JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


DISKOGRAFIE - EP/SP
 

CESTY (5)
Panton, 1985 (SP)
  1. Kejklíři  /3:55 
  2. Bláznivá Markéta  /2:15 
  3. Zatímco se koupeš  /2:53 
  4. Divoké koně  /3:45 

Celkový čas: 14:38

Katalogové číslo: 8133 0185ee  Datum vydání: 1985 (vyšlo jako SP)
Hudba a text: Jaromír Nohavica
Hraje a zpívá: Jaromír Nohavica

Nahráno
živě s publikem v OKD Na Petynce.
Spolupráce na realizaci a sleeve-note © Michal Konečný, 1985
Cover
© Vlasta Srbová, 1985

Když se písničkář po roce vystupování ocitne na nejvyšších příčkách obliby publika, mívá na tom někdy podíl náhoda a štěstí. U Jaromíra Nohavici to byla zkušenost profesionálního textaře, objevnost muzikanta a především upřímnost osobností. .
Zvláštni kouzlo osobní výpovědi střídá humor někdy uličnický, jindy ostře satirický. Při každém jeho koncertu máte pocit, jako když právě teď k vám přišel někdo blízký a neočekávaný na návštěvu. S nim přichá
zejí Vysockij. Okudžava. Bezruč. Nohavica překladatel přebásňuje nejen slova a poetiku, ale hlavně smysl. Nohavica interpret vás přinutí pochopit hloubky literatury opotřebované povinnou školní četbou.
Písničky vybrané na tuto desku jsou všechny z Nohavicovy autorské dílny. Je to nepatrný vzorek z té zvláštně pestré mozaiky poetického zrcadleni myšlenek, pocitů, lásek, nadějí i zklamání. Svou Iyrikou se nevzdalují reálnému obrazu světa, jsou uprostřed něho, hrají a cinkají či zvoní na poplach. Věcem známým a nevšedním vtiskuje pisničkář (netroufám si říci básník, protože ono prosté písničkář tady znamená mnohem víc) novou dimenzi - osmou barvu duhy. Staví lyrické katedrály na pevných myšlenkových základech.
Muzika není, jak je někdy u folkových zpěváků zvykem, trochu přebytečným doplňkem, ale je rovnocenným partnerem, je sama o sobě poezií.
Je zpěvná v hluboké pokoře před folklórem, je prostá zákrutů a naaranžování, dává se bez nabízeni těm, kterým je určena a hlediště se často proměňuje ve velký.Nohavicův sbor.

Michal Konečný, 1985


alba
mp3 alba
ep
soundtrack
spoluúčasti

jiní zpívají písně
jiní zpívají texty
DVD

recenze

domů
mapa webu