JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


ON-LINE DISKUZE
 

JAROMÍR NOHAVICA  ON-LINE
iFOLK - úterý 3. 9. 2002 od 14:00 do 16:30

 

Ahoj Jarku. Ještě než se sem dostanou první odpovědíchtiví čtenáři bych Tě chtěl na InternetFOLKu přivítat, poděkovat za ochotu odpovídat a za čas, který tomu věnuješ. Děkuji moc a přeji spoustu zajímavých otázek, na klávesnici hbité prsty a v dobrou pohodu.

*

otázka z meilu:
Milý Jarku,za všechny co oslovuješ svými písněmi Ti chci velice poděkovat,že i v nelehkých dobách,které nás všechny postihli se snažíš pomáhat a rozdávat radost. Otázka by se též našla,ale určitě tu najdeš mnohé jiné. Přeji vše dobré a děkuji za všechny postižené povodní,že se též účastníš zítřejší benefice tam u Vás v mém milém kraji v Ostravě.S přáním hezkého dne Básnířka

Moc děkuju. Těšil jsem se na dnešní ON-LINE rozhovor a nemohl jsem si přát, Básnířko, lepší začátek. Vám všem, kteří se dnes se mnou sejdete díky Interfolku a díky internetu posílám pozdravy z Ostravy od svého počítače a těším se.
 

otázka z meilu:
Mily Jarku Nohavico, chtela bych se zeptat, co nejradeji ctete: nejen a z naší, tedy české literatury, ale hlavne ruske?Pi poslechu Vasich pisni se totiž zda, ze jste nejen touto literaturou, ale vubec celou kulturou hodne ovlivnen. Co rikate třeba dilu vana Alexandrovice Bunina?Dekuji za odpoved. Hanka

Budu se snažit být celé odpoledne konkrétní a stručný: včerejší den jsem končil listováním v Jeseninovi v ruštině. Zapomínám, zapomínám, jak říká klasik.
 

Lucie, Praha
Dobré odpoledne, Jaromíre, zajímalo by mne, jestli jste některou ze svých písní otextoval anglicky, případně proč nebo proč ne. Díky za odpověď a přeju hezký den.

Jo. Jednu svou. Jsem tvůj muž a ty jsi moje žena. Ale to bylo spíše úsměvné. Psát písně znamená ovládat jazyk v jeho tajných podložích. A to si anglicky netroufám.
 

Marei
Jarku, příjde mi to, nebo máš hodně málo koncertů v Praze? A plánuješ ještě někdy tak ztrhující koncert jako byl ten s kapelou někdy okolo vánoc...asi pred 3 - 4 lety??

Já koncertuji vůbec míň. Praha je jedním z mnoha míst, kam jezdívám. Je myslím milejší, když se na sebe těšíme, než byste mě už měla dost. V prosinci přijedu na 4 dny, na 4 menší koncerty, na 4 různých místech v Praze.
 

mirkob
ahoj jarko? posielam ti pekny pozdrav z dalekeho ruska!chcel by som spytat kedy zas planujes koncertne turne po slovenku! dakujem ahoj

V říjnu Bratislava a zřejmě P. Bystrica. Pozdravy do Ruska. Da zdravstujet intěrnět.
 

Alnagon
Dobrý den, nebo ahoj, Jarku
chtěl bych se zeptat, zda je píseň Nový rok inspirována něčím konkrétním(hledal jsem orloj v Olomouci, abych tam nenašel popisované figurky, které na pražském taky nejsou, nejsmutnější loňská fotka,...

Z inspiracemi písní je to vždy složité a ošemetné. Kolikrát ani já sám nevím, co mě k tomu či onomu verši přivedlo. Myslím, že důležité je, že Vás jsem inspiroval k hledání. A možná nacházení.
 

Datel
Milý Jarku Nohavico, díky za tvůj koncert ve vojenkých kasárnách v Domažlicích někdy kolem roku 1984, kde jsem právě zelenal. Bylo to to nejlepší, co jsem v tom podivném dvouletém světě zažil. Leč! Čemu přičítáš to, že dokážeš v podstatě tolika pesimistickými písněmi dodávat svým posluchačům optimismus?

Jak to bylo na Mikymauzoleu? : Není to pesimistická deska...atd.atd. Petr Fiala z Mňagy a Ždorb má stejný problém. Jestli to vůbec problém je. Asi tak pesimistické ty písně nejsou. Co já vím? ...Na Domažlice si fakt po těch 18 letech pamatuju. Že jsem tam hrál Husitu ? Já vůl.


Z.D.
Závist patří takřka k národním vlastnostem. Proto jen za ústecké Maďarky přeji setkávání se převážně s těmi nezávistivími a i nadále hodně inspirace na mnoho krásných písní.

Závist škodí tomu kdo závidí. On se hryže. On se vzteká. On se šklebí. On prská. On se natahuje přes cizí plot, trhá si košili a vlastní růže mu vadnou. Vy jste ta Maďarka z Ústí, co kousne a pustí ? - jak říká KP?
P.S.----Zkratkou KP budu pro dnešek označovat miláčka Karla Plíhala.
 

Karel
Dobry den. Budete se vyjadrovat k tomu propiranemu Telcskemu koncertu? A vystupujete ted sam, nebo s Kapelou? Diky za odpovedi

Karle? Co to je za otázku? Co chcete vědět ? - Ke druhé části - vystupuji sám.
 

Andrea
Dobry den,tak uz nadesel ten pravy cas pro Babylon? Nebo jsem tu pravou chvili propasla,kdyz jsem se na koncert v Telci nedostala,ac jsem shanela listky dlouho predem?:(

Andreo, teď jste mne zmátla. Já nehrál v Telči Babylon ? Tak jsem si najel na reportáž V.Mullera z Telče na Interfolku a hlavně jeho skvělý seznam toho, co jsem na koncertě zahrál / pane Vašku, děkuji / a potvrdilo se mi: Babylon jsem hrál ! Jako 27. píseň v pořadí.


Yoshco
Zdravim Ta Jarku! Mozno trochu blba otazka, ale... Ako si sa dal do kopy s Karlom Plihalom? Kamosi z detstva, nahodne stretnutie...?

Na Folkovém kolotoči v Porubě někdy v roce 1982. U bufetu. KP tvrdí, že tam měli skvělé chlebíčky. On má lepší paměť než já. On zná zpaměti asi 500 písní. Z toho 450 cizích.
 

Tom, Brno
Ahoj Jarku! Je Karel andel? A budes tu nekdy hrat?

Je. - Do Brna se musím co nejdřív vydat. Problém trochu je, že u Vás není moc kde hrát.
 

Honza Pitřík
Jarku chtěl bych Tě pozdravit a popřát pohodový den.Díky za hezké koncerty v Opavě a Kravařích.Mám jednu otázku a to kdy vyjde nové album všemi dlouho očekávané a na co bude zaměřené.Doufám,že se objeví nové písničky jako je Anděl (velice hezká)aj.Jinak ctělo by to více koncertů,kterých není nikdy dost.Už se těším na to,jak natáhneš sadu nových strun )písničku).Díky za odpověď

Honzo, jediné co mohu ohledně desky slíbit je to, že až budu mít dost dobrých písní, vydám ji. Zatím nemám. Snažím se poctivě. Ale ono to není skládání uhlí. To, že jsem včera napsal píseň, ještě neznamená, že ji zítra vydám. - Mimochodem napsal jsem Sestřičku ze špitálu. - Koketuji s několika tématy. Zkušenost mi říká, že je dobré nechat vše uzrát. Určitě mě láká udělat něco s mými oblíbenými Rusy, dále se nabízí slezské písně a heligonka, nemluvě o čistě písničkové desce, na níž by mě / možná / doprovázel KP na kytaru a já jen zpíval. Ale neslibuji nic, neboť ...je čas kameny sbírat a čas kameny metat...
 

Bára, Olomouc
Milý Jarku, moc díky za vše, co mi přinesly vaše písně, a jak mě ovlivnily a obohatily. Mohla bych se zeptat na vaši osobní spiritualitu? Jinými slovy: v co věříte po svých životních propadech a vzestupech, ovlivněn či znuděn různými náboženskými směry? Jaká je vaše životní filosofie?<br />
A pak, co byl ten rozhodující krok, proč jste přestal pít (neznám moc těch, co dovedli zlomit své závislosti). Ještě jednou díky, a přeju vše dobré.

Báro, složitá otázka, nelehká odpověď. Jdu se projít svým podkrovním pokojem, podívat se z okna a snad budu vědět víc.------------ Už jsem tady. Takže: Mé "credo" je v mých písních /Banální, co? Já vím. Ale asi tak to je./

 

Alena
Milý Jarku,díky za všechny krásný písničky.Ani jedna mě nezklamala.Kdy nám přijedeš zazpívat do Brna?Moc se těším na další koncert.Přeji krásný den a mnoho dalších úžasných písniček:o)

Děkuji, Aleno, ohledně Brna jsem už odpovídal. Zjara ?

 

Katka
Ahoj Jarku, budes mit nekdy koncert v Plzni nebo nekde pobliz? diky a hodne zdaru pri skladani pisnicek

Zkusil bych hned zpočátku odpovědět na všechny možné otázky ohledně mého koncertování obecněji:
Přijedu k Vám, určitě. Baví mě to moc, pořád. Nechci jezdit za měsíc 30x a hoblovat to. Pro mě je koncert výletem k Vám do města, kde bydlíte, kde mám po těch 20 letech koncertování svá oblíbené místa, své známé. Výlet zakončený večer hraním. Nebavilo by mě to už dělat jinak. Termíny koncertů se snažíme v dostatečném předstihu s Janou Linkovou a Ondrou Fialou uvádět na www.nohavica.cz. Jen prosím o trpělivost. Česko, Slovensko a teď i Polsko je kus světa. Ale opravdu - přijedu.

 

Klara
Dobrý den,zajímalo by mne,zda existují polské texty(překlady) písní Karla Kryla v tištěné podobě,příp.kde by se daly sehnat.Na čes. ani na pol.internetu nejsou a mí polští přátelé ani netuší,kdo KK byl.To ale vlastně většinou ani ti čeští,že?:((( Jinak přeji hezký den.

Kláro,zkuste mi napsat na nohavica@silesnet.cz, musel bych teď v knihovně složitě hrabat a hledat a čas běží a nahoře na obrazovce mi blíká - 17 nezodpovězených otázek - no Vy jste se mi "vycajchnovali", zvědavci. Vůbec, všichni Vy, kteří máte něco speciálního na srdci, klidně pište na uvedenou adresu - pošta nám teď zdražila, tak mejlujme. - Překlady existují.

 

crowley
Pane Jaromire, reknete prosim, co bude s tym koncertem, ktery byl natoceny ve Varsave? Kdy to budeme mohli poslouhat? Bude to jedna deska, nebo dve? Vyjde to v Polsku?

O Polské desce pořád uvažuji. Musím najít tu nejlepší formu. jestli live nebo studiovou, výběr nebo novou. Zatím nevím. - I pozdrawiam drogich mi Polakow. Jak w Polsce ? Wszystko O.K.

 

Martina M.
Přeji hezké odpoledne. Rok ďábla získal v Karlových Varech ocenění Křišťálový glóbus. Sešli jste se všichni, aby jste ten úspěch oslavili? Budete při předávání Českého lva?

Martino, ještě jsme se od té doby neviděli. Jinak - já se na všechna ta ocenění dívám trochu zpovzdálí. Čas ukáže, co má dostat cenu a co zapadne do bažin zapomnění. - Český lev ? Aha. To mi nedošlo. No to jste mne vylekala.

 

mara
milý pán Jaromír, kedy prídete do Bratislavy ? páči sa vám rozprávka o Šeherezáde?

V octobri.Páči.

 

Lukas
Mily Jarku, je asi spousta otazek, jichz by zvidavy posluchac (tedy i ja) chtel polozit, ale "jak mi tak dochazeji sily", respektive napady, omezim se patrne (a jiste nebudu sam) na uprimne podekovani za Vasi vice nez dvacetiletou tvorbu, ktera mnohym z nas prinasi potrebnou radost, ba i zal ci smutek - to dle nalady a situace.
Jeden zvidavy dotaz bych vsak preci mel - kdypak se,od vydani "Vaseho smutneho srdce" :), dockame dalsi desky? Jiste uz se na ni mnozi prevelice tesi. Krasny den vinsuj

Lukáši, dobře se čte, co jste napsal. Díky. O své "vydavatelské politice" :)) - jsem už psal výše.

 

Andrea
Přeji hezký den pane Nohavico, Děkuji za hezké písničky, které dokáží pohladit po duši a přinést optimismus a radost do někdy tak šedivého života. Plánujete koncert v Jižních Čechách ? Koncert v nedaleké Telči jsem bohužel ze zdravotních důvodů a k mé velké lítosti nenaštívila.
Přeji mnoho úspěchů.

Já vám ještě neodpověděl ? Tak kam zaletěla má odpověď, že v Telči na koncertě příště naviděnou. Bude-li.

 

Zuza
Ahoj Jarku, všechny ty recenze a diskuse sleduji, čtu a vstřebávám.. Nemám však potřebu se teď zatím k tomu vyjadřovat. Chci tě jen pozdravit! To, bys věděl, že jsem tu.. neb vím, že jsi rád, když víš.. Měj se!

Zuzano, miluji, ty kteří vstřebávají a nemají potřebu se vyjadřovat. Já občas musím i to druhé.

 

Doug
Preji Vam hezky den, Jarku, zajimalo by me, zda se ve Vasem repertoaru jeste nekdy objevi preklady pisni Vladimira Vysockeho a Bulata Okudzavy, ktere dle meho nazoru tvorily nezanedbatelnou slozku Vasi tvorby. Neplanujete usporadat koncert venovany temto panum nebo dokonce vydat album s jejich pisnemi?

Pracovní titul /již výše zmíněného alba / by mohl být Šla pravda světem. K Vysockému, Okudžavovi bych možná ještě přidal Blokovu poému "12" a Bulisova nádherná zhudebnění Jesenina. Uvidím.

 

Radiar
Dobrý deň Jarku,chcel by som sa ťa opýtať aký je tvoj vzťah k novinárom a prečo poskytuješ tak málo rozhovorov? Poskytol by si rozhovor folkovému nadšencovi z internetového magazínu www.folk.sk, ktorý vyrastal na tvojich pesničkách? :-)

Novináři se ptají na to, o čem si myslí, že by mohlo zajímat jejich čtenáře. Objevil jsem krásu rozhovorů, jako je ten dnešní, kdy se přímo ptáte, co vás zajímá. Proto jsem tady a ne v redakci nějakých novin či časopisů. Internet je médium mému srdci blízké.

 

Monika
Milý Jarku, chtěla jsem se zeptat, jestli plánujete další koncert v Karviné (byla jsem zde na vašem koncertě 3. června a byl nádherný).
Pak se chci zeptat jestli nevydáte i nové album vašich starších písniček, které ještě na kazetách nevyšly. A jak často plánujete nová alba vydávat (byla bych nejraději kdyby aspoň každý půl rok :-), protože jsou úžasná a skvělá)

Moniko, se staršími písněmi je to složité.Jednak mnohé z nich nejsou až tak kvalitní, jednak nemalá jejich část už vyšla. Vyšla na kazetách, které si lidé natáčeli a natáčejí na mých koncertech. Opakuji - ty kazety jsou nádherné svou atmosférou, jedinečností, osobním vztahem toho, kdo tu kazetu má. Proto je složité cokoliv staršího vydávat. Vážně uvažuji o umístění těchto "archiválií" ve formě MP3 na mých stránkách. Není důvod aby to tam nebylo volně ke stažení. Pracuje se na tom.

 

Lucie, Praha
Milý Jaromíre, díky za odpověď na mou první (lingvistickou) otázku, druhá je trochu odjinud: přátelství muž-žena, jak to vidíte vy?

Muž a žena mohou být skutečnými přáteli až poté, co se spolu vyspí.

 

Karel
No chtel jsem se zeptat, jestli se povazujete za tak nobl umelce, ze vam nestaci klasicke zarazeni do programu a musite mit extra poradatele, extra vstupenky...

Chtěl jsem jen,aby můj letošní koncert, pane Karle, dopadl pořadatelsky lépe než mé poslední telčské zpívání na Koncertě pro zamilované. Tehdy jsem se zařekl, že do Telče už nejedu, že ti diváci si nezaslouží, to čeho se dočkali. Byl jste tam tehdy ? A byl jste spokojen ?

 

crowley
A reknete jeste, jestli budete zase u nas nekde koncertovat. Myslim prave v Polsku. Pozdravuji srdecne take od mnoha pratel, kteri Vasou hudbu maji moc radi i kdyz obcas nerozumi textum :-)

Crowley, do Polska vyjedu někdy zjara. Po zimě, jen co opadne sníh, vydám se na polské cesty. - Tou větou si připadám fakt jak potulný kejklíř. Kuglarz z Lublina.

 

Andrea
Vim, ze se Babylon hral v Telci. A proto tak beduji nad tim,ze jsem se tam pres veskere usili sehnat listky proste nedostala. Ale kdysi jste mi psal,ze prave s touto pisnickou mate sve umysly. Napr.vyjde nekdy na desce?

Ano. Ta ano.

 

Tomáš
Dobrý den, Jarku, především bych chtěl poděkovat za Vaše písně, které mě a určitě nejen mě už dlouho pomáhají být. Má otázka zní -chystáte se zase někdy přijet na koncert do letního kina v Berouně a pokud ano, kdy?

Čtěte naše dnešní povídání shora, už jsem tam někde odpovídal obecněji. V Berouně jsme si s Čechomorem zahráli skvěle. Jo.

 

Martin
Ahoj Jaromíre. Chci se zeptat:Jak berou Tvoje děti Tvé písničky? Myslíš že je nějak ovlivňujou? Dělaj Ti doma cenzuru? Diky.

Martine, to máte těžké. Oni mě vidí ve slipech. A písně v nedbalkách. Když se vám odvedlejška ozývají stokrát dokola jakási torza, která nedávají smysl, těžko můžete mít hotovým písním vztah. Buďte ráda, že k vám přijíždím jednou za čas. A cenzura ? Co je to cenzura. Napíšete píseň, tu ji zahrajete, tam ji zahrajete, ten řekne to, ten mlčí, vy počase zjistíte to či ono...jak jsem už psal...čas je tím hlavním cenzorem. Myslím - dohližitelem. - Čas jako cenzor nepustí v žádném případě naše blbé písně za práh příštího století. - To mě napadlo teď. Jooo!:)

 

Jana
Milí Jarku , už to tu bylo řečeno ,ale přeci jen...děkuju za krásné písničky , které skládáte , za písničky které mně rozesmívají a dojímají...Díky

Jano ! Ano.
Janě ? Na ně!
Janu ! Planu !

 

Tomova Blanka,Brno
Krasny den! Co se tyka koncertovani v Brne, pry muzete u nas v kuchyni. I najist bychom Vam dali!!! B.

Díky Blanko Tomova, za svobodna jak ? Nebo snad Blanka od Toma ? To Brno je složité.

 

Z.D.
Ano, Maďarka z Ústí je jen jedna ta, co kousne, leč pustí, jak sám říkáš.... Ještě jednou tě zdravím z již téměř odvodněného města... :-)

Myslel jsem na Vás všude tam, kde se vylila voda. Bylo mi úzko už od neděle večera, protože my tady na Moravě a ve Slezsku jsme tušili, která bije. Držel jsem palce, ať se Vám hlavně nic nestane. Jsem rád, že na rozdíl od 97. roku nezahynulo tolik moc lidí. Všechno ostatní se dá spravit, napravit,i když to bude nekonečně náročné a těžké. Ale - zas bude dobře.

 

Radka
Ahoj Jarku,  nejdrive bych Ti chtela podekovat za nadherne pisnicky.
Jak jsi se naucil hrat tak dobre na kytaru? Mel jsi nejakeho ucitele, nebo jsi naprosty samouk? Ucil jsi se klasiku?
Preji mnoho sil a chuti do zivota a take hodne novych krasnych pisnicek...

Naprostý samouk. Carulliho etudy. Tesařovy Lidové písně jsou taková má mez na klasickou kytaru. Jinak nehraju až tak moc. Znám jiné borce. Takový KP mi to dává pořádně sežrat. Schválně si představte, že sedíte vedle něho a čumíte zblízka na ty jeho palce, co tam vyvádějí. Zabít!

 

K
vase pisnicky mam moc rada,ale uprimne-byly nutne ty "pseudorockove" upravy v Roku dabla? bylo to vazne desny :(

To je těžké, paní K. Já vám rozumím, ale spousta lidí mi zase říká, že se jim to naopak moc líbí. Že to je to pravé ořechové. - Poraďte. Co mám dělat? Koho zastřelit ? Navrhuju, že to necháme tak. A vy si vyberete , prosím, jen ty písně, které se Vám líbí.

 

jan masojídek (masor)
ahoj jarku, velmi rad posloucham i takove zvlastnosti jaky byl tvuj koncert na poctu Karla Kryla ktereho mam taky rad(ac jsem rocnik 77 :o) . Chystas se na neco podobneho k nejakemu karlovu vyroci?

Jsou věci, které se dělají jednou za život.

 

Feda
Ahoj Jarku, snad jen stručně. Díky za to, že děláš to co děláš. Vyjdou na CD někdy všechny tvé písničky? A píseň pane Prezidente - nezměnil jsi názor - vydat či nevydat ? Ještě jednou díky a pozdravuj KP.

Proč stále stavíme CD, potažmo desky, na takový piedestál? Já prostě složím píseň. A ta píseň je buď životaschopná a přežije anebo není. CD je jen jedna forma jak píseň zveřejnit. Co se má vyklubat na svět, to se vyklube.

 

Lenka
Jarku, mas muj velky obdiv. At uz natocis desku nebo hrajes ve filmu, vzdy mas uspech. Kdyz zavedes pravidelne recitaly, nedaji se sehnat listky. Jak to delas? Preji pekny den a uz se tesim na to metani kamenu.

Lenko, to přejde. To všecko přejde

 

Batery
Ahoj Jarku, kdysi jsem mel nahravku pisnicky Psohlavec a pral bych si ji znova mit, planujes ze ji znovu vydas na nejake desce. At se Ti dari Diky

O starších písních už jsem psal výše. Ta poznámka se týká samozřejmě i Psohlavců, které jsem mimochodem včera objevil na jedné své kazetě někde z Poruby 1984, jak to tehdy zpívám v A dur. neví někdo, proč jsem to tehdy zpíval blbě a v A dur ?

 

Alnagon
Dobrý den, tak mám ještě dotaz. Minule jste tu psal, že Rok ďábla je opravdu dobrý film. Nebyl to od vás jen marketingový tah? Když jsem ten film viděl, byl jsem rád, že vidím a slyším Vás, Plíhala a Čechomor, ale očekával jsem taky nějaký rozumný děj filmu, a toho se tam myslím nedostávalo, bylo to nějaké nedotažené, nebo z toho možná byly vystříhané nějaké důležité pasáže, nebo jsem si možná zapomněl vyzvednout a prostudovat nějaký návod k použití. Stále tvrdíte, že je to dobrý film?

Alnagone, je-li něco dobrý marketingový tah, pak je to Vaše přezdívka.:) Já marketingové tahy naštěstí nemusím dělat. To je jedna z mých velkých radostí. Nepodepisuji exkluzivní smlouvy, necpu se do televizí, nechválím co se mi nelíbí, chválím, co se mi líbí, odmítám, co chci odmítnout, píšu si co chci, sedě u sebe doma ,koukaje na prosluněnou Ostravu. Vy prostě píšete, že se Vám ten film nelíbil. Jo. Dobře. Super. Líbí se Vám určitě jiné filmy. Ale proto je ten náš svět tak krásný. Že je pestrý. Že nemusíme jíst všichni stejné karbenátky. Dobrou chuť.

 

Yoshco
"...jsem houby tramp..." Ako to bolo s vami "za mladi" (pardon ;-) Napr. spali ste niekedy pod sirakom? Ako ste travili prazdniny? Co vas zaujimalo ako chapca a tak...

Spal. Mnohokrát. Jako kluk, jako tramp a později také jako opilec.

 

Veronika
Milý Jarku, je tu už po druhé, co se s Tebou setkávám ve virtuálním světě, ale po druhé mě stejně tak naše "setkání" těší.
V minulém rozhovoru jsi tvrdil, že nepíšeš poezii, ale písničky. S tím stále nesouhlasím a doufám, že budu mít příležitost třeba si o tom s Tebou popovídat...
Ale chtěla jsem se zeptat - přijímáš pozvání na kulturní akce (mám na mysli konkrétně festival poezie)? Pokud ano - kam bych se mohla obrátit (na koho), aby pozvání vyhovělo Tvým přáním? Přeju hezký den...

Promiňte, Veroniko, ale pořád si myslím, že píšu písně a nikoliv poezii. A abych to dopověděl - stále si myslím, že báseň pochází z písně a nikoliv naopak. - Pište na adresu, kterou jsem už tady uváděl. Mejlujme se a množme se.

 

Michal
Ahoj Jarku (jestli smím..). Nevim jestli se tě na to už někdo ptal -ačkoliv určitě ano- ale: Vydáš někdy desku kde jsou písničky jako Váňa a zina, ale i třeba Tenis? Tak jako tak tě pozdravovuju já a tři další tví obivovatelé! Hodně dalších písniček pro tvojí i naší radost

Díky za pozdravy, o starších písních jsem už psal.

 

MM
Milý pane Jaromíre, hezký den a krásné chvíle, posíláme pozdravení, s vašimi písněmi nálada se mění. Děkujeme za to, co pro nás, pro lidi píšete. K-centrum Krnov.

To je ta krásná deformace 20 let na výletě: napíšete nějaké město a mě se hned vybavují krásné vzpomínky. Krnov - divadlo v parku, na schodech bluesmen s NDR, někdo z diváků na mě v zákulisí křičí: Janota, Janota, to je folk - a vidíš - nerýpe, nerýpe.

 

Dan
Zdravim do Ostravy. Kdysi jste hral u nas v Bohnicich v Psychiatricke lecebne Tri cuniky. Od te doby se poradatele z toho divadla porad vymlouvaji, ze vas tam nemuzou dostat a ze vase manazerka jim na e-maily vubec neodpovida... Dost me to zarazi. To se po tom prvnim koncerte v blazinci uz bojite?

Co Vás zaráží ,pane Dane ? Že nehraju úplně všude, kde by mě diváci rádi viděli ? Omlouvám se, ale fakt to nezvládnu. Např. - V prosinci přijíždím do Prahy na 4 dny. Budu hrát na 4 místech. Kolik myslíte že pořadatelů si Vám postěžuje, že jsem nehrál zrovna u nich. - A konkrétně Bohnické divadýlko ? Proč bych se proboha bál ? To byl, pokud si pamatuju, krásný koncert.

 

Jirka V, Krnov
Milý Jaromíre! Od 12 let mne životem provází Tvé písničky. Pamatuji,jak táta poslouchal tajně pořízené kazety Tvých koncertů. Po písních jako Jeruzalém se marně pídím dodnes. Vlastně jsem měl vždy raději Tvé melancholické písně. Proto jsem byl překvapen po nákupu Smutného srdce. Zde navzdory názvu příliš smutku necítím, přesto připouštím, že vyjádření smutku může být hluboko ukryto a člověk se k němu musí potopit. Proto se těším na Tvé nové písně,snad na toho Vysockeho dojde. S pozdravem Jíra

Jirko, před chvílí jsem odpovídal paní K. a vlastně i panu Alnagonovi, - že co se líbí jednomu se nemusí líbit druhému. U Vás bych řekl, že co je někomu smutné, jinému může připadat normální nebo veselé. - Jeruzalém je na Mikymauzoleu pod názvem Dál se háže kamním a píská. - Jestli se tedy nepletu a nejde o jinou píseň.

 

Pavel
Jsme na stránkách InternetFOLKu, takže mi to nedá a musím se zeptat: Čtete InternetFOLK pravidelně? A váš názor na něj? Díky za odpověď.

Brouzdám různými vodami. Moc dobrých hudebních stránek není. InternetFOLK žije a to je jedna z jeho největších předností. Proto jsem taky na něm

 

Vláďa Volráb
Ahoj Jarku! Mám taky moc rád tvoje písničky, hlavně texty. Chci se zeptat jak je to s tebou a vztahem k bohu Karel Kryl říkal že on to má vyřešený ale s tebou že je to těžký :-) a ještě stručně: nejoblíbenější kniha a CD?? Díky a zdravím z Děčína!

Karel už ví víc. Se mnou je to těžký. - Moje obligátní / ale pravdivá / odpověď zní: nemám jednoho oblíbence. V ničem. Baví mě svět ve své pestrosti.

 

Dana
Ahoj Jarku. Když tě tak potkávám na stránkách virtuálních novin, také si myslíš, že mají před sebou velkou budoucnost a papírové předchůdce jednoho dne úplně zničí? A nebyla by to škoda?

Dano, papír je trvalejší, ale internet mi ve své letmé pojímivosti kromě jiného umožňuje vést přeci s vámi tento rozhovor. Papíru co jeho jest, a internetu taky tak. Jsem rád, že jsem u toho všeho.

 

Maďarka z Ústí
Ještě jedna douška. Moc se mi líbí "zrockovaná" Básnířka. Nejraději si ji pouštím, když jezdím autíčkem po vlastech česko-moravských. (Ač vím, že protijedoucí řidiči se na mě občas dívají poněkud podivně..:-)) Čí to byl nápad tuto píseň upravit?

Hudebníka Zelenky za nápovědy hudebníka Fialy. Ale v jakém pořadí si napovídali, to Vám fakt nepovím. - Co Vy za tím volantem děláte ? Jestli se Vám něco stane za zvuků Mladé básnířky, tak se Vám ode mně něco stane !

 

crowley
Pane Jaromire, u nas wszystko dobrze, dziękuję... Vratim se k Roku Dabla, jak se spolupracovalo s Jazem Colemanem? Killing Joke je docela uplne jina hudba, ale on take sklada vaznou hudbu. Nenahrali byste neco spolu? A uz posledni vec: pokud mate rad Internet, proc nevidime Vas na pokecu? Zdravim jeste jednou, a dekuji za rozhovor a pisne. Budu pozorovat na jare, mozna se nekde setkame.

S Jazem Colemanem jsme se příliš při natáčení filmu nepotkali. Na pokec nechodím, protože si tam povídáte Vy, moji fanoušci a co já bych tam mezi Vámi. Šnmírovat pod cizím pseudonymem ? Nebo snášet Vaše lichotky ? Nemůžu. Teď mě tu máte, tak si mě sežerte.

 

Nunu
Ahoj Jarku, jako vsichni nade mnou... dekuji za pisnicky,ktere dokazou oslovit snad kazdeho, pohladi i rozplaci. Moje otazka.. jak moc se zmenil tvuj zivot po Roce dabla? Lze se po takovem uspechu "nezmenit"?

Já na to nemyslím. Jám mám teď jiné starosti, než nějaký film, který notabene už běží bez mého přičinění. To není jak koncertování. Při něm musíte každý večer dokazovat znovu a znovu co umíte, nebo kazit co neumíte. Ale film? - Jiné starosti ? Já se teď přestěhoval a netušil jsem, kolik knížek jsem si za ty roky do Těšína nanosil. Tak teď je musím nanosit do Ostravy. Například.

 

Markéta
Jarku, úvodem mého "dotazu" ti chci velmi, velmi poděkovat za zpříjemnění mnoha chvil v mém krátkém životě. A teď k téměř soukromému dotazu? Máš tušení, proč se v tolika folkových písních objevuje jméno Markéta? ;-)

Markéta se mi po první - Bláznivé Markétě - stala trochu refrénem, symbolem něčeho více, než jen konkrétní osoby.

 

Lenka
Jarku, uz jsi definitivne presidlil z C.Tesina do Ostravenky? A jak si zvykas v novem velkomeste?

" Ostravěnka - nové velkoměsto."
V tom je všecko.
Krásně jste to , Lenko, napsala.

 

Sonatina
Jen jsem chtěla říct, že si Tě moc vážím, vážím si Tvé práce a obdivuji ji... Jsi jedním z mála písničkářů, při kterým tajím dech a vrtím hlavou nad rýmy, verši a melodií... "Tvoje smutné srdce" je i mým smutným a milým srdcem :-))) Ať se Ti daří!

To mě těší. Já mám taky pár písničkářů i básníků u kterých se mi tají dech. Vím, jaké to je. Potěšila jste mě, Sonatino.

 

Feda
Ahoj Jarku ! Jak se ti mimochodem hrálo s Čechomorem v amfiteatru v Chomutově ?

Jo. Prima. Kdyby toho betonu bylo míň, možná by to bylo ještě lepší. Ale zase - pamatuju - publikum stálo za to.

 

Tomáš
Ahoj Jarku, tak ještě jednu otázku - jak vnímáš dnešní dobu, život u nás v Čechách, i ve srovnání s obdobím před rokem 1989? Máš pocit, že "tam nahoře" se opravdu něco zásadního změnilo?
Hezký den

Tomáši, to je na dlouhé povídání. Ale v krátkosti - pro mě je nejdůležitější, že už nemáme žádné nahoře a dole, žádné oni a my. Nenechte se zmást řečmi. Chtějí Vás pouze obalamutit. Chtějí Vám namluvit, že lépe než Vy vědí, co je pro Vás lepší. Můžu být neskromný ? -Já vzal svůj život do vlastních rukou. Jsem rád, že za všechno si teď můžu sám. Za to dobré, ale také za to zlé. To jsem pochopil a ulevilo se mi. Jsem nejsilnější ze své domácí smečky a tak se o nás musím postarat. Dostal jsem, nevím kruci proč, trochu talentu a tak ho nesmím promrhat. Zkouším se na lidi usmívat. A můžu li, pomáhám.

 

Robert
Jarku,zmíněný koncert pro zamilované byl super Tvým podáním, pořadatelstvím nikoliv,ale to nás nezarmoutí.Hlavním aktérem jsi byl Ty a my,ne pořadatelé.Letošní koncert v Telči byl opět jedinečný,musím jen poděkovat,i když vlhko po těle mi je ještě teď :o)).Jarku,lákalo by Tě znovu podniknout stejně obrovský koncert,ale s kapelou,příp. i s KP?Mimochodem,podepisoval jsi v Telči tričko pro Martinu?Mnoho úspěchů a inspirace do další práce...

Já myslím, že k takovému nějakému koncertu někdy dojde. Pokud se ho, samozřejmě, všeci dožijem.

 

Michal
Ahoj (znovu). Přiznám se že se mi koněčně podařilo sehnat černé nahrávky z tvých koncertů ještě před rokem 89 Jenže kdyby jsi je vydal znovu rád bych je zahodil a koupil si tvojí desku/kazetu. Myslím si, že Monika měla pravdu a doopravdy by stálo vydat desku vašich starých hitů. Vždyť ty "Archiválie" by vydaly na několik desek a nemyslím si, že by jim stáří ubralo na kvalitě...Ne

Michale, jasně. Jenže ty jsi ty nahrávky získal, jak píšeš, až teď. Ale znám lidi / a o těch jsem mluvil / kteří si ty kazety nahrávali sami a to tak, že během celého koncertu drželi magnetofon nad hlavou. - Ta varianta s MP3 se Ti moc nelíbí ?

 

liba
Není čas se ptát,ale čtení je to moc zajímavé...a díky za Telč,se vším všudy,příteli:)

Mám skluz. Je 16,25 a odpovídám, Líbo, na otázku, kterou jste položila v 15,43. Pokračujem ? Dobrá. Ještě chvíli to vydržím.

 

Dan
No, pekny koncert to byl, ale uz je to par let!! A radi bychom dalsi!! Jsou mista v Praze, kde rozhodne hrajete casteji. Takze nejaky duvod to mit musi! Nebo nam mistni lzou :-(( Takze at zije Pavilon cislo pet, to je nas celej svet! A prijedte k nam nekdy :-)) Diky

Ještě jednou - o žádném důvodu, kromě toho, že míst ke koncertování je spousta a termínů málo - nevím.

 

Veronika
V tom případě (co se týče původu poezie a písní) s Vámi souhlasím :-) Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Mail jsem si uložila a ozvu se. Pozdravujte PK. A rodinu taky.

Vyřídím.

 

franta
Hodně štěstí ve Scrabble, skládání písní a samozřejmě životě. Za všechny

Po loňské nevydařené scrabblové sezóně, to snad letos bude už konečně lepší. Abych nedělal písničkářům ostudu.

 

Tom,Brno
Tak ta Blanka byla opravdu moje. Nabidka nasi kuchyne trva! P.S. A ze jsi rocker a ne folkar?

Co já jsem, to kdybych věděl. V kuchyni končíval za našich časů každý pořádný mejdan. S hostitelkou nad ránem a nad kávou, když už se děti budily do školy.

 

Jana z Brna
Dobrý den Jarku, dlouho nezapomenem na opravdu vyjímečný koncert společně s Čechomorem 06.06.2001 v Olomouci. Při Vašem vstupu na pódium bylo znát, že jste unavený (snad z právě probíhajícího natáčení filmu...), ale už po prvních tónech Darmoděje byla únava pryč. Společně s Vámi se rozzářil celý sál. Člověk se bál pomalu i dýchat, tak ho ta všudypřítomná síla pronášených písní pohlcovala. Nedá se to popsat. Nebyl to obyčejný koncert, byl to výlet někam, kam každý nevidí... Děkujeme.

To je hezké : výlet, kam každý nevidí. I já to tak kolikrát cítím.

 

Pavel Rada
Pro velký zájem prodlužujeme dobu, kdy je možné se ptát o 30 minut. Zároveň Vám všem děkujeme za zájem a Jarkovi za trpělivost.
Váš InternetFOLK

*

marei

Jarku - slipy nebo trenky???:-)

Nesmím.

 

Maďarka z Ústí
Co dělám za volantem? Přece jezdím a zpívám. Už si připravuji "rockovou" Básnířku na kytaru pro příští sraz v Čeladné. Přeji Ti hezký zbytek dne! Z.D.

Ona jezdí a zpívá. Já zpívám a jezdím.

 

Lenka
Jarku, jak je to mozne, ze kdyz jsem nahodou v Tesine a prochazim podchodem, vzdy hledam blaznivou Marketu?

Protože, ona tam ,Lenko, je. Některé věci a lidi nemizí.

 

crowley
Tak zeru. Mnam. Jen ze nam se tam po Vas moc stiska, proto, ze my jsme tak kvuli Vam, Pane Jaromire, ne jen pro srandu... A lichotky? Kdyz se setkavame uz jako kameradi a pratele (ve vetsine videli jsme se na setkani pokecaru), tak by to nebylo normalni, kdybychom porad mluvili pouze o Jaromire N. Jinak, neznamena to vubec, ze bychom Vas tam nechteli. Dokonce, na chatu jde obcas take zpivat Vase pisne :-). A co se tyka prezdivek: jsem Konrad bankowski z Warszawy a crowley. Dela to veliky rozdil?

Ne. Super. Fajn. Konrade, sorry, pokud jsem se Vas dotkl. Vse O.K.

 

Co knížky... zbývá na ně trocha času? A na jaké?... (Ráda se nechám inspirovat :-)

No jejda. Čas mám na to, na co chci. Teď na ON-LINE. Večer mi tam leží Lhotákovy Z DĚJIN PONORKY, ale to proto, že jsem koukal na HLUBINU. Tak vypadají cesty mé inspirace.

 

V.
Tvoje, Vase, hudba hladi po srdci, a boli tak jak kumst bolet ma...diky...a skladejte... helena

Heleno, Vy víte. Co dodat.

 

z e-mailu
Takže tedy do třetice (a pro teď opravdu už naposledy) - zavírám oči a na klávesnici vyťukávám 7 písmen: KRIYSJH  Jaká bude Vaše odpověď? :-)

Kruci, scrabble ? - já tady v tom kalupu, který mám se psaním odpovědí už 2 a půl hodiny, vidím jen JISKRY za 16 bodů, ale to asi bude na prémii.

 

Lucie, Praha
Mily Jaromire, musim rict, ze mi Tom dal k narozeninam ctyri Vase CD, ale nejvic ze vsech pisnicek se mi libi Tesinska!! Ta je tak straaasne hezka!! Dekuju za ni i za ty ostatni! B.

Nepodezírejte mě ze samožerství ale Těšínskou mám taky rád. Něco se mi tam podařilo a já ani nevím, co.

 

Snášet lichotky?... Opravdu je to tak těžké? ... :-))) Ostatně - můžete si za ně sám :-) (Ale ani já na pokec nechodím, takže bych Vás tam beztak nepotkala...) Ale... není to někdy škoda? Jistá izolace (před fanoušky) je jistě nutná, ale nepřicházíte tak o setkání se zajímavými lidmi? Je těžké "dostat se do okruhu Vašich přátel?" Je těžké přesvědčit Vás, že Vás člověk jen neobdivuje, ale že Vám má i co říct? :-))) (Vím... "kamarádů" je všude plno...) :-)

Necítím se v izolaci, opravdu ne. Je mým štěstím, že si můžu vyjít do Tesca a nebát se ,že mě ušlapou. Muset se izolovat před lidmi, pro něž píšete písně do ghetta ,to by byla hrůza. Ale to mi, myslím, fakt nehrozí. Ať žijou hypermarkety a jiná veřejná shromaždiště.

 

Petr
V sobotu se mi zeni nejlepsi kamarad, odsvedcim mu to i kdyz mi uz dva roky dluzi tvou desku,(vlastne kazetu). Jsa svobodny nevim co mu mam poprat. Neporadil bys co se preje novomanzelum?

Už je pozdě. Už se buď spletli nebo nespletli. Má zkušenost mi velí, že jestli si berete někoho, s kým se znáte 10 let nebo někoho koho znáte jeden víkend, je úplně jedno. Buď Vám to prostě vyjde nebo nevyjde.

 

Pavel Rada
Milý Jarku. Moc děkuji za celou redakci InternetFOLKu a za všechny čtenáře, že sis pro nás udělal čas a že jsi odpověděl na všechny položené otázky.
Bude-li chuť a pokud budeš mít pocit, že by to mělo smysl, můžeme to, třeba za rok, zopakovat. Nám bylo potěšením.

Za rok ? A proč ne. Bylo mi velkou radostí. Nashle,dovi,dozo,dosvi,bye. /Nashledanou,dovidenia,dozobaczenia,dosvidanija,bye/

 

Helena z Hobartu
Skladejte, skladejte Jarku, i kdyz vsechno mozna pomine...hlazeni po dusi je potreba. diky. diky ...

Paní Heleno z Hobartu, jestli se nepletu a Hobart je tak vzdálen / mě se vybavují nějaké kolonie britské /, pak Vám děkuji za pozdravení dvojnásob, protože jste milým zakončením mého dnešního povídání si se světem.

 

Pavel Rada
Jo a mimochodem - kromě šéfredaktora InternetFOLKu jsem i programovým pracovníkem Divadla za plotem v Bohnicích. Je sice pravda, že se sem Jarka už nějakou dobu marně snažím dostat, ale musím dementovat to, že mi manažerka Jarka Nohavici neodpovídá na e-maily. Odpovídá, jen termín se nám nedaří domluvit.  To jen pro pořádek

Pane Pavle, jsem rád, že jste se ozval. Díky. Tak to totiž občas na chatech vypadá...vyťukané slovo je lehké a nemá váhu z očí do očí a pseudonym to zakryje.
 

Zdroj: iFOLK.CZ


bio
video TV
v
ideo archiv

články
r
ecenze CD

recenze koncertů

rozhovory

on-line diskuze

domů
mapa webu