JAROMÍR NOHAVICA

o něm |novinky |koncerty |diskografie |další tvorba |kontakt


NOVINKY ARCHIV
 

26.12.2011 - PŘEDPOSLEDNÍ VIRTUÁLKA
Předposlední z třetí řady Virtuálek je pomyslnou tečkou za Vánocemi - Vánoční kapr.

 

24.12.2011 - VÁNOČNÍ PŘÁNÍ
Všichni z týmu Jarka Nohavici přejí návštěvníkům a čtenářům webu krásné a klidné Vánoce. Klidný vánoční čas i s hudbou, kterou máte rádi. Pokud zalistujete znovu v Archivu pod lupou, najdete tam vánoční téma. Krásné Vánoce!

 

18.12.2011 - VIRTUÁLKY 3

Pravidelná Virtuálka dnes nebude.

 

15.12.2011 - RECENZE HAVÍŘOVSKÉHO KONCERTU

V sekci Recenze koncertů najdete čerstvou recenzi úterního havířovského koncertu od Roaman Potoczného - Zbloudilý koráb Jaromíra Nohavici bloudil v Havířově

 

15.12.2011 - JAREK NOHAVICA V TELEVIZI

Mezi Vánoci a Novým rokem se Jaromír Nohavica objeví v několika televizních programech: ve středu 28.12. ráno ve 3.20 hod na ČT2 v dokumentu o malíři Liborovi Vojkůvkovi - Jak roste malíř, tentýž den večer v premiéře záznamu koncertu Marie Rottrové z Ostravy - Ahoj, Marie!, v pátek 30.12. ve 4.00 hod ráno na ČT2 v dokumentu o přebásnění ibreta Mozartovy opery Cosi fan tutte - Jarek a Amadeus a v sobotu na Silvestra 31.12. ráno ve 3.35 hod v hudebním pořadu věnovaném rock´n´rollu - Mississippi Queen z Pohořelic.

A pokud vám unikl televizní rozhovor s Jarkem Nohavicou v pořadu Kultura.cz o ceně Premio Tenco, můžete si ho přehrát přímo na webu ČT.

 

12.12.2011 - VIRTUÁLKA BAZALY

Jarek Nohavica zahájil včera po roční přestávce první domácí koncertní šňůru koncertem v Kopřivnici. Na podvečerní zvukové zkoušce nahrál s Robertem Kuśmierskim novou Virtuálku Bazaly.
Autorem videa k předcházející Virtuálce Moja Moja je Mr.Frais.

 

4.12.2011 - VIRTUÁLKA MOJA MOJA

Jméno nové Virtuálky není překlep - poslechněte si.

 

27.11.2011 - VIRTUÁLKA EUROČARDÁŠ

Třináctá Virtuálka má název Euročardáš.

 

23.11.2011 - UNIKÁTNÍ VIDEO Z LISTOPADU 1989

Někdy si myslíte, že už vás nic nepřekvapí. Když jsme přesně před dvěma lety vkládali na web zatím poslední kapitolu Archivu pod lupou pod názvem Dozněly salvy slávy, věnovanou listopadovým událostem 1989, nevěřili jsme, že se podaří získat záznam události, o které Jarek Nohavica vypráví. Byl pravděpodobně první písničkář, který tehdy 23 listopadu 1989 z balkonu Svobodného slova zazpíval plnému Václavskému náměstí. Byl teprve čtvrtek a příliš brzo na odvážnou myšlenku přímého televizního přenosu.
A přesto - před několika dny se po 22 letech objevil na internetu velmi unikátní videozáznam této události, na kterou Jarek Nohavica vzpomíná. Doplňujeme tedy mozaiku v Archivu pod lupou tímto unikátním kamínkem - písní Když mě brali za vojáka. Kapitolu věnovanou listopadu 1989 včetně archivního videa najdete zde. Původní zdroj najdete na YouTube zde.

 

20.11.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA - POKER

Dnešní premiérová Virtuálka se jmenuje Poker - najdete ji - jako všechny dosud zveřejněné - v Diskografii této třetí řady.
Video k té minulé je tentokrát jiné. Pojďte nahlédnout, jak se vlastně Virtuálky nahrávají. Tu minulou - Pohlednice ze San Rema jsme před týdnem neděli večernahráli na pokoji v milánském hotelu a odtud ji přímo odeslali prostřednictvím tohoto webu k vám.


15.11.2011 - ČESKO-ITALSKÉ ZÍTRA RÁNO V PĚT

Vraťme se ještě k nedělnímu milánskému koncertu. Atmosférou a bezprostředností by se dal přirovnat ke koncertům ze začátku 80. let. Publikum od první sloky citlivě reagovalo na všechny písně a společně s Jarkem většinu z nich odzpívalo. Stejně jako v Sam Remu, i zde na úplný závěr zazpíval Alessio Lega s Jarkem Nohavicou česko italskou verzi písně Až mě zítra ráno v pět. Podívejte se na záznam, který je tentokrát dostupný i v HD rozlišení.

 

15.11.2011 - PROSINCOVÉ KONCERTY VYPRODÁNY

Všechny prosincové koncerty Jarka Nohavici na severu Moravy jsou takřka bleskově vyprodány. Zcela výjimečně byl přidán ještě jeden koncert ve Frýdku-Místku na 18. prosince. Vstupenky jsou k dispozici pouze v pokladně kina Vlast Frýdek-Místek 16.11.2001 v obvyklých předprodejních hodinách. Podrobnosti v sekci Koncerty.

 

14.11.2011 - UKÁZKY Z RECITÁLU V SAN REMU

Po předání ceny Premio Tenco Představil Jaromír Nohavica ukázku ze své tvorby v samostatném recitálu. Podívejte se na krátký sestřih z tohoto recitálu, ve kterém ho v poslední písni Zítra ráno v pět v italštině doprovodil Alessio Lega.

 

13.11.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA - POHLEDNICE ZE SAN REMA

Poštou by pohled ze San Rema putoval několik dní. Dnešní novou Virtuálku máte u sebe přibližně do čtvrt hodiny od jejího nahrání.
Vzhledem k pomalejšímu připojení, které máme v Miláně k dispozici budou na webu další videa až v pondělí večer.

 

12.11.2011 - JAROMÍR NOHAVICA PŘEVZAL CENU PREMIO TENCO

Jako první z českých písničkářů se dnes stal Jaromír Nohavica nositelem hudební ceny Premio Tenco. Cenu každoročně udělovanou v rámci Festivalu autorských písní převzal ve vyprodaném Teatro Ariston v italském San Remu. V rámci posledního večera festivalu vystoupil Jarek Nohavica na samostatném recitálu, v závěrečné písni - česko-italské verzi písně Zítra ráno v pět také společně s italským písničkářem Alessiem Legou. Většinu textů mělo takřka dvoutisícové publikum možnost sledovat v italských překladech na monitorech. Z celého večera pořizovala záznam italská televize a rozhlas. Podívejte se zatím na předání ceny a krátkou ukázku recitálu afotografii Jarka Nohavici před divadlem Ariston s cenou Premio Tenco. Dalším materiály připravujeme.
V neděli večer vystoupí Jaromír Nohavica na samostatném koncertu v Miláně.

 

12.11.2011 - TISKOVÁ KONFERENCE V SAN REMU

Dnes večer převezme Jaromír Nohavica na slavnostním večeru v italském San Remu cenu Premio Tenco. Odpoledne se uskutečnila tisková konference - můžete se podívat, jaká byla na tiskové konferenci atmosféra.

 

6.11.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA

Má žena už mě nemiluje je název krátké nové aktuální Virtuálky.

Můžete se podívat i na nová videa k Virtuálkám předcházejícím - Když na tebe leze rýma zaslal David Kvítko, U totemu tančí kmen zaslal Folkáč.

 

3.11.2011 - PROSINCOVÉ KONCERTY JAROMÍRA NOHAVICI

Po roční přestávce přerušené na začátku října koncertem v chorvatském Daruvaru, začíná Jaromír Nohavica v prosinci opět koncertovat. První koncerty proběhnou v předvánočním čase v okolí Ostravy. Podrobnosti o přesných termínech konání koncertů a předprodeji vstupenek najdete v sekci Koncerty.

Příští týden v neděli 13. listopadu zahraje Jarek Nohavica italskému publiku  v klubu La Scighera v Miláně.

 

30.10.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA

Třetí řada Virtuálek se přehoupla přes polovinu - ta nejnovější má název Když na tebe leze rýma.

 

26.10.2011 - JAROMÍR NOHAVICA BUDE V ITÁLII NÁSLEDOVAT BRELA, 
                       DONOVANA ČI COHENA


Již za několik dní obdrží Jaromír Nohavica prestižní italské hudební ocenění. V sobotu 12. listopadu 2011 se jako první z českých písničkářů stane nositelem ceny Premio Tenco, která je každoročně udělována v rámci Festivalu autorských písní v italském San Remu. Zařadí se tak mezi interprety zvučných jmen, k nimž patří například Jacques Brel, Donovan, Nick Cave, Bulat Okudžava nebo Leonard Cohen, kteří toto významné ocenění získali v minulosti.

Festival, který se uskuteční v San Remu na scéně divadla Ariston od 10. do 12. listopadu, nabídne v rámci svého 36. ročníku tři koncertní večery. Jaromír Nohavica osobně převezme cenu a vystoupí na závěrečném třetím večeru, na němž se představí i Luciano Ligabue a Mauro Pagani, další dva autoři ocenění hlavní cenou letošního festivalu, a také interpreti Paolo Benvegnù, Giorgia Del Mese, Nobraino a Piccola Bottega Baltazar. Kromě již zmíněného 12. listopadu zahraje Jaromír Nohavica italskému publiku i o den později, v neděli 13. listopadu v klubu La Scighera v Miláně.

Premio Tenco představuje významné ocenění pro písničkáře z celého světa. Uděluje se autorům za jejich přispění autorské písni a za celoživotní dílo již od roku 1974, kdy vznikl Club Tenco na památku italského písničkáře Luigiho Tenca. Během festivalu jsou kromě hlavní ceny předávána ocenění i v dalších kategoriích, například pro mladé začínající písničkáře nebo za nejlepší italské album roku v kategorii autorských písní.

Podrobnosti najdete na oficiálním webu klubu Tenco a festivalu, nebo stručnou informaci například i na Wikipedii (v italštině).
 

 

23.10.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA

Tento týden se nový popěvek do série třetí řady Virtuálek jmenuje U totemu tančí kmen. U minulé Virtuálky najdete video Davida Kvítka.

 

18.10.2011 - CHORVATSKÉ PŘEKLADY TEXTŮ

Pokud jste četli krátké zpravodajství z Daruvaru, jistě víte, že na odpoledním besedě zazněly některé texty Jarka Nohavici v chorvatštině. Z češtiny je přebásnil chorvatský novinář Mato Pejić a sám přečetl překlad písně Sarajevo, v podání Marka Štromajera zazněla chorvatsky zazpívaná Mařenka (prohlédněte si videoukázky). A právě dvacet chorvatských překladů Mato Pejiće si můžete přečíst i na našem webu. Rozšířili jsme tedy již dříve zveřejněné a stále doplňované překlady do polštiny, němčiny, italštiny, angličtiny, maďarštiny i jazyka esperanto.

 

16.10.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA - ANO NEBO NE

Virtuálky pokračují novým popěvkem Ano nebo ne.

 

11. 10.2011 - CO MĚ ZAUJALO

V sobotním vydání přílohy MF Dnes jste vyšel po pěti týdnech další z příspěvků Jaromíra Nohavici. Samozřejmě máte možnost si ho přečíst na našem webu.

 

9.10.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA - OSMKRÁT...

Dnešní Virtuálka je věnovaná žokeji Josefu Váňovi, který dnes poosmé vyhrál Velkou pardubickou.

 

2.10.2011 - NOVÁ VIRTUÁLKA K NAROZENINÁM

Nová Virtuálka má název K narozeninám.

Chorvatský výlet Jarka Nohavici na daruvarský koncert skončil. Můžete se k němu vrátit ve dvou částech zpravodajství na webu. Samozřejmě máme z Chorvatska ještě další materiály, které budeme na webu průběžně zveřejňovat.

České uživatele internetového obchodu iTunes jistě potěší, že v něm mohou čerstvě najít i alba Jarka Nohavici.

 

1.10.2011 - ZPRAVODAJSTVÍ NA DARUVAR!

V pátek začal výlet týmu Jarka Nohavici do Chorvatska, kde se dnes uskuteční koncert nejen pro krajany. Z krátkého turné přinášíme na webu zpravodajství. Bude doplňováno průběžně podle technických možností (pátek - sobota)

 

26. 9.2011 - FRANK VIEHWEG V ÚSTÍ NAD LABEM

Německý písničkář Frank Viehweg vystoupí ve čtvrtek 3. listopadu 2011 od 20 hodin v Muzeum města Ústí nad Labem s koncertem Solange Man Singt. Na koncertě zazní Frankovy německé překlady písní Jarka Nohavici. Pokud jste stálými čtenáři webu, jistě si vzpomenete na premiéru tohoto koncertu před dvěma lety v Berlíně společně s Jarkem Nohavicou.

 

25. 9.2011 - LETÍ VZDUCHEM FACKA

Nová Virtuálka pro nadcházející týden má název Letí vzduchem facka. Mimochodem - pokud spočítáme všechny dosud zveřejněné popěvky jen tak, tak je již čtyřicátá třetí.

 

18. 9.2011 - HLAVA MOJE JE NADMĚRNÝ NÁKLAD

Nadměrné náklady nemusí být jen ty, co jezdí po silnici - poslechněte si novou Virtuálku Hlava moje je nadměrný náklad. Na straně věnované třetí sérii Virtuáleknajdete videa k prvním dvěma - autory jsou Fusek a Mr.Frais (jsou skryté pod ikonkami filmové klapky). Doufám, že Vás budou inspirovat ke obrazové verzi dnešní novinky.

 

18. 9.2011 - KONCERT JARKA NOHAVICA V DARUVARU

V sobotu 1. října 2011 zahraje Jarek Nohavica v chorvatském Daruvaru na koncertě nejen pro krajany, na kterém ho doprovodí na akordeon Robert Kuśmierski. Pokud to umožní technické podmínky, bude o krátkém výletu na jih od soboty do pondělí vycházet na webu on-line zpravodajství.
Poslechněte si reklamu z vysílání chorvatského rádia.

 

11. 9.2011 - DRUHÁ NOVÁ VIRTUÁLKA

Dnešní Virtuálka se jmenuje Dežo. Samozžejmě soutěž ve tvorbě fotomontáží, videsekvencí apod. pokračuje. K první písní se zatím nepodařilo vybrat tu vítěznou, takže máte stále šanci - tentokrát u dvou popěvků současně.

 

4.9.2011 - PRVNÍ VIRTUÁLKA 3 - ZPÁTKY DO LAVIC! + SOUTĚŽ FOTOMONTÁŽÍ

První Virtuálkou třetí řady "popěvků jen tak" je písnička Zpátky do lavic! Najdete ji nanové stránce v sekci Diskografie - MP3 alba. 
Pokud rádi vytváříte krátké videosekvence, montáže z fotografií, prezentace apod., máte jedinečnou šanci si zasoutěžit. Do příští neděle podvečer můžete připravit videoverzi aktuální Virtuálky a tu uložit na sdílené úložiště. S příští novou Virtuálkou bude vítězné video zpětně zveřejněno.Tak neváhejte - těšíme se na Vaše příspěvky - tentokrát na téma Zpátky do lavic! (Podrobnosti najdete na stránce věnované Virtuálkám 3).

 

4.9.2011 - CO MĚ ZAUJALO

Uplynulo dalších pět týdnů a ve včerejším vydání přílohy MF Dnes jste si mohli přečíst další z příspěvků Jaromíra Nohavici. Pokud jste to nestihli, nevadí - najdete ho dodatečně i na našem webu.

 

28.8.2011 - VIRTUÁLKY POKRAČUJÍ!

Třetí řada Virtuálek začne v pondělí 5. září 2011.  Stejně, jak tomu bylo u obou předcházejících sérií na jaře 2009 a 2010, zveřejní Jaromír Nohavica každé pondělí na webu www.virtually.cz a na www.nohavica.cz krátký popěvek na aktuální téma. Novinkou tentokrát je, že se na dotváření tohoto virtuálního světa mohou podílet i čtenáři webů a posluchači. Po zveřejnění nové Virtuálky budou mít týden na to, aby připravili videoverzi tohoto popěvku a tu pak uložili na určené internetové úložiště. Jarek Nohavica vybere každý týden vítězné video,  a to pak bude zveřejněné s další novou Virtuálkou na oficiálním webu Jarka Nohavici. Do 26. prosince nás tedy čeká 17 podzimních  Virtuálek, které budou společně se čtenářskými videi průběžně volně ke stažení.  Začínáme přesně za týden, kdy budou zveřejněny i technické podmínky zasílání videoVirtuálek.

 

7.8.2011 - CO MĚ ZAUJALO

V sobotní příloze Mladé fronty Dnes pro Moravskoslezský kraj je pravidelná rubrika Co mě zaujalo, do které přispívá vedle ostatních osobností jednou za pět týdnů i Jaromír Nohavica. Všechny dosud zveřejněné příspěvky najdete v nové rubrice na webu. Postupně budou samozřejmě doplňovány i další.

 

10.7.2011 - VIDEO Z ROKU 1984

Pravděpodobně nejstarší video Jarka Nohavici na internetu jsme dnes zařadili na kanálu You Tube. Jedná se o tehdy asi rok starou píseň Možná, že se mýlím, kterou Jarek Nohavici zpívá na prvním ročníku folkového festivalu v Lipnici nad Sázavou v roce 1984. Neméně zajímavý je i videorozhovor natočený stejný den i ostatní písně, které před 27 lety v Lipnici zazněly. Určitě se k nim na You Tube ještě vrátíme.

 

10.7.2011 - OSTRAVO NA YOU TUBE

Na You Tube najdete od dnešního dne newyorskou verzi písně Ostravo v netradičním kytarovém podání. Černobílý klip vznikl v New Yorku 28. října 2008 jako poslední záběr z turné On the Road 2008 cestou na letiště JFK. Roli klapky v klipu přijal manažer turné Michal Žáček :-).

 

27.6.2011 - DÁREK KE KONCI ŠKOLNÍHO ROKU

Jarek Nohavica připravil ke konci školního roku malý dárek na novém kanálu You Tube. Zejména děti a maminky zde najdou otextované leporelo Zdeňka Milera Krtek a potopa. Na motivy tohoto leporela o krtkovi Jarek Nohavica napsal a recituje průvodní verše. Hezké poslouchání a podívání.

 

20.6.2011 - WEB NA YOU TUBE

Oficiální web Jarka Nohavici má i svůj oficiální You Tube kanál, který byl dnes spuštěn. Zatím obsahuje tři dosud nezveřejněná písňová videa - z natáčení živého alba Ikarus a amerického On the Road 2008. Kanál je nedílnou součástí tohoto webu a postupně na něm budou zveřejňována raritní videa obsahově propojená s články a informacemi na webu. Pokud to bude možné technicky, budou doplňována i videa, která znáte zatím z webu jen v nižší technické kvalitě. Kanál You Tube najdete zde.

 

13.6.2011 - TÝMOVÉ SETKÁNÍ

Klid na webových stránkách je jen zdánlivý. Jarkův tým neusnul – plánujeme pro vás nové věci, ale nezapomínáme i na společenské události. Posledním z týmu, který v nejbližších dnech vstoupí do svazku manželského je mistr světla Pavel Konečný. A právě tato událost  byla příležitostí se sejít na Slapské přehradě a vyměnit si zkušenosti na toto téma :-). 
Plavba po přehradě se postupně změnila z takřka romantické k adrenalinové – když nás zastihl na vodě déšť. Vedle tradičního ping pongu nás uchvátila nová hra – disc golf, kterou nás všechny inspiroval Jarek. Nepřijít tma – hráli jsme v lese nad přehradou možná až do rána. A tak zbyl i čas naplánovat i nadcházející koncerty, novinky na webu a další  záležitosti. Zatím můžeme prozradit, že se vynořují první termíny koncertů na sklonku roku. (Fotografie najdete zde)

Určitě se na nás nebudete zlobit, že jsme Pavlovi popřáli i za Vás. Tak Pavle – hodně štěstí!

 

18.5.2011 - SVĚT PODLE NOHAVICI NA DVD
V e-shopu najdete novinku - v polsku vydané DVD + CD Svět podle Nohavici. Původní projekt, kde polští interpreti nazpívali v polštině písně Jarka Nohavici již stačil získat zlatou desku. Polská televize pořídila obrazový záznam z koncertu na Festivalu zpívané poezie v polském Olsztynie v roce 2009. Zajímavý obrazový záznam vyšel v kompletu DVD a CD.

 

3.4.2011 - JINÍ ZPÍVAJÍ NOHAVICU
Počet zahraničních cover verzí písní Jarka Nohavici se rozrůstá. Dalším přírůstkem je projekt nizozemského písničkáře Johana Meijera. Dvojalbum mapující evropské písničkářství má název Europeana: Raum & Zeit. Můžeme na něm najít např. písně Vladimíra Vysockého, Bulata Okudžavy, Jacquese Brela, Petera Gabriela a dvě písně Jarka Nohavici: Ostravo a Těšínská. Ukázky najdete na stránce věnované právě cover verzím. Můžete zkusit i porovnat tuto verzi Těšínské s polskou z alba Svět podle Nohavici.
Píseň Danse Macabre v interpretaci polské skupiny Akurat je již součástí oficiálního alba skupiny. Na You Tube najdete i video ze Zlínského koncertu.
 

22.3.2011 - JAREK NOHAVICA V TELEVIZI
Pokud jste ještě neměli možnost vidět ostravský koncert Jarka Nohavici natočený v Ostravě v roce 1990, máte možnost ve středu 23.3. po půlnoci ve 2.25 hod na programu ČT2.
Za týden (v úterý 29.3. od 20 hodin na ČT 1) pak v rámci cyklu Rozmarná léta českého filmu bude řeč o filmech natočených v roce 2002. Povídat se tedy bude také o filmu Petra Zelenky Rok ďábla.

 

14.3.2011 - NOVÉ ČLÁNKY
K nedávnému "andělskému" ocenění se ještě vracíme dvěma články: Nechci být nehrající kapitán (Moravskoslezský deník) a Nohavica: zpěvák dvacetiletí (Reflex). Oba najdete v sekci Články. Podívat se můžete i na fotografii z předání cen, kterou pořídila Michaela Feuereislová.

 

24.2.2011 - JAREK NOHAVICA ZPĚVÁKEM DVACETILETÍ
V pražské Incheba Aréně proběhlo včera večer udílení cen Akademie populární hudby Ceny Anděl 2010. Na dvacátém jubilejním ročníku byly vyhlášeny i ceny zpěvák, zpěvačka a skupina dvacetiletí. Zpěvákem dvacetiletí se stal Jaromír Nohavica. Pokud jste nestihli přímý televizní přenos, můžete se podívat na vyhlášení této ceny.

 

6.2.2011 - POLSKÉ OHLASY
Dnes se podíváme trochu do Polska. O tom, že v Polsku má Jarek Nohavica veliké množství fanoušků, bylo napsáno již mnoho. 
Například Piotr Kleczek poslouchal před Vánocemi prostřednictvím internetu adventní ostravský koncert. Píseň Legenda o svaté Dorotě tu slyšel poprvé a tak ho nadchla, že si ji přeložil do polštiny a teď ji zpívá.
Paní Maria Tomaszewska si dala práci a pokusila se soustředit z You Tube na jedno místo většinu polských interpretací písní Jarka Nohavici. 
Hezký poslech.


23.1.2011 - 
VÁŇA A ZINA S AKORDEONEM
Píseň Vladimíra Vysockého Dialog u televizoru znáte zcela určitě ve verzi pouze s kytarou. Jak to ale dopadne, když se k Jarkovi Nohavicovi přidá na akordeon 
Robert Kuśmierski ? Můžete se přesvědčit na pracovním, ale raritním videu z ostravské Sarezy.
 

16.1.2011 - FOTOGRAFIE Z KONCERTU PRO DĚTI - TŘI ČUNÍCI
I na koncertě pro děti se pořizovaly fotografie pro web. Najdete je v samostatné galerii.


9
.1.2011 - FOTOGRAFIE Z KONCERTŮ V OSTRAVSKÉ SAREZE
Prohlídkou fotografií Martina Homoly se můžete vrátit k atmosféře dvou velkých Koncertů pro všechny na porubském zimním stadionu Sareza.
 

1.1.2011 - NOVOROČNÍ DÁREK - DVD KE STAŽENÍ
Jarek Nohavica připravil jako přání všeho dobrého do začínajícího roku 2011 svým fanouškům a návštěvníkům webu dárek - další volně stáhnutelné DVD s názvemJarek Nohavica: Adventní koncert. Jedná se o krácený půlhodinový záznam doplněný o dva bonusy z benefičního adventního koncertu, který se uskutečnil 12.12.2010 v kostele sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu a pomohl vybrat částku 700 tisíc Kč na finanční podporu tohoto kostela. Vedle samotného obsahu nosiče o velikosti 2GB si můžete stáhnout i kompletní obal.
Přejeme vám
 dobrý rok 2011.

 

 

28.12.2010 - FOTOGRAFIE Z ADVENTNÍHO KONCERTU
K benefičnímu adventnímu koncertu se můžete vrátit ve fotogalerii Jana Kováče.

 

26.12.2010 - VIDEO Z ADVENTNÍHO KONCERTU
K vánočnímu rozjímání vám dnes nabídneme první videoochutnávky z benefičního koncertu v kostele v Ostravě-Zábřehu, na kterém s Jarkem Nohavicou vystoupili Robert Kuśmierski na akordeon, Pavla Kovalová na klarinet a Veronika Linhartová na housle. Podívejte se na málo hrané Moje smutné srdce a přídavek Legendu o sv. Dorotě.

 

24.12.2010 - VÁNOČNÍ PŘÁNÍ
Celý tým Jarka Nohavici přeje čtenářům webu krásné a klidné Vánoce. Prožijte sváteční dny se všemi, se kterými je vám dobře. Doufáme, že slavnostní náladu vám umocní montáž fotografií z předvánoční Ostravy, kterou na píseň Jizva na rtu připravil a zaslal Boris Renner. Hezké Vánoce!

 

22.12.2010 - RECENZE OSTRAVSKÝCH KONCERTŮ
Příprava prosincových koncertů odsunula do pozadí i práce na webu. Ale nebojte se - o nic nepřijdete - v zásobě máme spoustu materiálu - fotografie i videa z příprav i vlastních koncertů. Budeme se jimi postupně prokousávat a zveřejňovat právě zde na webu. Takže se máte na co těšit - a že vás na koncertech bylo!
Dnes začínáme 4 recenzemi koncertů - od benefičního koncertu v kostele až po ty velké v Sareze. Najdete je jako první v rubrice Recenze koncertů.

 

7.12.2010 - ADVENTNÍ KONCERT JARKA NOHAVICI ŽIVĚ NA INTERNETU

V neděli 12.12.2010 od 17 hodin si můžete poslechnout prostřednictvím internetu přímý přenos adventního benefičního koncertu Jaromíra Nohavici z Kostela Sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Poslední benefiční vstupenky, které formou daru poslouží právě na podporu Kostela Sv. Ducha jsou k dispozici u pana faráře Vítězslava Řehulky.

 

24.11.2010 - LADOVSKÁ ZIMA V ANGLIČTINĚ
Pokud chcete anglicky mluvícím přátelům přiblížit, o čem je píseň Ladovská zima, nebo jak se v těchto dnech u nás máme, můžete je odkázat na čerstvý anglický překlad, který dnes v noci přeložil z češtiny a zaslal Petr Köppel.
 

24.11.2010 - NOVÝ ANGLICKÝ ZPĚVNÍK PRO DĚTI
Songbook 2 for kids /dětem je název nového zpěvníku - tentokrát dětských písní Jarka Nohavici, přeložených do angličtiny rodilým Kanaďanem Markem Landrym.
Kromě 26 písní a spousty obrázků naleznete v knize i 2CD. Na prvním CD jsou písně nazpívané v angličtině M. Landrym spolu s krásnými hlasy dětského sboru, na druhém CD najdete samostatný kytarový doprovod. Kniha obsahuje anglické i české texty i notový zápis a může být určitě výborným zpestřením výuky hudební výchovy či anglického jazyka na ZŠ nebo SŠ.
Nový zpěvník najdete na webovém e-shopu
 

22.11.2010 - OMEZENÝ POČET VSTUPENEK PŘES INTERNET
Píšete z daleka, že nemáte možnost si zakoupit vstupenky na ostravské koncerty - zejména na Tři čuníky.Rozhodli jsme tedy velmi omezený počet vstupenek na všechny tři ostravské koncerty právě pro vás nabídnout i prostřednictvím internetu. Vstupenky si můžete v maximálním počtu 6 ks na koncert objednat na mailové adrese: info@agenturaart.cz. Vstupenky budou zasílány po jejich úhradě bankovním převodem jako cenné psaní. O celkové výši částky a čísle bankovního účtu budete informováni mailem.Objednávky budou vyřizovány do vyprodání omezeného počtu vstupenek. O ceně vstupného na jednotlivé koncerty se můžete informovat v sekci Koncerty.

 

21.11.2010 - DALŠÍ PROSINCOVÉ KONCERTY
Zbylé vstupenky na ostravské koncerty budou od zítřka k dostání již jen v Informačním centrum města Ostravy - pouze OIS Elektra.
Bezprostředně před ostravskými koncerty vyjíždí Jarek Nohavica
ještě na krátké turné po českých a moravských městech. Koncerty proběhnou na Kladně, v Kutné Hoře, Litoměřicích a Šumperku. Podrobnosti o místech konání a předprodejích najdete v sekci Koncerty.
 

19.11.2010 - PŘEDPRODEJ V OSTRAVĚ ZAČAL
Při dnešním zahájení předprodeje na prosincové koncerty Jarka Nohavici byl o vstupenky velký zájem. Posledních 1000 vstupenek na každý koncert bude k dispozici v sobotu a v neděli 20.-21.11.2010 od 9 do 19 hodin.

 

17.11.2010 - ZMĚNA MÍSTA PŘEDPRODEJE V OSTRAVĚ

Hlavní předprodej na ostravské koncerty zůstává v AVION Shopping Parku Ostrava. Došlo jen ke změně předprodejního místa, které bude v prostoru známém pod názvem "U rybiček".

 

14.11.2010 - VELKÉ PROSINCOVÉ KONCERTY V OSTRAVĚ

Od 17. do 19. prosince vystoupí Jarek Nohavica na třech velkých koncertech na zimním stadionu SAREZA v Ostravě-Porubě. Páteční a sobotní večerní koncerty jsou určeny všem, nedělní odpolední koncert Tři čuníci je věnován dětem. Předprodej na všechny tři koncerty bude zahájen v pátek 19.11.2010 v 15 hodin. Všechny podrobnosti najdete v sekci Koncerty, kde budou i průběžně aktualizovány.

Informace o dalších prosincových koncertech Jarka Nohavici budou zveřejněny příští neděli 21.11.2010.

 

3.11.2010 - TV VIDEO Z RUŽOMBERKU

Ještě se vracíme ke slovenské koncertní šňůře. Městská televize Ružomberok natočila s Jarkem Nohavicou rozhovor doplněný o záběry z koncertu ve sportovní hale a anketou s diváky. Video, které odvysílala na začátku tohoto týdne, si nyní můžete přehrát i na tomto webu.

 

1.11.2010 - FOTO Z PREŠOVSKÉHO KONCERTU

Ke zdařilému slovenskému turné z minulého týdne se ještě vrátíme fotografiemi, které pořídil na koncertě v Prešově Ondrej Koščík - podívejte se na atmosféru v publiku a na montáž nazvanou 4 podoby Jarka Nohavici.
Nohavica ze dvou pohledů je naopak název dvojrecenze koncertů z roku 1999, která vyšla na dnes již pravděpodobně neexistujícím webu interfolk.cz.

 

26.10.2010 - ARCHIVNÍ ROZHOVOR

Jedním z posledních rozhovorů, které jsme našli v archivu je rozhovor starý 19 let s názvem Bohem nadaný bohém - Jaromír (neboli Jarek) Nohavica.
Naopak některé novinky mohou najít ti pozornější z vás v e-shopu.

 

20.10.2010 - JAROMÍR NOHAVICA V TELEVIZI

Tuto sobotu 23.10.2010 1.00 hod po půlnoci můžete sledovat ve vysílání ČT2 opakování koncertu Jarka Nohavici a Kapely z pražského Lucerna Music Baru natočeného před 13 lety.

 

19.10.2010 - RECENZE KNIHY A POLSKÉ VIDEO

Pokud jste si v novém výboru textů Chtěl jsem jí zazpívat četli jako v knize poezie, předpokládám, že vás bude zajímat nová recenze knihy z pera Vladimíra Vlasáka.

Jarek Nohavica má za sebou osm vyprodaných polských koncertů a je už takřka samozřejmé, že na koncerty reagují pravidelně i polská média. Přečtete si krátký rozhovor pro krakovský deník, nebo se můžete podívat na video obsahující rozhovor a ukázky z koncertu v Bielsku-Białej (sekce video byla také aktualizována). Archiv polských překladů se dnes také rozrostl o 15 nových přírůstků.

 

17.10.2010 - NOVÝ PŘEKLAD DO ESPERANTA

Mezi překlady do esperanta můžete na webu najít už deset překladů. Tím nejnovějším je překlad Hlídače krav od Vladimíra Türka. U překladu najdete dokonce i odkaz na video, a tak si můžete poslechnout si, jak zní Hlídač krav v esperantu.

 

17.10.2010 - STUDENTI PŘEKLÁDAJÍ A ZPÍVAJÍ JARKA NOHAVICU

Minulý týden proběhlo na MŠMT vyhlášení letošního ročníku Evropské jazykové ceny Label 2010. Studenti Gymnázia Olgy Havlové z Ostravy-Poruby překládají již několik let texty Jaromíra Nohavici do francouzštiny a angličtiny a přeložené texty dokonce sami zpívají! Právě s anglickými překlady vystoupili při příležitosti předání cen Label 2010. Přečtěte si krátký příběh o jejich nadšeném překládání a podívejte se na video z jejich vystoupení v Praze.

 

11.10.2010 - JAREK NOHAVICA S HANOU HEGEROVOU

Po 23 letech dnes vychází nové album Hany Hegerové s názvem Mlýnské kolo v srdci mém, které obsahuje původní francouzské šansony. Jeden z nich - Starou píseň přebásnil Jarek Nohavica a také ji s paní Hegerovou na novém albu nahrál. Raritní video této písně najdete v Archivu pod lupou.

 

11.10.2010 - ČLÁNKY, FOTO a VIDEA Z UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

Mezi dvěma polskými turné se ještě na chvilku vrátíme domů: v sekci Články najdete přidané poslední tři příspěvky, reagující ještě na koncert a otevření nového parku v Uherském Hradišti. Pokud budete pozorní, proklikáte se i na další fotogalerie i raritní videa z tohoto koncertu, kde premiérově zazněly písně Za 730 a Milionář 2.

K pražské autogramiádě nové knihy výboru z textů se vracíme ještě třemi fotografiemi Dino Stoilova: foto 1, foto2, foto3.
A pokud chcete trochu zavzpomínat - právě před 2 roky jsme byli v Chicagu uprostřed 3.amerického turné Jarka Nohavici. Pokud máte chuť, můžete si den po dni projít On the Road 2008.

 

3.10.2010 - VIDEO Z AUTOGRAMIÁDY

Nestihli jste čtvrteční autogramiády knihy Chtěl jsem jí zazpívat? Podívejte se aspoň na krátké video, jak to v pražské Ostrovní ulici vypadalo. A pokud jste ještě nestihli knihu koupit, máte možnost přímo zde na webu.

 

30.9.2010 - TERMÍNY ŘÍJNOVÝCH KONCERTŮ

Na konci října zavítá Jarek Nohavica na Slovensko:Žilina, Prešov, Humenné, Ružomberok a Košice.Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

26.9.2010 - BIBLIOGRAFIE ČLÁNKŮ A ROZHOVORŮ

Za několik let se na webu v sekci Články nebo Rozhovory objevilo to podstatné, co bylo o Jaromíru Nohavicovi napsáno v novinách a časopisech. Přesto celkový přehled vydá na podstatně obsáhlejší souhrn. Díky práci dr. Aleny Hrazdilové mají všichni zájemci o pomoc při tvorbě diplomových a seminárních prací od dnešního dne k dispozici ucelený přehled bibliografie článků a rozhovorů a knih

Jako odpověď mnohým z vás na dotaz ohledně objednání nové knihy textů Chtěl jsem jí zazpívat, jsme zařadili tento titul do e-shopu na tomto webu.

 

23.9.2010 - AUTOGRAMIÁDY V OSTRAVĚ A V PRAZE

U příležitosti vydání výboru textů Chtěl jsem jí zazpívat proběhnou v Ostravě a v Praze autogramiády Jaromíra Nohavici: v pátek 24.9. od 16:00 hodin v knihkupectví Kosmas v Shopping Parku Avion v Ostravě a ve čtvrtek 30.9. v 18.00 hodin v knihkupectví Ostrov v Ostrovní 17, Praha 1.

 

22.9.2010 - FOTOGRAFIE Z UHERSKÉHO HRADIŠTĚ

Sobotní koncert Jarka Nohavici v Uherském Hradišti navazoval na otevření nového parku Za plotem, který za 4 měsíce vznikl v místech bývalých vojenských kasáren. Projekt je inspirovaný textem písně Přelezl jsem plot, který právě v těchto kasárnách vznikl. Podívejte se na fotografie z otevření parku a koncertu, doplněné komentářem.

 

13.9.2010 - CHTĚL JSEM JÍ ZAZPÍVAT

V nakladatelství Torst vyšla právě kniha - reprezentativní výbor textů Jarka Nohavici pod názvem Chtěl jsem jí zazpívat. V anotaci knihy je uvedeno:
"Obsáhlý výbor z písňových textů Jaromíra Nohavici je koncipován jako kniha poezie určené ke čtení, nikoli jako dokumentárně pojatý soubor všech jeho písňových textů. Akcentuje texty vážnější a nadčasové a ukazuje tak jejich autora vůbec poprvé knižně jako významného současného českého básníka. Texty v knize zahrnuté vznikaly v rozpětí 38 let a v chronologickém řazení umožňují sledovat vývoj autorova psaní, jeho hlavních témat, proměn i návratných motivů. Zejména v poezii milostné a osobně konfesijní patří Jaromír Nohavica k našim nejvýznamnějším básníkům."

 

12.9.2010 - ROZHOVOR K ROKU ĎÁBLA

Dnešním archivním rozhovorem se vracíme filmu Petra Zelenky Rok ďábla. V dubna 2003 vyšel v MF Dnes rozhovor Mirky Spáčilové s Jarkem Nohavicou pod názvem Jsme košťaty Zelenkových čarodejnic.
Mimochodem - víte, že v e-shopu na tomto webu najdete i polské vydání DVD filmu obsahující polsky čtený překlad? DVD je doplněno 32 stránkovým bookletem - knihou v pevné vazbě.

 

5.9.2010 - FOTOGALERIE Z TŘEBOŇSKÉHO KONCERTU

Léto už máme pomalu za sebou, a tak vám určitě potěší atmosféra letního červnového podvečera ve fotogalerii z koncertu Jarka Nohavici na festivalu Okolo Třeboně, jak ji zachytil fotograf Martin Homola.

Koncerty Jarka Nohavici pokračují i po prázdninách. Dalším zářijovým koncertem, který zveřejňujeme je koncert v Beskydském divadle v Novém Jičíně 17. září 2010. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

30.8.2010 - SPECIÁLNÍ KONCERT PRO HRADIŠTĚ

V sekci Koncerty najdete podrobné informace o koncertě Jarka Nohavici 18.9.2010 v Uherském Hradišti na místě, o kterém se zpívá v písni Přelezl jsem plot.

 

29.8.2010 - POCHOD 3MILIONÁŘŮ

Možná si někteří z vás vzpomenou na jarní soutěž o třímiliontého návštěvníka webu (níže 21. a 23.3.), která rozpoutala klikací smršť a díky mé chybě s počítáním unikátních přístupů bylo nakonec 118 vítězů. Všichni nejen dostali poštou podepsané CD Virtuálky 1, ale Jarek se rozhodl navíc pro všechny "třímilionáře" uspořádat koncert.

Koncert se uskutečnil 23. července v U-klubu v Olomouci, kde bylo nahráno před mnoha lety CD Tři čuníci. Setkání, na které přijeli čtenáři webu z celých Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Polska i Rakouska, se velmi vydařilo a jedinou vstupenkou všech vítězů a jejich partnerů byla jejich fotografie před tabulí obce, odkud do Olomouce přijeli. A právě z těchto fotografií vznikla videomontáž na zvuk písně  Pochodu eskymáků přímo z tohoto koncertu, kde přítomní předvedli, jak skvěle dokáží držet rytmus. Jarek po odehrání písně nadšeně poznamenal, že to bylo poprvé, kdy se podařilo divákům držet rytmus tak přesně od začátku až do konce. Videomontáž tak dostala příznačný název - Pochod 3milionářů.

 

15.8.2010 - VIDEO Z TELČE

Podívejte se na krátké reportážní video z koncertu Jarka Nohavici v Telči. Počasí bylo deštivé - nálada slunečná :-).

 

10.8.2010 - NOVINKY ZE ŠUPLÍKU

Dnes jsme se opět porozhlédli v šuplíku, vlastně na disku ... Máme pro vás dva historické příspěvky. Ten první odvysílala v roce 1992 ČT - Do pořadu Posezení s Janem Burianem věnovaném ruské kultuře si pozval Jan Burian i Jarka Nohavicu. Video je raritní nejen přítomností obou protagonistů v jednom pořadu, ale zejména jejich společným zpěvem Vysockého Dialogu u televizoru.

K počtení předkládáme zamyšlení Jířího Moravského Brabce v časopise Folk&Country k padesátinám Jarka Nohavici v roce 2003.

 

28.7.2010 - FOTOGRAFIE Z KONCERTU V TELČI

Pokud jste zažili v sobotu deštivý koncert Jarka Nohavici v Telči, nabízíme vám k připomenutí kolekci fotografií Martina Homoly. Ti z vás, kteří na koncertě nebyli, určitě z fotografií pocítí zejména výbornou atmosféru, která panovala navzdory počasí v hledišti i na jevišti.

 

19.7.2010 - Archiv POD LUPOU NA MAPĚ

Mapa webu má (řečeno kartograficky) o trochu podrobnější rozlišení. Zařadili jsme detailně i rozpracovaný Archiv pod lupou, obsahující už takřka 140 písní a více než 80 dobových zamyšlení. I když jsou jednotlivé kapitoly řazeny chronologicky podle data vzniku písní, které ukrývají a popisují, vytváří posloupnost jednotlivých částí nová zajímavá spojení - zkuste zalistovat.
A pokud toho nebudete mít dost, zkuste si přečíst další archivní článek Jaromír Nohavica - Co ještě neřekl starý 7,5 roku. Osobně si ale myslím, že po přečtení Archivu vás už nic nepřekvapí :-)

Aktualizován byl i přehled vlastních textů.

 

15.7.2010 - MUZEUM V KALICHU

Název dnešní novinky je trochu podivný, ale jen na první pohled. Na konci května vystoupil Jarek Nohavica v rámci akce Ostrava v Praze v pražském divadle Kalich za doprovodu varšavského akordeonisty Roberta Kuśmierského. A právě píseň Muzeum byla jedna z nich, která tu zazněla. Berte to jako malou ochutnávku před polskými koncerty příští týden, ale hlavně také před sobotním koncertem pod širým nebem v zámecké zahradě telčského zámku.

 

11.7.2010 - DVA ROZHOVORY

Dva rozhovory, které vám dnes nabízíme od sebe dělí 7,5 roku. Ten první je složený z otázek, na které Jarek Nohavica odpovídal na Vánoce 2002 čtenářům Moravsko-slezského deníku. Ten druhý odvysílal Český rozhlas Olomouc 26. června 2010. Jarka Nohavicu zpovídala pro Lady magazín Ivana Plíhalová. Takřka hodinový rozhovor si můžete poslechnout přímo na webu ČRo. Pořad je možné z webu i stáhnout.

 

4.7.2010 - MAPA WEBU

Občas píšete, že na webu nacházíte věci, o kterých jste neměli ani tušení. Po několika letech se tento web rozrostl na zákoutí, která už jsou pozapomenuta, a hledání některých podrobností nebo souvislostí je mnohdy detektivní prací. Připravil jsem pro rychlejší orientaci mapu české verze webu. Mapy ostatních jazykových verzí budou samozřejmě následovat.

 

4.7.2010 - RECENZE TŘEBOŇSKÉHO KONCERTU

Jeden z mála festivalů, na kterém Jarek Nohavica letos vystoupil byl před týdnem festival Okolo Třeboně. Zařadili jsme do sekce recenzí koncertů článek Jany Špulkové. Dovolím si jen malou opravu: diváků nebylo tisíc, ale více než tři tisíce...:-)

 

20.6.2010 - STARŠÍ ROZHOVOR

Dnes se po čase vracíme k archivním rozhovorům a článkům - můžete si přečíst starší rozhovor S Jaromírem Nohavicou převážně – vážně pro Žatecké country z poloviny minulého desetiletí.

 

14.6.2010 - JAREK NOHAVICA V INTERNETOVÉM VÝZKUMU

Jarek Nohavica se stal tématem internetového výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 800 respondentů. Výsledky byly sice již zveřejněny, ale i dodatečně máte možnost si zkusit svoje vědomosti. Dobrou zábavu.

 

13.6.2010 - KONEČNÉ POŘADÍ VIRTUÁLEK. KONCERT V TELČI

Druhé mp3 album popěvků jen tak - Virtuálky 2 - má definitivní pořadí skladeb, všech 18 mp3 opatřených ID tagy a obal CD si můžete stáhnout i jako komplet na samostatné stránce v Diskografii.

V sekci Koncerty najdete nově přidaný červencový koncert v zámecké zahradě Státního zámku v Telči. Jarek Nohavica zahraje opět pod širým nebem jako v roce 2006. Podrobnosti o letošním koncertu a zahájení předprodeje vstupenek najdete v přehledu koncertů.

 

6.6.2010 - POSLEDNÍ VIRTUÁLKA

Druhá řada Virtuálek - popěvků jen tak - končí. Poslední má Jednoznačný název - Tečka. Jarek Nohavica ji čtenářům webu posílá před dnešním koncertem v Holešově.

 

5.6.2010 - VELKÉ RECENZE POLSKÝCH KONCERTŮ

Na konci května proběhlo posunuté polské turné Jarka Nohavici. Můžete si přečíst český překlad recenze varšavského koncertu od Magdaleny Domaradské. Velký článek vznikl o varšavských koncertech i pro Magazín Dnes pod názvem Proč mu jeho Poláci tak rozumějí, který vyšel tento týden.

 

30.5.2010 - POVOLEBNÍ VIRTUÁLKA

Jaká jiná může být dnešní Virtuálka, než Povolební? Můžete si k ní přečíst recenze čtyř letošních koncertů včetně toho pátečního londýnského.

 

28.5.2010 - JAREK NOHAVICA VOLIL V LONDÝNĚ

Před dnešním koncertem v prestižním londýnském koncertním sále Queen Elizabeth Hall stihl Jarek Nohavica odpoledne odvolit na české ambasádě v Londýně. Podívejte se na aktuální fotografii.

 

23.5.2010 - ČESKOPOLSKÁ VIRTUÁLKA

Dnes Jarek Nohavica zakončuje ve Varšavě květnové polské turné. Nová Virtuálka je tedy Českopolská v mnoha významech: je napsaná během polského turné, Jarek ji zpívá česky i polsky a doprovází ho polský hráč na akordeon Robert Kuśmierski.

 

18.5.2010 - KONCERTY NA KONCI ČERVNA

Itinerář červnových koncertů byl doplněný o další koncerty na konci měsíce. Podrobnosti o jejich konání a předprodejích najdete v sekci Koncerty.

 

16.5.2010 - ZAPLATÍ TO DĚCKA

Dnešní Virtuálka je více než kdy jindy nejen k poslechu, ale i k zamyšlení.

 

11.5.2010 - KLIP Z MOSKVY

Michal Žáček natočil v Moskvě několik videosekvencí mobilním telefonem. Svou náladou a zejména místem vzniku jsou natolik výjimečné, že jsem z nich sestřihl krátké video. Jarek Nohavica na něm zpívá píseň Vladimíra Vysockého Přítel ve dvoře domu, kde Vysocký od 17 do 25 let žil. Píseň je prostřihána záběry z legendárního domu v Sadové 50, který se stal dějištěm Bulgakovova románu Mistr a Markétka...

 

10.5.2010 - ČERVNOVÉ KONCERTY

Termíny červnových koncertů byly doplněny o čtyři koncerty na Slovensku. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

10.5.2010 - MOSKEVSkÁ VIRTUÁLKA

Téma dnešní Virtuálky myslím většina z nás tušila předem.

 

9.5.2010 - NOVÁ VIRTUÁLKA AŽ V PONDĚLÍ

Všechny Virtuálky se doposud objevovaly na webu ještě v neděli večer. Tentokrát musíme udělat výjimku. Letadlo z Moskvy s Jarkem Nohavicou má zpoždění, takže má zpoždění i Virtuálka. Zatím se můžete podívat na jednu z fotografií, kterou na moskevském koncertě pořídil v pátek večer Sergey Kucherov a přečíst si recenzi koncertu obsahující i videorozhovor.

 

2.5.2010 - RŮŽE MEZI TRNY

Napsání dnešní Virtuálky čekalo až na ukončení fotbalového baníkovsko - sparťanského derby. Inu - Virtuálky mají přece reagovat na nejdůležitější události týdne a velkou předností internetu je aktuálnost: mezi napsáním a zveřejněním uplynulo dnes pouhých 40 minut...

 

1.5.2010 - OSTRAVA V PRAZE

V rámci akce Ostrava v Praze vystoupí Jarek Nohavica ve středu 26.5.2010 na dvou samostatných koncertech v pražském Divadle Kalich. Podrobnosti včetně informace o předprodeji najdete v sekci Koncerty

 

29.4.2010 - JAREK NOHAVICA POPRVÉ V MOSKVĚ

Jarek Nohavica poprvé cestuje do Ruska - v pátek 7. května vystoupí na jediném koncertě v Moskvě. Podrobnosti najdete na webu Českého centra v Moskvě.

 

27.4.2010 - JAREK NOHAVICA OPĚT V LONDÝNĚ

Po roce a půl se Jarek Nohavica vrací 28. 5.2010 opět do Londýna - tentokrát do krásného a slavného sálu Queen Elizabeth Hall v SouthBank Centre. Koncert se uskuteční v rámci Pulse Festivalu 2010. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty, předprodej vstupenek zde.

 

20.4.2010 - KVĚTNOVÝ KONCERT V BRNĚ

V koncertní části webu byla zveřejněna informace o květnovém koncertu Jarka Nohavici v Brně. Předprodej začíná 26.4.2010.

 

20.4.2010 - JAREK NOHAVICA NA FACEBOOKU NENÍ!

Už jsme sice reagovali před půl rokem, ale vzhledem k dalším dotazům znovu upřesňujeme: Jarek Nohavica nemá žádný osobní profil na Facebooku, ani na jiné sociální internetové síti. Pokud někdo pod jeho jménem vydává profil za autentický, jedná se o plagiát a podvod.

 

18.4.2010 - ČLOVĚKU ČASTO SE V ŽIVOTĚ ZDÁ

Poslechněte si novou Virtuálku pro tento týden.

 

17.4.2010 - V LUCERNĚ - NEJPRODÁVANĚJŠÍ ALBUM ROKU 2009

Dnes byly v Praze vyhlášeny hudební ceny Anděl. Jaromír Nohavica převzal cenu za nejprodávanější album loňského roku za DVD+CD Jarek Nohavica - V Lucerně. Podívejte se, jak proběhlo předání ceny v přímém televizním přenosu.

 

11.4.2010 - VIRTUÁLKA

Ve dnech, kdy mí přátelé prožívají celonárodní smutek, jsem nedokázal napsat popěvek jen tak.

 

Informujeme, že z důvodu celonárodního smutku se budou koncerty Jaromíra Nohavici v Polsku naplánované na 14. – 19. dubna konat v pozdějším termínu. Koupené vstupenky zůstávají v platnosti. Podrobnosti týkající se nových termínů budou oznámeny včas.

 

8.4.2010 - DALŠÍ MOZARTOVSKÉ LIBRETO KNIŽNĚ

Poslední z trojice přebásněných mozartovských libret má knižní podobu - libreto opery Cosi fan tutte, které Jaromír Nohavica přebásnil jako první, vychází v těchto dnech jako další svazek českých mozartovských oper. Objednat si ho můžete v e-shopu.

 

5.4.2010 - TELEGRAM

Slovo telegram bude od minulého týdne u nás patřit už jen minulosti - naopak - ryze aktuální je desátá Virtuálka, nesoucí tento název. Archivním je i článek s poněkud zavádějícím názvem Relaxuju i milováním... , který vyšel v roce 1994 ve slovenském časopise Herald.

 

30.3.2010 - VIDEOARCHIV JE AKTUALIZOVANÝ

Krátká videa, která znáte z novinek, jsou zkompletovaná až do konce roku 2009 na jednom místě. Můžete tedy listovat a připomenout si zajímavé okamžiky za poslední čtyři roky.

 

28.3.2010 - ČÁPI VE VIRTUÁLKÁCH

Virtuálka pro nadcházející týden má název Čápi.

 

22.3.2010 - KONCERT PRO 3MILIONÁŘE

Soutěž o třímiliontého návštěvníka webu sice zná vítěze, ale má své pokračování. Jarek Nohavica se před dnešním koncertem v Humpolci rozhodl, že všichni, kteří do včerejška zaslali do soutěže obrázek se sejmutým počítadlem s číslem tři miliony dostanou kromě podepsaného CD ještě další dárek. Pro všech 118 třímilionářů uspořádá v létě speciální koncert, na který obdrží pozvání a vstupenku pro 2 osoby zdarma. O místě a termínu už se začalo jednat. Podle většiny adres se pokusíme vybrat místo konání Koncertu pro 3milionáře, kam to budete mít přibližně stejně daleko. Těšíme se na vás.

 

22.3.2010 - Předprodej dubnových koncertů

V sekci Koncerty byly doplněny detailní informace o předprodejích na všechny dubnové koncerty.

 

21.3.2010 - NOVÁ VIRTUÁLKA

Virtuálka pro nadcházející týden má název Na Bedřišce.

 

21.3.2010 - JUBILEJNÍ NÁVŠTĚVNÍK WEBU

Při vyhlašování soutěže o třímiliontého návštěvníka jsme netušili, jakou klikací mánii tato výzva způsobí. Hranice byla prolomena již v sobotu po obědě - jubilejním návštěvníkem se stal David Uherek.
Teď se asi smutně ptají ti ostatní, kteří také zaslali sejmutou obrazovku s třemi miliony, jak je to možné. Počítadlo na stránce počítá pouze unikátní přístupy - pokud jste web již jednou ten den (v posledních 30 minutách) navštívili, již se další vaše návštěvy nezapočítávají. A tak se stalo, že mezi tím, než David Uherek odklikl třímiliontou návštěvu a dalším unikátním návštěvníkem se stihlo počítadlo zobrazit i dalším návštěvníkům. Ani fakt, že s předcházejícím "miliontými soutěžemi" problém nebyl, mě jako webmastera neomlouvá - příště již k tomu nedojde. Omlouvám se tedy všem, co byli stříbrní.
Jarek Nohavica se rozhodl, že jako malou útěchu všem, kteří soutěžili a počítadlo je mylně informovalo, že jsou třímiliontým návštěvníkem, zašle některé ze svých nevydaných mp3 alb - profesionálně vylisované s vlastnoručně podepsaným obalem.

 

17.3.2010 - KDO BUDE TŘÍMILIONTÝ NÁVŠTĚVNÍK?

Když se podíváte na počítadlo na této stránce, zjistíte, že v nejbližších dnech přivítáme již třímiliontého návštěvníka tohoto webu! I k tomuto jubileu vypisujeme soutěž. Vítěz, který se stane právě jubilejním třímiliontým návštěvníkem webu vyhraje 2 vstupenky na koncert Jarka Nohavici podle svého výběru. Vstupenku mu před koncertem Jarek osobně předá a má navíc možnost si vybrat píseň, kterou mu Jarek na tomto koncertě zahraje.
Jak soutěžit? Pokud při vaší návštěvě webu počítadlo zobrazí magické číslo 3 miliony, sejměte tlačítkem Print Screen obrazovku této strany tak, aby bylo počítadlo vidět a obrazovku nám zašlete obratem mailem jako obrázek i s údajem času, kdy k tomu došlo.

Aby vám nebylo napínavé čekání dlouhé, můžete si přehrát další archivní videa - doplněná tentokrát za roky 2007-2008.

 

14.3.2010 - NĚKTERÁ ZVÍŘATA

Ve Virtuálkách najdete dnes píseň Některá zvířata. V sekci archivních článků si můžete přečíst článek Výhry a prohry náruživého křížovkáře, který vyšel v listiopadu 2003 v příloze Lidových novin.
Na webu můžete najít termíny dubnových koncertů. Zatím zveřejňujeme pouze datumy zahájení předprodejů, další podrobnosti budou doplněny po 20.dubnu.

 

7.3.2010 - KDYŽ SE MYJOU SCHODY

Tento týden se novinka ve Virtuálkách 2 jmenuje Když se myjou schody. A pokud si budete chtít po Virtuálkách ještě něco multimediálního přehrát, navštivte Videoarchiv, kde připravujeme na jednom místě postupně videa, která se na webu objevila. Dnes tam najdete všechna do konce roku 2006.

 

1.3.2010 - MODRÉ ČEPICE

Dnešní novinka ve Virtuálkách 2 je velmi aktuální a je tak trochu i prologem začínajícího týdne. Doporučuji nahrát do přehrávačů - ve čtvrtek jako když najdete :-).
Dnes jsme také zalistovali hlouběji ve starých článcích a v sekci rozhovorů najdete článek z roku 1992 s názvem
Plachý komediant Nohavica.

 

21.2.2010 - BŘEZNOVÉ KONCERTY a NOVINKA VE VIRTUÁLKÁCH

Tradičně poslední týden v měsíci vyráží Jarek Nohavica na domácí koncertní šňůry. Bude tomu tak i březnu - podívejte se v sekci Koncerty, která města to od 21. do 25. března budou.

Novinka ve Virtuálkách 2 má tento týden název Kolovrátek. Nenechte se zmást - s pohádkami to moc společného nemá :-).

 

18.2.2010 - ROZŠÍŘENÁ NABÍDKA INTERNETOVÉHO OBCHODU

Po častých dotazech na starší CD Jarka Nohavici rozšiřujeme od dnešního dne nabídku titulů, které si můžete objednat prostřednictvím webu. Kromě většiny CD a DVD zde najdete i rarity zahraničních vydání textů, libret apod.

 

15.2.2010 - VE VIRTUÁLKÁCH ŘECKÝ MEJDAN

Příspěvek do Virtuálek pro tento týden má název Řecký mejdan.
 

11.2.2010 - POZOR - PODVODNĚ INZEROVANÝ ZAHRANIČNÍ KONCERT

Na webu worldticketshop.com se objevila nabídka vstupenek na koncert Jarka Nohavici 4.10.2010 v Amsterdamu. Upozorňujeme všechny, že se jedná o podvod! Žádný koncert v Amsterdamu v tomto roce není ani v jednání, ani potvrzený, a nabídka vstupenek za 90 EUR je lichva, s níž nemá Jarek Nohavica nic společného. Podnikáme kroky k tomu, aby nabídka lístků z tohoto webu byla stažena co nejdříve. Vzhledem k závažnosti situace prosíme, abyste zprávu o této závažné kauze poslali dál svým přátelům, kterých by se to mohlo týkat – tak, aby opravdu nikdo na tento podvod nenaletěl.

 

9.2.2010 - BÁSNIČKA Z FRONTY

Jak se dalo předpokládat, i vstupenky na únorové koncerty zmizely v předprodejích  opět velmi rychle. Fronty na vstupenky jsou mírné jen na pohled, uvnitř to vře jako na opravdovém frontovém poli. A někdy taková fronta může být i inspirací k napsání básničky- tu z hodonínské fronty nám poslala paní Dagmar Kočtářová.

 

8.2.2010 - LETĚLY BACILY

Letěly bacily je název nového příspěvku pro tento týden ve Virtuálkách 2.

 

1.2.2010 - VIRTUÁLKY 2

Popěvky jen tak - jak Jarek Nohavica nazývá mp3 komentáře - mají další pokračování. Stejně jako první část, která se každé pondělí od léta do podzimu objevovala pravidelně na serveru virtually.cz a na tomto webu, bude mít i tato druhá řada 21 krátkých písní a také je vždy najdete těchto dvou místech. Začínáme v pondělí 1.února novinkou Kdo to zvoní..., poslední příspěvek bude zveřejněný 21.června. Těžko odhadnout předem témata jednotlivých písní - uvidíme, co opět přinese pěna dní.

 

31.1.2010 - TERMÍNY ÚNOROVÝCH KONCERTŮ

Únorová pětikoncertní šňůra protíná města Boskovice, Hodonín, Břeclav, Hustopeče a Kunovice. Podrobnosti o předprodejích a přesných místech konání najdete standardně v sekci Koncerty.

 

24.1.2010 - NOVÉ ČLÁNKY

Dnes si můžete přečíst nové články a recenze, které se objevily na webu - najdete je v sekci Články, Recenze koncertů a Recenze CD. Ohlasy na polské koncerty najdete také v polské části webu.

Bližší informace o únorových koncertech budou zveřejněny 1. února.

 

17.1.2010 - JAREK NOHAVICA V LUCERNĚ NA BLUE-RAY

Záznam dubnového koncertu z pražské Lucerny byl pořízený ve vysokém rozlišení HD. Vedle DVD verze si od dnešního dne můžete tento koncert objednat i na nosiči Blue-ray ve špičkové obrazové kvalitě. Nosiče budou samozřejmě postupně k dostání v kamenných obchodech, druhý domácí hudební Blue-ray si můžete objednat za cenu 450 Kč již nyní prostřednictvím tohoto webu.

 

17.1.2010 - PANE PREZIDENTE V RUŠTINĚ

Píseň Pane prezidente existuje již ve čtyřech jazykových verzích. Tou zatím poslední je verze v ruštině. Píseň přeložil a nazpíval Valerij Savičev z Tuly, který již 18 let žije v Praze. Valerij je zkušený muzikant - ovládá spoustu nástrojů: od kytary přes akordeon, klávesy, saxofon až po bicí. Nahrávku ruské verze si můžete poslechnout zde.

 

11.1.2010 - JAREK NOHAVICA V POLSKU

Ani nepřízeň počasí nemění nic na tom, že Jarek Nohavica dnes zahajuje další ze svých krátkých polských turné. V krátkém sestřihu se ale můžete vrátit do 15. prosince 2009, kdy právě ve Varšavě Jarek přebíral zlatou desku za album Świat wg Nohavicy.

 

25.12.2009 - TV A RÁDIO JAREK

Doufáme, že dnešní dvanáctihodinový maratón videa a audia vám trochu zpříjemnil Boží hod. Bylo vás 16 tisíc z 20 zemí... Pokud budete mít chuť napsat, co se vám nejvíc nebo nejméně líbilo - zkrátka vaše dojmy, budeme rádi.

 

20.12.2009 - VÁNOČNÍ DÁREK - TV a RÁDIO JAREK

Letošním vánočním dárkem Jarka Nohavici fanouškům a čtenářům webu je jednorázové dvanáctihodinové vysílání TV Jarek a Rádia Jarek přímo z tohoto webu. Vysílání pod pracovním názvem Od desíti do desíti se uskuteční v pátek 25. prosince 2009 od 10 do 22 hodin. Program bude obsahovat dosud nepublikované videozáznamy koncertů, dokumenty o koncertních šňůrách a natáčení. Rádio Jarek, které se bude ve vysílání TV střídat se bude snažit nabídnout zajímavé historické záznamy a raritní nahrávky. Podrobný program celého projektu s detailními časy a informacemi o pořadech najdete společně s odkazem na vysílací stránku webu 25. prosince ráno zde v Novinkách. Přejeme vám krásné Vánoce a těšíme se na vás v pátek při vysílání TV a Rádia Jarek.

 

18.12.2009 - LEDNOVÉ KONCERTY

První koncerty nového roku odehraje Jarek Nohavica na severní Moravě od 25. do 29.ledna 2010. Předprodeje vstupenek začínají po Novém roce od 6.ledna s výjimkou koncertu v Opavě, na který můžete koupit vstupenky již od 21. 12.2009. Bližší informace najdete v sekci Koncerty.

 

7.12.2009 - MMS Z BRATISLAVY

Jarek Nohavica je od neděle na slovenském koncertním turné v Bratislavě a Handlové. Zpravodajství z pobytu na Slovensku je tentokrát netradiční a velmi osobní - je tvořeno příležitostnými MMS, které Jarek Nohavica pořizuje během dne svým mobilem speciálně pro tento web. MMSky z Bratislavy najdete na samostatné stránce.

 

6.12.2009 - SONGBOOK V INTERNETOVÉM OBCHODĚ

Před dvěma týdny jsme avizovali nový - tentokrát anglický - zpěvník Jarka Nohavici. Songbook si můžete objednat i prostřednictvím internetového obchodu.

 

4.12.2009 - ZLATÁ DESKA PRO ALBUM ŚWIAT WG NOHAVICY
Polský Svaz producentů audio video oznámil, že album Świat wg Nohavicy získalo Zlatou desku. Producentem a vydavatelem alba je Warsztat Antoniego. Cena bude předána 15. prosince ve 20,00 ve varšavském Traffic Klubu. Při té příležitosti se bude konat tisková konference a mini koncert, na němž kromě polských interpretů vystoupí také Jaromír Nohavica.

30.11.2009 - DOBOVÉ RECENZE

Před Vánocemi 1996 se na trhu objevilo dnes již legendární album Divné století - album závažné svým obsahem a přelomové tím, že se na něm objevují poprvé písně v pestrém aranžmá. K albu se dnes můžeme po 13 letech vrátit v recenzi Honzy Dědka v Rock&Popu - Nová kapitola Nohavicovy kroniky.
Divné století dalo o dva roky později vznik i živému albu Koncert. Dobová recenze z roku 1998 je z časopisu Folk&Country.

 

22.11.2009 - DVA NOVÉ ZPĚVNÍKY

V sérii zpěvníků s písněmi Jarka Nohavici, které již vyšly, chyběly zatím písně z alb Babylon a Ikarus. V pořadí čtvrtý zpěvník klavírních výtahů k mým CD firmy G+W Cheb mapuje právě tato alba. Součástí zpěvníku je i CD s ukázkami klavírního výtahu.

Druhým zpěvníkem je projekt připravovaný několik let. Mark Landry postupně překládal do angličtiny texty Jarka Nohavici, z nichž některé i v překladu nazpíval. Vznikla tak kniha s výmluvným názvem Jarek Nohavica - Songbook. Zpěvník obsahuje 64  písní s melodiemi, akordovými značkami, textem + navíc s textem přeloženým do angličtiny (obsah - 1.strana, 2. strana). Součástí jsou i 2 CD: na prvním zpívá Mark Landry 25 písní Jarka Nohavici anglicky, na druhém CD je kytarový doprovod u kterého si tyto písně můžete sami zazpívat.

 

19.11.2009 - CD MICHALA LANUSZKI

Michal Lanuszka věnoval své nové CD Bieski idiota Jarku Nohavicovi. Na albu jsou tři Jarkovy písně: Košilka, Sarajevo a Margita. Bližší informace o albu najdete v polské části webu, kde si můžete poslechnout i mix z celého CD. Pokud chcete písně slyšet naživo, jste srdečně zváni 28.listopadu 2009 v 19 hodin do Těšínského divadla na koncert Michala Lanuszki, na kterém představí se svým souborem písně právě z tohoto alba.
 

15.11.2009 - DOZNĚLY SALVY SLÁVY

Po delší době se dnes vracíme k Archivu pod lupou. Příspěvek se týká básně Dozněly salvy slávy a podtitul Jak jsem stál poblíž vám napoví, že se tentokrát jedná o událostech před dvaceti lety v listopadu 1989.

 

12.11.2009 - JAROMÍR NOHAVICA V TELEVIZI

Od soboty do úterý se Jarek Nohavica objeví ve třech pořadech České televize. V sobotu 14.11. po půlnoci ve 2.40 hodin vysílá ČT2 dokument z roku 1994 Kdo je kdo - Jaromír Nohavica. V úterý 17. listopadu ráno v 7.45 hodin se můžete podívat na dokument Jak se žije zpěvnému svědomí národa podle Jana Hřebejka s podtitulem Jarek Nohavica, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta aneb písničkáři v čase svobody. A nakonec ten samý den ve 22.40 hodin na ČT2 bude odvysílán zkrácený záznam folkové části Koncertu pro všechny slušný lidi z prosince 1989, kde Jarek Nohavica zpíval Mávátka.

 

10.11.2009 - PŘED 20 LETY

Před 20 lety 23. listopadu 1989 hrál Jarek Nohavica jako jeden z prvních písničkářů na Václavském náměstí. Z vystoupení se zachovala stručná novinová zpráva. Možná, že někdo z vás tehdy na Václavském náměstí byl, možná, že někdo tehdy i fotil nebo natáčel video. Pokud máte ve svém archivu materiály, které by mohly toto vystoupení přiblížit, napište. Budeme rádi, když se o tyto vzpomínky s námi rozdělíte.

 

10.11.2009 - PROSINCOVÉ KONCERTY

Na začátku prosince bude Jarek Nohavica hrát na Slovensku. Cílem koncertů je Bratislava, Handlová a Ružinov. Bližší informace o termínech a předprodejích najdete v sekci Koncerty.

 

8.11.2009 - ZÁZNAM KONCERTU PRO VIRTUALLY.CZ

Pokud jste nestihli v pátek 30. října živé vysílání Koncertu pro Virtually.cz, nabízíme Vám ke stažení kompletní nekrácenou verzi tohoto koncertu. 54 minutový záznam najdete na stránce mp3 alba Virtuálky (cca 50 Mb) společně s dalšími recenzemi.

 

6.11.2009 - FOTOGRAFIE Z LUCERNA MUSIC BARU

Včera proběhl první ze tří trojkoncertů Jarka, Tolka a Franka. Podívejte se ve fotogalerii Martina Homoly, jaké to v pražském Lucerna Music Baru bylo.

 

3.11.2009 - VIDEOPOZVÁNKA NA 3KONCERTY

Ve čtvrtek začne první ze tří trojkoncertů písničkářů, na kterých se vedle Jarka Nohavici představí i Tolek Muracki (Polsko) a Frank Viehweg (Německo). V samostatných recitálech zazní nejen původní písně, ale zcela určitě dojde i na společné představení některých Jarkových písní, protože Tolek i Frank je ve svém repertoáru mají. Jakou malou ochutnávku vám nabízíme premiérové dvojjazyčné provedení písně Ty ptáš se mě z koncertu v Berlíně minulý měsíc.

 

28.10.2009 - ODKAZ NA LIVE VYSÍLÁNÍ

S dostatečným předstihem zveřejňujeme již dnes odkaz, na kterém bude vysílán v pátek živě Koncert pro Virtually.cz. Můžete si již nyní vyzkoušet nejvhodnější druh připojení a poslechnout si audio pozvánku.

 

28.10.2009 - VIDEO - KLAVÍRNÍ DOPROVOD JIZVY NA RTU

Často si píšete o detailnější popis klavírního doprovodu Jizvy na rtu. Noty už byly na webu zveřejněny dříve. Na dnešní odpolední zkoušce na večerní televizní přenos, kde Jizva na rtu zazní, jsme speciálně pro vás natočili video, kde se můžete podívat, jak Jizvu Dalibor Cidlinský hraje.

 

27.10.2009 - KONCERT PRO VIRTUALLY - PŘÍMÝ PŘENOS 30.10.2009

V pátek 30. října 2009 se uskuteční neveřejný koncert Jarka Nohavici nazvaný Koncerty pro Virtually.cz. Na speciálním jedinečném koncertě zazní živě všechny Virtuálky, které od května do září daly vznik novému mp3 internetovému albu.
I když je koncert neveřejný - můžete být u toho - celý koncert budeme živě přenášet prostřednictvím tohoto webu od 19.30 hodin. Odkaz na streamované audio bude zveřejněn v den koncertu - v pátek 30.10.2009 odpoledne. Přijďte si poslechnout Virtuálky, jak jste je ještě neslyšeli. A pokud přímý přenos nestihnete, budete mít možnost si celý záznam na tomto webu poslechnout nebo stáhnout dodatečně.
Mimochodem Virtuálky mají už své oficiální recenze.

 

27.10.2009 - JAREK NOHAVICA NA BENEFICI LINKY BEZPEČÍ

Jarek Nohavica vystoupí 28.října 2009 na Benefici Linky bezpečí aneb Koncert plný jedniček. Přímý přenos na ČT1 začíná ve 20.50 hodin. Jarek Nohavica zazpívá za doprovodu Dalibora Cidlinského živě píseň Jizva na rtu. Podrobnosti najdete i na webu ČT.

 

27.10.2009 - PLATINOVÁ KOLEKCE

V nejbližších dnech se na pultech obchodů objeví platinová kolekce - komplet dvou vydaných DVD Jarka Nohavici - Doma a V Lucerně. Komplet obsahuje 2DVD + 2CD záznamů koncertů z ostravské Karoliny z roku 2006 a pražské Lucerny z letošního roku a je distribuován společně v nově graficky řešeném balení. Ještě než se objeví na pultech obchodů, můžete si ho objednat prostřednictvím webu za zajímavou cenu.

 

23.10.2009 - LISTOPADOVÉ KONCERTY VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

Od 16. do 19. listopadu bude Jaromír Nohavica koncertovat ve východních Čechách- cílem koncertů jsou Hradec Králové, Pardubice a Svitavy. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

18.10.2009 - TEXTY K VIRTUÁLKÁM

V Diskografii u alba Virtuálky najdete kliknutím na názvy popěvků i jejich texty. Celý projekt uzavřel Jarek Nohavica i závěrečným průvodním slovem. Reagujeme i na vaše přání a kromě jednotlivých skladeb, které byly při zachování původní zvukové autenticity upraveny, můžete stáhnout i kompletní album jako jediný soubor.

Dodatečně byla v posledním zpravodajství z turné doplněna raritka - krátký popěvek, který Jarek složil a nahrál v berlínských ulicích - reakci na cyklisty. Popěvek jsme objevili dodatečně v mobilu...

 

15.10.2009 - ANIMOVANÉ ŽENY

Tvorba Jarka Nohavici se již mnohokrát stala inspirací pro jiné umělecké žánry. Dalším dokladem je bakalářská práce studentky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Zuzany Bahulové. Krátký animovaný film Žena, inspirovaný a doprovázený písní Ženy bude sice mít veřejnou premiéru až v listopadu v rámci audiovizuální výstavy Multiart v Otrokovicích. V předpremiéře máte však možnost zajímavý film vidět na našem webu už nyní. Plakát k filmu najdete zde.

 

13.10.2009 - TROJKONCERT PÍSNIČKÁŘŮ V OSTRAVĚ

Mezi společné trojkoncerty písničkářů Jarka Nohavici, Tolka Murackého a Franka Viehwega byl přidán koncert v Ostravě, který se uskuteční 7. listopadu 2009 v aule VŠB -TU Ostrava. Předprodej začíná 19.10.2009. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

4.10.2009 - ON LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z ON THE ROAD 2009

Zveřejňujeme první příspěvek on-line zpravodajství z On the Road 2009. Každý den se vám pokusíme přiblížit atmosféru turné a zejména koncertů Jarka Nohavici v Holandsku, Belgii a Německu. Informace vždy z předcházejícího najdete vždy na této stránce.

 

2.10.2009 - KONCERTY V LISTOPADU

Na počátek listopadu jsou plánovány společné koncerty Jarka Nohavici s písničkáři Tolkem Murackim (Polsko) a Frankem Viehwegem (Německo). V Praze společně vystoupí v Lucerna Music Baru a v Příbrami v rámci Mezinárodního festivalu Šansonu.

Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

30.9.2009 - Jaromír Nohavica bude po roce opět na cestě - On the Road 2009.

Pomineme-li pravidelné domácí koncerty, letošní berlínskou koncertní premiéru a stále častější koncerty v takřka domácím Polsku, Jarek Nohavica po loňském anglo-americkém turné vyráží znovu na souvislé zahraniční koncertní turné. Cílem koncertů je tentokrát západní Evropa. První koncert se uskuteční v neděli 4. října v Amsterdamu, po 3 letech se opět vrací do Bruselu a sérii zakončí dva berlínské koncerty, na kterých s ním vystoupí i německý písničkář Frank Viehweg. Jak se stalo již tradicí, z celého turné bude na webu každodenní on-line zpravodajství obsahující aktuální komentáře, fotografie i videa.

 

28.9.2009 - VIRTUÁLKY JSOU KOMPLETNÍ!

Ryze internetové album Virtuálky složené z každotýdenních popěvků jen tak, které Jaromír Nohavica skládal a doma nahrával pro server www.virtually.cz je kompletní. Od 15. května do 28. října 2009 vzniklo 21 písňových zkratek reagujících na aktuální dění kolem nás. Dnešní pondělí je tedy poslední, kdy zveřejňujeme novinku - tentokrát s příznačným názvem Skončilo léto.

 

20.9.2009 - JAREK NOHAVICA NA LETNÍCH KURZECH ČEŠTINY

Jaromír Nohavica byl o prázdninách hostem 8. ročníku letního kurzu češtiny, který tradičně pořádá Univerzita Karlova v Praze - ÚJOP Albertov. Letos přijelo 114 studentů z 5 kontinentů ve věku od 17 do 64 let. Na zpívání s Jarkem se všichni pečlivě připravovali. Každá třída si vybrala a nacvičila jednu písničku z repertoáru Jarka Nohavici a navíc ve „světové premiéře“  zazněli Tři čuníci zpívané sborem studentů z 24 zemí světa. Pro připomenutí atmosféry se můžete podívat na krátké video a věnování studentů Jarkovi.

 

12.9.2009 - LAMPÁRNA NA KOPCU

Lampárna na kopcu je nový příspěvek do Virtuálek.

Z archivních rozhovorů jsme dnes zařadili rozhovor z roku 1993 pro časopis Květy s názvem Jsem rád, že jsem.

 

10.9.2009 - JAREK NOHAVICA V TELEVIZI

Jaromíra Nohavicu můžete vidět ve vysílání České televize - v cyklu Zašlapané projekty je aktuální díl věnovaný festivalu Folkový kolotoč, na kterém Jarek Nohavica vystoupil v roce 1982 poporvé oficiálně na jevišti (10.9.-21.50 hod na ČT2, 13.9.-5.00 hod na ČT1).

 

6.9.2009 - FOTOGRAFIE ZE ZÁŘIJOVÉHO TURNÉ

Tento týden hrál Jarek Nohavica ve velmi zajímavých koncertních prostorech: počínaje rožnovským amfitétrem, po kterém následovaly 3 dřevěné kostely a jedna synagoga na Slovensku. Podívejte se ve zkratce na atmosféru všech koncertů, kterou na turné nafotil Martin Homola.

 

31.8.2009 - DVA ARCHIVNÍ ROZHOVORY VE SLOVENŠTINĚ

Dva rozhovory, které si dnes můžete přečíst od sebe dělí 10 let - jsou z let 1993 a 2003 a mají společného jmenovatele: oba jsou ve slovenštině. Najdete je v sekci Rozhovory pod názvy: Stále píši svých devět písní a Nechejme světu jeho tajemství .

Sedmnáctá novinka mp3 alba Virtuálky má dnes název Všechno je v normálu.

 

30.8.2009 - KONCERT V TROJCE

Polské rádio Trojka dnes od 20 hodin opakuje záznam koncertu Jarka Nohavici natočený 9. května 2001 v jejich studiu. Můžete si ho poslechnout i na internetu.

 

25.8.2009 - ON THE ROAD 2009

Na začátku října vyráží Jaromír Nohavica na další ze zahraničních turné. To letošní On the Road 2009 míří do západní Evropy - zastávkami koncertů bude Amsterdam, Brusel a Berlín. Dva berlínské koncerty budou výjimečné tím, že na jednom bude hostem Jarka Nohavici německý písničkář Frank Viehweg, na druhém si vystřídají role a Jarek Nohavica bude hostem na koncertě Franka Viehwega. Podrobnosti o termínech koncertů a informace o předprodejích najdete v části webu věnované koncertům.

 

23.8.2009 - JAREK NOHAVICA NA ZKOUŠCE KUDYKAM

Jarek Nohavica je jedním z hostů připravovaného lyráklu Michala Horáčka Kudykam. Podívejte se na krátké video z prázdninové  zkoušky ve Státní opeře Praha.

 

19.8.2009 - PANE PREZIDENTE (ČESKÉ REPUBLIKY, ŠVÝCARSKA, POLSKA...)

Kromě mezinárodních verzí Komety, letí Evropou i píseň Pane prezidente. Vedle velmi otevřené polské verze v podání Krzysztofa Daukszewicze (na albu Svět podle Nohavici), zazpívala osobně prezidentu Švýcarska Hansi-Rudolfu Merzovi skupina Gärtner von Eden svou verzi Herr Bundespräsident ve švýcarském dialektu. Podívejte se na televizní záznam tohoto vystoupení.

O italském písničkáři Alessio Legovi jsme se již zmínili v souvislosti s jeho verzí Komety. Není to však jediná cover verze písně Jarka Nohavici. Alessio Lega nazpíval i píseň Zítra ráno v pět. Jeho zájem o evropský folk je však komplexní - nedávno vyšla kniha o evropských písničkářích s názvem Canta che non ti passa, ve které je jedna kapitola věnovaná tvorbě Karla Kryla a Jarka Nohavici.

A abychom byli úplní - polská skupina Akurat nahrála zajímavou verzi písně Danse Macabre - nahlédněte do rubriky Jiní zpívají písně Jarka Nohavici.

 

13.8.2009 - NOVÉ KONCERTY V ZÁŘÍ

V prvním týdnu v září vyráží Jarek Nohavica na několik koncertů. S výjimkou prvního koncertu, který je v Rožnově pod Radhoštěm jsou všechny ostatní na Slovensku. Podrobnosti o místech konání a předprodejích najdete v sekci Koncerty.

 

12.8.2009 - KONCERTY VYPRODÁNY

Dva víkendové koncerty ve Lhotce a v Litomyšli jsou již vyprodány. Posledních 200 vstupenek bude možné zakoupit hodinu před začátkem koncertu v místě jeho konání. Vstup do areálu koncertu vždy minimálně hodinu před začátkem.

 

10.8.2009 - JAREK NOHAVICA NA FACEBOOKU?

Máte pocit, že jste se potkali s Jarkem Nohavicou na Facebooku? Musím vás bohužel zklamat - ani jeden Jarek Nohavica na Facebooku není pravý, takže je pravděpodobné, že si píšete s někým úplně jiným... Pokud chcete přesto napsat, je to jednoduché: jarek@nohavica.cz, nejčerstvejší novinky najdete právě na tomto místě. Tou poslední je dnešní příspěvek do Virtuálek - Takové léto.

 

9.8.2009 - LIBRETO ROMEO A JULIE, RECENZE CD MIKYMAUZOLEUM

Část webu nazvaná Další tvorba doznala menších změn: pro větší přehlednost sem byly zařazeny samostatně rubriky Opera a Muzikál, kde najdete i kompletní libreta. A právě mezi muzikály bylo zařazeno nově libreto romantického muzikálu na ledě Romeo a Julie, ke kterému Jarek Nohavica napsal všechny texty.
V recenzích starších alb dosud nebyla žádná recenze na přelomové album Mikymauzoleum. Dodatečně si můžete přečíst recenzi Jiřího Černého, kterou napsal v rámci rubriky Albové milníky českého folku pro časopis Folk&Country. Recenze se stejnojmenným názvem jako album přesahuje (jak už bývá u Jiřího Černého zvykem) rozsah hodnoceného alba.

 

4.8.2009 - NOVÉ UKÁZKY Z TV POŘADŮ

V sekci televizních pořadů, ve kterých Jaromír Nohavica zásadněji účinkoval nebo byly věnovány přímo jemu byly doplněny pořady Jarek a Amádeus (2005) a Bílá místa (1993). Můžete se podívat na ukázky včetně písně Dolní Lhota.

 

2.8.2009 - KOMETA LETÍ SVĚTEM

Některé písně vypuštěné do světa žijí svým životem. Některé se stanou legendami a některým přestanou stačit hranice země nebo jazyka, ve kterém byly napsány. U písně Kometa se sešlo obojí, a tak můžeme bez nadsázky napsat, že Kometa dál letí světem...

 

29.7.2009 - ROZHOVOR PRO ČESKÝ ROZHLAS

Český rozhlas včera odvysílal pořad Host do domu, ve kterém zazněl asi 20 minutový rozhovor, který s Jaromírem Nohavicou před koncertem v Karlových Varech natočil redaktor Vladimír Kroc. Podívejte se na krátkou videoukázku z natáčení rozhovoru. Kompletní rozhovor si můžete poslechnout zde.

 

27.7.2009 - NOVÉ PŘEKLADY V ESPERANTU

Nevím přesně, kolik lidí na světě se dokáže domluvit esperantem. Pokud ho ovládáte, můžete si nyní dokonce zazpívat některé písně Jarka Nohavici - několik překladů právě do esperanta vám nabízíme aktuálně v nové překladatelské sekci.

Nezapomeňte, že pravidelné pondělní Virtuálky pokračují nejen na virtually.cz, ale i v mp3 diskografii.

 

21.7.2009 - CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM

Už čtvrtým rokem běží v České republice kampaň Celé Česko čte dětem. Jedním z velkých propagátorů této akce, jejíž hlavní heslo zní "Čtěme dětem 20 minut denně" je i Jaromír Nohavica. Dnes se můžete podívat, jak spolu s dalšími českými osobnostmi četl v pražském kostele sv.Anny. Kromě ukázky z Malého prince si tam taky zazpíval po letech píseň Kozel.

 

19.7.2009 - SESTŘIH Z COLOURS OF OSTRAVA

Ke koncertu Jarka Nohavici na Colours of Ostrava se dnes vracíme sestřihem ze zákulisí a koncertu - od vystoupení z auta až po závěrečný potlesk.

 

18.7.2009 - FESTIVALOVÝ POZDRAV

Před týdnem zazněla na koncertě v Karlových Varech premiérově novinka do Virtuálek Festiválnyj privět. Písničková glosa aktuálně reaguje na karlovarský filmový festival a vznikla odpoledne před koncertem. Můžete se podívat na video z koncertu, kde písničku Jarek Nohavica zazpíval ještě v původní neupravené verzi. Vzhledem k cizojazyčnému textu, který by mohl mladší generaci činit problémy, je video doplněno titulky s doslovným předkladem. :-)

 

15.7.2009 - KONCERTY V SRPNU, NOVÉ RECENZE

V polovině srpna 14.-16.8.2009 vystoupí Jarek Nohavica na třech koncertech - v Trnavě (SK), Lhotce u Frýdku-Místku a v Litomyšli. Podrobné informace o předprodejích a místě konání koncertů najdete v sekci Koncerty.
V přehledu recenzí CD a DVD přibyla recenze nového DVD a v sekci recenzí koncertů ohlasy na karlovarský a ostravský koncert. Recenze vystoupení na Colours of Ostrava je tentokrát řešena netradičně souhrnným přehledem většiny ohlasů v médiích.
Slyšeli jste novou píseň ve Virtuálkách věnovanou aktuálně filmovému festivalu v Karlových Varech? :-)

 

12.7.2009 - VIDEO Z COLOURS OF OSTRAVA

Koncert Jarka Nohavici na festivalu Colours of Ostrava byl opravdu výjimečný - nejen už tím, že se jedná především o hudební multižánrový festival, ale zejména souhrou mezi jevištěm a mnohatisícovým hledištěm. Diváci se přidali už při první písni Muzeum a skončili až při posledním přídavku, kterým byl Fotbal. Než zpracujeme další materiály z festivalu, podívejte se právě na závěrečný Fotbal.

 

10.7.2009 - VIDEO Z FILMOVÉHO FESTIVALU

Aktuálně si můžete přehrát video z odpolední procházky Jarka Nohavici přímo v centru dění filmového festivalu v Karlových Varech.
 

10.7.2009 - VSTUPENKY NA DNEŠNÍ KONCERT NA MFF

Pokud jste nestihli koupit vstupenky v hlavni festivalové pokladně v hotelu Thermal, kde se prodávají během dne, máte poslední možnost vstupenky koupit přímo v místě konání koncertu od 20 hodin v Poštovním dvoře (Slovenská 2, Karlovy Vary).

 

8.7.2009 - JAREK NOHAVICA NA ZAHRADĚ

V sobotu 4.7.2009 vystoupil Jarek Nohavica před na festivalu Zahrada v Náměsti na Hané. Samostatný recitál si přišlo poslechnout 11 tisíc diváků. Přečtěte si úryvek z článku, který vyšel v Olomouckém deníku, na jeho webu si můžete přehrát i video z koncertu.

 

6.7.2009 - Z VIRTUÁLEK VZNIKÁ NOVÉ MP3 ALBUM

Rozsah aktuálních písničkových komentářů Jarka Nohavici, které zveřejňuje každé pondělí server virtually.cz pod názvem Virtuálky, již přesahuje Písničkový blog. Písní bude celkem 21 a dávají vznik novému internetovému mp3 albu se stejnojmenným názvem Virtuálky. Všechny dosavadní i budoucí příspěvky od dnešního dne až do 28. září najdete v sekci Diskografie.

 

1.7.2009 - DVD V LUCERNĚ NA TŘETÍM MÍSTĚ

Nové DVD V Lucerně se objevilo v kamenných obchodech a obsadilo minulý týden třetí místo v oficiálním žebříčku prodejnosti.
V článcích najdete čerstvou novinku Fenomén Jarek Nohavica, kterou na svém blogu zveřejnil Petr Lukšíček.
Odpovědi na všechny vaše dotazy ohledně předprodeje vstupenek na tři festivalová vystoupení Jarka Nohavici na počátku tohoto měsíce najdete v sekci Koncerty.

 

18.6.2009 - PRVNÍ RECENZE DVD V LUCERNĚ

Přečtěte si první oficiální recenzi DVD+CD Jarek Nohavica V Lucerně, kterou pro iDNES napsal Vladimír Vlasák. Text je doplněn interaktivními odkazy na videoukázky písní.

 

17.6.2009 - DOTAZY K POTVRZENÍ OBJEDNÁVEK DVD

K dotazům ohledně potvrzení objednávek DVD - po vyplnění a odeslání objednávky na tomto webu systém automaticky uloží Vaši objednávku do databáze a uložení potvrdí automaticky zobrazením tohoto potvrzení. Další maily o potvrzení objednávky již rozesílány nejsou a můžete počítat s tím, že Vaše objednávka je v nejbližším možném termínu zpracována agenturou Petarda.

 

16.6.2009 - JAREK NOHAVICA NA TŘECH FESTIVALECH

Na začátku července vystoupí Jarek Nohavica na třech festivalech - dvou hudebních a jednom filmovém. Podrobnosti najdete v sekci Koncerty.

 

16.6.2009 - KOMPLETNÍ OCHUTNÁVKA DVD

Mnozí z vás již píší první dojmy z nového DVD, které jim došlo poštou. Pokud nechcete mít komplet dříve, než dorazí na pulty prodejen, můžete se pustit zatím aspoň do ochutnávání. Připravili jsme pro vás videoukázky ze všech písní na DVD, stejně tak je tomu i s audioukázkami zvukového CD. Ve zkratce se tak můžete podívat, jak to v polovině dubna v Lucerně vypadalo. Samozřejmě - opravdové DVD se zvukem 5.1 a všemi bonusy to není, ale berte to jako inspiraci a pozvánku.

Pomyslně tak jako webmaster uzavírám kapitolu kolem natáčení nového DVD v Lucerně a na dva týdny se s Vámi, milí čtenáři webu, rozloučím. Jedno ale vím jistě - že po mé dovolené se můžete těšit na další novinky, které s Jarkem chystáme a že písničky z dubnové Lucerny poletí v přehrávači se mnou... :-)
 

14.6.2009 - AUDIOUKÁZKY CD V JAREK NOHAVICA V LUCERNĚ

Poslechněte si ukázky CD z kompletu Jarek Nohavica v Lucerně. U všech 24 písní najdete zvukové ukázky.
 

12.6.2009 - FOTOGRAFIE A VIDEA ZE SLAVNOSTÍ SVOBODY
Podívejte se na několik fotografií z koncertu z Fürstenberské zahrady (Velvyslanectví Polské republiky v Praze), pořádaného v rámci Slavností svobody. Několikahodinový koncert zakončoval Jaromír Nohavica. Samozřejmě, že na půdě polského velvyslanectví zazněly i písně v polštině - Petěrburg byl dokonce dvojjazyčný. Na webu ČT si můžete přehrát Události v kultuře věnované tomuto koncertu, kde přibližně v 10,5 minutě záznamu hovoří Tolek Muracki o polském dvojalbu Svět podle Nohavici.

Na stránkách věnovaných vydávanému novému DVD byla přidána fotogalerie z prvního promítání - křtu DVD V Lucerně.
 

11.6.2009 - TANEC MEZI VEJCI
Po několik týdnů se každé pondělí na www.virtually.cz objevují písničkové glosy Jarka Nohavici. Nejinak tomu bylo i toto pondělí a píseň Tanec mezi vejci začal žít svým internetovým životem. Ve úterý večer si písně povšimla televize Prima a odvysílala na toto téma reportáž. Několik desítek tisíc diváků si v tu chvíli chtělo píseň poslechnout a nápor server virtually.cz nevydržel (obdobně jako měl server Ticketpro potíže při zahájení předprodeje vstupenek na koncerty do Lucerny...). A protože se množí dotazy na získání písně, zařazujeme ji (zatím jen v audio verzi) do Písničkového blogu dříve než následující pondělí.
 

8 6.2009 - PRVNÍ PROMÍTÁNÍ
V neděli navečer se uskutečnilo první promítání DVD Jarek Nohavica - V Lucerně. V Café Baru Platýz se sešel širší štáb všech, kteří spolupracovali na vzniku tohoto DVD a CD. Jarek Nohavica se ujal role průvodce po natočeném DVD a ve zkrácené verzi okomentoval většinu písní. Neoficiální křest DVD proběhl velmi netradičně - podrobnosti najdete ve videu.
 

6 6.2009 - JAROMÍR NOHAVICA RECITOVAL NA ZÁMKU
Minulou neděli - 31. května vystoupil Jaromír Nohavica na zámku v polském městě Bielsko- Biala v rámci celopolské akce Poezie na zámku. Polskému publiku recitoval verše svých oblíbených polských a českých básníků. Podívejte se na krátkou reportáž z polské televize.


6.6.2009 - JAROMÍR NOHAVICA VYSTOUPÍ NA SLAVNOSTECH SVOBODY 89/09
Polský institut v Praze a Magistrát hl. m. Varšavy pořádají v rámci Slavností svobody 89/09, které připomínají volby v Polsku před 20 lety, ve středu 10.6.2009 od 16 hodin koncert. Vystoupí na něm i Jaromír Nohavica spolu se svým polským kolegou Tolkem Murackým. Druhým českým zástupcem bude kapela Čechomor (zahraje společně s Cimbálovou muzikou Martina Hrbáče). Dále se představí dvě špičkové polské skupiny: Lao Che (alternativní rock) a Warsaw Village Band (folk). Hudební slavnost se koná v nádherném prostředí Fürstenberské zahrady (Velvyslanectví Polské republiky). Vstup je volný, ale počet návštěvníků je omezen kapacitou prostoru.

 

5 6.2009 - DVD V LUCERNĚ JE NA SVĚTĚ!
Termín vydání DVD, tak jak byl naplánovaný ještě před natáčením, bude dodržen na den! V neděli 7. června 2009 oficiálně vychází nové DVD+CD Jarek Nohavica v Lucerně. I když není plánován žádný oficiální křest, fanoušci, kteří si objednali komplet prostřednictvím tohoto webu, nebudou zklamáni. Od příštího týdne začíná agentura Petarda rozesílat objednané DVD+CD. Podívejte se na podrobnosti DVD i CD (mírně se liší) a pokud si chcete komplet objednat za výhodných podmínek, máte stále možnost
 

1 6.2009 - NOVINKA VE VIRTUÁLKÁCH
Počtvrté si můžete poslechnout na virtually.cz novou hudební glosu Jarka Nohavici. Novinka pro tento týden je opravdu aktuální - Milostná předvolební.

Hudební server musicserver.cz zveřejnil dnes u příležitosti Dne dětí článek Deset desek, které se nemusíte bát pustit svým dětem. Hádejte - které album Jarka Nohavici je mezi nimi? :-)
 

28 5.2009 - PIO SQUAD V PŘENOSOVÉM VOZE
Nahlédněte, jak to vypadá v přenosovém voze, když se natáčí a o dvě patra níže stojí na pódiu Lucerny Jarek Nohavica s Pio Squad.V přenosovém voze může vedle techniků vidět střihače Dušana Lajdu a režiséra Adama Rezka.
 

27 5.2009 - JIZVA NA RTU V LUCERNĚ
Poprvé zazněla Jizva na rtu na pódiu v Lucerně ve třech s Daliborem Cidlinským jr. a Michalem Žáčkem před prvním koncertem 13.dubna na zvukové zkoušce. Podívejte se, jak Jizva na rtu v tomto aranžmá vznikala. Na DVD ji samozřejmě na koncertě najdete, ale kromě toho bude v bonusových materiálech i unikátní dokument o tom, že Jizva vlastně vůbec nebyla původně s klavírem a jak to všechno vlastně vzniklo.
 

25 5.2009 - PODROBNÉ INFORMACE O OBSAHU DVD a CD
Do vydání DVD a CD zbývají ještě dva týdny, ale už dnes se můžete prohlédnout kompletní obal a přečíst si seznam písní na obou nosičích a všechny podrobné údaje o tomto připravovaném kompletu. Informace o DVD najdete zde, informace o CD zde.
 

24.5.2009 - V ARCHIVU VZPOMÍNKA NA JIŘÍHO URBÁNKA
Dnešní příspěvek v Archivu pod lupou je věnován Jiřímu Urbánkovi,
vynikajícímu ostravskému basistovi a skladateli, se kterým Jaromír Nohavica v polovině 70. let - ještě před vojnou - napsal řadu písní, které pak zpívala Marie Rottrová nebo Petr Němec. Některé z nich si můžete dnes v Archivu poslechnout. Povídání je vzpomínkou na tohoto vynikajícího muzikanta a skladatele, který minulou sobotu ve věku 65 let zemřel.
 

21.5.2009 - DALŠÍ FOTOGRAFIE A VIDEO Z KONCERTU V LUCERNĚ
Třetí fotogalerie je také přímo z koncertů a autorem je Martin Homola. Mezi krátkými videosekvencemi přibyl sestřih věnovaný divákům v Lucerně během koncertů a jejich zpívání.
 

17.5.2009 - FOTOGRAFIE Z KONCERTU V LUCERNĚ
Dnes si můžete prohlédnout první fotogalerii přímo z koncertů v Lucerně - jejím autorem je polský fotograf Rafal Nowakowski. Na pražské koncerty přijela i skupina polských fanoušků. Jednu z recenzí jsme vám již v překladu nabídli, druhou s názvem
Vroucí atmosféra koncertu v Lucerně nabízíme dnes. Je nejenom recenzí koncertu v Lucerně, ale i velmi zajímavým záznamem pocitů polského diváka, který přijíždí poprvé do Prahy.

A nezapomeňte - v pondělí bude na virtually.cz další hudební glosa - tentokrát s názvem Když jsem tahal kačera. Píseň z tohoto týdne - Kdybych byl ředitel najdete v Písničkovém blogu na tomto webu.
 

15.5.2009 - JAREK NOHAVICA ON-LINE - KOMPLET NA WEBU
Dnes ve 2.38 hodin ráno odpověděl Jarek Nohavica na poslední dotaz on-line chatu na webu Moravskoslezského deníku. Záznam všech odpovědí, jak byly postupně od středečního dopoledne zveřejňovány najdete na webu v sekci on-line.

 

12.5.2009 - FOTO ZE ZÁKULISÍ LUCERNY
Na speciální stránce o natáčení DVD v Lucerně si můžete prohlédnout první fotogalerii věnovanou zákulisí přípravy  třech pražských koncertů.
 

10.5.2009 - JAREK NOHAVICA NA VIRTUALLY.CZ + NOVÉ ČLÁNKY
Počínaje zítřkem 11. květnem 2009 se budou každé pondělí na www.virtually.cz objevovat krátké hudební glosy Jaromíra Nohavici, které se vždy po týdnu přesunou do Písničkového blogu na tomto webu.
Těsně po pražským koncertech ještě před odjezdem do Ostravy poskytl Jarek Nohavica rozhovor Reflexu - jeho plné znění s názvem Jsem alkoholik, který nepije si může přečíst mezi ostatními rozhovory. V sekci věnované recenzi koncertů najdete zase překlad článku napsaného Irenou French pro polskou verzi webu.
 

8.5.2009 - JAREK NOHAVICA ON-LINE CHAT
Do středy 13.5.2009 do 14 hodin můžete Jarkovi Nohavicovi pokládat otázky v on-line chatu na internetových stránkách Moravskoslezského deníku. Ve středu odpoledne bude Jarek Nohavica na otázky odpovídat přímo v redakci Deníku.
 

5.5.2009 - JAREK NOHAVICA A PŘIJÍMAČKY
Je obecně známo, že texty Jarka Nohavici se objevily již v mnoha školních materiálech: počínaje Mateřídouškou a konče čítankami české literatury. Co tu však ještě nebylo jsou zkušební texty přijímacích zkoušek na osmiletá gymnázia. Podívejte se na ukázku, z nich, kde si můžete přečíst text písně Cukrářská bossanova. Úsměvná je záměna slova oblost za oblast :-). Originál najdete na webu zde.
 

27.4.2009 - POLSKÉ OHLASY NA PRAŽSKÉ KONCERTY
Na polské části webu jsou zveřejněny dvě recenze koncertů v Lucerně od polských fanoušků. Stejně tak speciální část webu věnovaná Lucerně se rozrostla o recenze, které se objevily v českých periodicích a na internetu. Během května bude web zaměřen zejména na tyto koncerty a vše co s připravovaných DVD+CD souvisí.
 

19.4.2009 - WEB K DVD
Od dnešního dne můžete sledovat všechny novinky, které se týkají nového CD+DVD, které bylo zaznamenáno na koncertech v pražské Lucerně tento týden a vyjde v červnu tohoto roku. Aktuality doplněné o materiály pořízené při natáčení budou postupně k dispozici na speciální stránce webu.
 

12.4.2009 - NA JEDNÉ LODI PLUJEM
Náhody někdy vytvářejí zajímavé souvislosti. V těchto dnech vychází CD se záznamem koncertu Moravský folk v Lucerně, který se uskutečnil přesně před 25 lety v Praze. Mezi účinkujícími byl i Jarek Nohavica a jednou z písní, která tam tenkrát zazněla byla novinka Na jedné lodi plujem. Po 25 letech usedne tento týden Jarek Nohavica na pódiu Lucerny po tři večery za sebou - tentokrát sám. Na jedné lodi plujem myslím nezazní, ale jsem si jistý, že diváci uslyší nejen některé písně z Ikara, ale i takové, kterým čas dal nový aktuální význam. Inu souvislosti jsou někdy zajímavé.
 

5.4.2009 - NOTY K JIZVĚ NA RTU
Od vydání Ikara se množí dotazy na klavírní doprovod závěrečné písně Jizva na rtu. Píseň byla zatím provedena veřejně pouze jednou - při natáčení alba. A protože se blíží pražské koncerty, na kterých zazní Jizva na rtu s klavírním doprovodem Dalibora Cidlinského znovu, posílá Jarek Nohavica malou ochutnávku v podobě notového záznamu klavírního doprovodu.
 

30.3.2009 - OSTRAVA V PÍSNÍCH
Dnešní příspěvek v Archivu pod lupou má nezvyklou formu - Jaromír Nohavica vás provede po Ostravě a mapou mu jsou jeho vlastní písně. A tak vedle titulní písně Ostravo uslyšíte na procházce i dalších 22 ukázek!
K mozartovském tématu zatím jen malou poznámku: pokud chcete mít přebásněná libreta doma ve formě malých knížek, můžete si o dva svazky napsat prostřednictvím tohoto webu. Jarek Nohavica zatím vydal Dona Giovanniho a Figarovu svatbu. Poslední z trojice přeložených libret vyjde v létě. Objednávku najdete zde.
 

22.3.2009 - MARYČKA SPOL.
Vztah Jaromíra Nohavici k poezii a jeho zhudebňování básní je obecně znám. Pomineme-li - v případě Petra Bezruče - jeho neutuchající hledání pravdy kolem autorství Slezských písní, i pozdější znovuobjevení některých zhudebněných básní Petrem Zelenkou v Roku ďábla, můžeme se vrátit úplně k počátku zhudebňování Petra Bezruče. Jak píše Jarek v komentáři, kompletní provedení pásma s názvem Maryčka a spol proběhlo jen dvakrát. Jsem rád, že jsem mohl být osobně u druhého z nich. Dnešní Archiv je výjimečný nejen raritním obsahem, ale i svou délkou - v nekrácené podobě více než 32 minut si můžete poslechnout celou Maryčku a spol.
 

16.3.2009 - FIGAROVSKÉ NOVINKY
V neděli proběhla druhá premiéra Figarovy svatby. Dnešní novinky jsou plně v duchu tohoto nového nastudování. Na speciální stránce věnované tomuto libretu a opeře byla doplněna videa, rozhovory, fotografie i první recenze.
Archivní mozaiku článků dnes doplňujeme rozhovorem-článkem starým 8 let, který vyšel pod názvem
Jaromír Nohavica - Slavnější než dřív v magazínu MF Dnes.
 

16.3.2009 - DO LUCERNY JEN VSTUPENKY KE STÁNÍ
Dnes v 16 hodin byl zahájen ve všech prodejních místech Ticketpro prodej vstupenek na tři dubnové koncerty Jarka Nohavici v Lucerně. Za necelých 40 minut byly všechny vstupenky ke sezení vyprodány a v současnosti jsou k dispozici již jen vstupenky ke stání.
 

15.3.2009 - OBJEDNÁVKA DVD+CD JAREK NOHAVICA V LUCERNĚ
Stejně, jak tomu bylo u DVD Doma a CD Ikarus, máte i nyní možnost si DVD+CD Jarek Nohavica V Lucerně objednat prostřednictvím tohoto webu za výhodnou cenu.  Zásilka Vám bude po vydání doručena na dobírku. Podrobnosti a vlastní objednávku najdete na speciální stránce.

 

15.3.2009 - V ARCHIVU KDYŽ MĚ BRALI ZA VOJÁKA
Archiv pod lupou pokračuje tento týden příspěvkem věnovaným jedné z dnes již zlidovělých písní - Když mě brali za vojáka. V audio ukázkách si můžete poslechnout nejen kytarovou i heligónkovou verzi, ale i raritní nahrávku ze závěrečné Dvorany Porty z roku 1989, kde s Jarkem Nohavicou zpívá takřka třicetitisícové publikum.


10.3.2009 - TERMÍN ZAHÁJENÍ PŘEDPRODEJE
Předprodej na 3 pražské dubnové koncerty Jaromíra Nohavici v Lucerně bude zahájen 16.3.2009 v 16 hodin ve všech pobočkách sítě Ticketpro. Podrobnosti o předprodeji, ale i připravovaném DVD, které bude na koncertech natočeno, najdete v sekci Koncerty.
 

8.3.2009 - LIBRETO FIGAROVY SVATBY NA WEBU
Figarova svatba je třetí z Mozartových oper s původním libretem Da Ponteho a současně i třetím přebásněním Mozarta Jaromírem Nohavicou. Dnes - 8. března 2009 má právě Figarova svatba premiéru v ND moravskoslezském v Ostravě - a to je důvod zveřejnit toto třetí přebásněné libreto na webu. Najdete ho - jak jinak - v sekci Libreta. Mozartovského tématu, ale i připravovaného dubnového natáčení nového DVD se dotýká i jeden z posledních rozhovorů I moji Pražané mi rozumějí.
 

2.3.2009 - NOVÉ DVD VZNIKNE V LUCERNĚ
Určitě jste již v sekci Koncerty zaregistrovali avizované tři pražské koncerty. V povelikonočním týdnu 14. - 16 dubna 2009 se uskuteční tři koncerty ve velkém sále Lucerny během nichž bude natočeno nové DVD s názvem Jarek Nohavica - V Lucerně. Podrobnosti o koncertech a předprodejích budou zveřejněny na webu 10.3.2009.
 

2.3.2009 - OZVĚNY BERLÍNSKÉHO KONCERTU
Minulou sobotu vystoupil Jarek Nohavica v Berlíně na společném koncertě s přáteli písničkáři – německým Frankem Viehwegem a polským Antonim Murackim. Ke koncertu se vracíme nejen recenzí a fotografiemi polských přátel, ale i zajímavým záznamem poslední společné písně koncertu - Dokud se zpívá, který se objevil tento týden na Youtube.
 

24.2.2009 - RECENZE, ČLÁNKY, ROZHOVORY
V souvislosti s Deskou roku je zajímavé se trochu ohlédnou zpět - před 12 bylo album Divné století nominováno na Desku roku a získalo Zlatou desku za prodej kusů. Po vyhlášení výsledků vyšel v březnu 1997 v časopise Týden rozhovor Klidný pohyb sněhové koule. Ale vraťme se do současnosti - v nových recenzích najdete hodnocení polského dvojalba a DVD Z pódia.
Ptáte se, jestli Archiv pod lupou už neskončil. Určitě ne, bude ale vycházet nepravidelně a budeme se snažit obsáhnout větší celky tématicky podobných písní. Samozřejmě zásadní písně se objeví v sólové verzi.

 

15.2.2009 - BLAHOPŘÁNÍ KARLA GOTTA
Bezprostředně po předání ceny Deska roku blahopřál Jaromíru Nohavicovi i Karel Gott. Exkluzivně a pouze na tomto webu máte možnost jejich první setkání vidět, tak jak se nám ho podařilo pro tento web natočit. I když kolem bylo několik televizních štábů, v podobě, v jaké dnes tento záznam zveřejňujeme, nemá žádný z nich tento rozhovor zaznamenaný.
 

12.2.2009 - JAROMÍR NOHAVICA VÍTĚZEM DESKY ROKU
Včera byly v Praze předány ceny Deska roku, o jejichž výsledcích rozhodují žebříčky prodejnosti alb a četnosti hraní v rádiích sestavované českou sekcí Mezinárodní federace fonografického průmyslu. Jarek Nohavica se stal nejen vítězem kategorie Zpěvák roku, ale prodejem 34 427 kusů alba Ikarus i absolutním vítězem soutěže.

Televize Prima odvysílá předání cen ze záznamu v úterý 17.2.2009 od 21.20 hodin.
K průběhu večera se samozřejmě vrátíme i na webu po zpracování materiálů.

 

3.2.2009 - JAROMÍR NOHAVICA BUDE ZPÍVAT V BERLÍNĚ
V sobotu 21.2.2008 vystoupí Jaromír Nohavica v Berlíně na společném koncertě s přáteli písničkáři – německým Frankem Viehwegem a polským Antonim Murackim. Koncert s názvem Drei-Länder-Eck je součástí již desátého ročníku festivalu Festivals Musik und Politik. Spolupořadateli jsou České centrum Berlín a Polský institut v Berlíně. Podrobnosti najdete v sekci koncerty v německé části webu.
 

1.2.2009 - ALESSIO LEGA ZPÍVÁ ITALSKY KOMETU
O výjimečnosti internetu není třeba psát - je zdrojem mnoha informací v kladném i záporném. Deníky s ošoupanými deskami už zkrátka dnes neletí, světem vládnou jiné formy zpovědí - například Youtube. I v souvislosti s Jarkem Nohavicou je na Youtube živo - stačí zadat do vyhledávače. Jako poměrně čerstvou raritu tam můžete najít italského písničkáře Alessio Legu, jak zpívá Kometu od Jarka Nohavici v italštině. A v tom má internet s hudbou to společné - neuznávají hranice.
V archivních rozhovorech se vrátíme o 14 let zpět - před Vánoci 1994 vyšel rozhovor pro časopis Týden s názvem Jinak jsem skončit nemohl.
 

26.1.2009 - V ARCHIVU POD LUPOU DOPLNĚNO JDOU PO MĚ JDOU
Už několikrát jsme v Archivu pod lupou doplnili i starší příspěvek o nový kamínek do mozaiky. Stejně tak je tomu i dnes u písně Jdou po mě jdou, která byla rozšířena o dopis Tomáše Jurčíka Radě Českého rozhlasu s nadpisem Vyměňte hudebního redaktora. Nejedná se však tentokrát o archiválii, ale o dopis z 15. ledna 2009. Musím se podívat, jestli Bob Dylan pořád zpívá The Times They Are A-Changin'...
i když nevím, možná je řeč o někom jiném - jistém Jaroslavu Nohavicovi...


25.1.2009 -
LACHTANI V ESPERANTU + NOVÝ ROZHOVOR Z ARCHIVU

Dnes máme pro Vás opravdovou raritu - na polské verzi webu si můžete nejen přečíst překlad písně Lachtani do esperanta od Jerzyho Handzlika, ale dokonce i poslechnout, jak píseň v esperantu zní!
V sekci Rozhovory najdete další zveřejněný článek - tentokrát z roku 1991, kdy Jarka Nohavici zpovídal František Horáček. článek má název
Jaromír Nohavica - Boháč, který nemá na vlak.
Pokud budete mít možnost ve středu 4.2.2008 se dopoledne v 11.20 hodin dívat na na ČT1, doporučujeme pořad Bílá místa, ve kterém se Hana a Petr Ulrychovi setkali v roce 1993 právě s Jarkem Nohavicou.

 

18.1.2009 - LIDOVÉ PÍSNIČKY
Většina podstatného již v Archivu pod lupou zaznělo - ostatně jak vidno ve vycházejících knihách, stává se Archiv zdrojem mnoha informací. Přesto jsme se ještě některých témat dotkli jen okrajově a bez nich by byl Archiv neúplný. Jedním z nich jsou lidové písně, které od roku 1982 na koncertech Jarka Nohavici zaznívají. A právě z nich jsme sestavili dnešní příspěvek. Rozhodli jsme se nerozptylovat povídáním - poslouchejte.
 

4.1.2009 - VÝSLEDKY SILVESTROVSKÉ SOUTĚŽE
Silvestrovská soutěž má již své vítěze. Popravdě řečeno jste to všichni, kteří jste se do ní zapojili a nutno přiznat, že nás mile překvapilo, kolik Vás do dnešní 18 hodiny bylo - 871 soutěžících! Správných odpovědí  - tzn. všech, kteří dosáhli maximálního počtu 25 bodů - bylo 47. První dosáhl plného počtu bodů ještě ve stejný večer po zveřejnění soutěžící s přezdívkou Jack. A protože bylo správných odpovědí více než jsme čekali, rozhodl se Jarek Nohavica zvýšit počet výherců z původní tří na pět. Na podepsaný 12i měsíční kalendář On the road 2008 se tedy mohou těšit: Jack, Stanislava Rybáková, Morgont, Jaroslava Varholová a Petr Šmíd.
Formulář zůstává nadále funkční, takže pokud si chcete zahrát už mimo soutěž, jen tak, stále můžete (správné odpovědi najdete nakonec zde).
 

30.12.2008 - SILVESTROVSKÁ SOUTĚŽ
Hrajete na Silvestra hry? Nebo jinak: máte rádi hry? Pokud na jednu z otázek odpovíte ano, určitě Vás je nalákáme na silvestrovskou soutěž, kterou pro Vás připravil Jarek Nohavica. Otázky vycházejí z podzimního zahraničního turné a letos vydaného alba Ikarus. Soutěž obsahuje 25 otázek nejrůznější obtížnosti a její uzávěrka je 4. ledna 2009. První tři z Vás, kteří odpoví správně na všechny otázky vyhrávají podepsaný nástěnný kalendář na rok 2009 s fotografiemi z turné On The Road 2008. Dobrou zábavu nejen při soutěži, ale i při silvestrovském večeru!

Přejeme Vám dobrý rok 2009 a těšíme se, že se budeme nadále potkávat na koncertech i na stránkách tohoto webu.

(Mimochodem: DVD Z pódia si od Štědrého dne stáhlo již takřka 9 tisíc návštěvníků webu, nepočítaje ty, kteří DVD sdílejí a stahují dále přes nejrůznější jiné zdroje a vypalují přátelům další kopie :-))
 

28.12.2008 - DVD Z PÓDIA V DISKOGRAFII
DVD On The Road 2008 - Z pódia bylo zařazeno do sekce Diskografie na webu. Najdete zde ke stažení i obal.
 

27.12.2008 - RECENZE POLSKÉHO 2CD
V sekci věnované recenzím CD najdete dvě recenze polského dvojalba Svět podle Nohavici z pera Jiřího Černého a Vladimíra Vlasáka.
Dvojalbum dosud distribuované pouze v Polsku si můžete objednat i v ČR prostřednictvím tohoto webu.
 

24.12.2008 - VÁNOČNÍ DÁREK - DVD ON THE ROAD 2008 - Z PÓDIA
Jaromír Nohavica posílá všem čtenářům webu a fanouškům vánoční dárek – DVD On the road 2008 – Z pódia. Jedná se půlhodinové DVD obsahující 10 písní z letošních zahraničních koncertů v Anglii, Irsku, Kanadě a USA. Záznam pořízený doslova na pódiu přibližuje atmosféru jednotlivých koncertů turné (s výjimkou Washingtonu). DVD je symbolickým poděkováním za přízeň, kterou jste věnovali letošním koncertům, vydání nového alba Ikarus a všem aktivitám na webu. Krásné Vánoce a těšíme se na Vás i v příštím roce 2009.
(Jak na to? DVD je připraveno ke stažení jako jeden soubor - obraz DVD (ISO) o velikosti 2GB. Po jeho stažení stačí soubor otevřít ve vypalovacím programu (např. Nero) a dát tento obraz vypálit na DVD.
Jak si soubor stáhnout?
Zvolili jsme technologii založenou na sdílení souborů P2P - torrent. Pokud nepoužíváte prohlížeč podporující torrenty přímo (např. Opera), je třeba si nejprve stáhnout klienta TORRENT a nainstalovat ho. Po jeho instalaci můžete přímo stahovat soubor obsahující DVD zde. Pokud budete mít zapnuté své PC, při takto stáhnutém DVD umožníte stahovat navzájem i ostatním zájemcům.Obal stáhnete ze strany věnované tomuto DVD v Diskografii).

 

21.12.2008 - VÁNOČNÍ CUKROVÍ
Poslední letošní adventní neděle přímo nabízí téma vánočních motivů, které se v tvorbě Jaromíra Nohavici objevily - a tak se dnes dotýkáme původem polské lidové Panna na oslu jede a první nahrávky s Čechomorem Maria Panna. Na počátku devadesátých let natočila ČT pořad Šťastné a veselé, kde folkaři zpívají méně či více známé vánoční písně - dnes v Archivu najdete ukázky i z tohoto pořadu. Náhoda tomu chtěla, že budete mít příležitost vidět celý pořad ve vánočním televizním vysílání - v pátek 26.12. ve 12.05 na ČT1.
Na Štědrý večer pro vás chystáme na webu dárek, ale nebudeme zatím nic prozrazovat, nechte se překvapit...
 

7.12.2008 - LEŽÍM V TRÁVĚ
V létě 1990 napsal Jarek Nohavica český text k písni
Seweryna Krajewského s názvem Ležím v trávě. Ústředním motivem dnešního příspěvku je Jarkův dopis Tolkovi Murackému, který organizuje v Polsku Jarkovy koncerty a je i překladatelem jeho textů. Nenechte se zmást, že je dopis napsaný polsky, při troše pozornosti mu určitě porozumíte. Tolek má i lví podíl na dvojalbu, o kterém jsme se již zmiňovali - Svět podle Nohavici a které je již v Polsku v prodeji. Dnes to však není všechno - v letech 1981 -87 překládal Jaromír Nohavica drobnosti Jana Sztaudyngera pod souhrnným názvem Pírka. Nabízíme příjemné čtení na zimní večer.
 

30.11.2008 - O ŽIVOTĚ V A-MOLL
V těchto dnech je Jaromír Nohavica na turné po polských městech. V době, kdy pravidelně redigujeme nový příspěvek do Archivu pod lupou zpívá Jarek na pódiu Národní filharmonie ve Varšavě... Určitě pochopíte, že se těžko dá připravit dnešní novinka. Chceme vám ale přesto nabídnout něco archivního - v sekci Rozhovory najdete čerstvě zveřejněný, leč 20 let starý rozhovor z května 2008 pro slovenský časopis Mladé rozlety pod názvem O životě v a-moll.
 

29.11.2008 - FOTOGRAFIE Z KONCERTU NA ČERVENÉM KAMENI
V nevlídném zimním čase vám nabízíme vzpomínku na jeden z letních koncertů Jaromíra Nohavici - srpnový koncert na Slovensku na hradě Červený kameň. Podívejte se na fotogalerii jejímž autorem je fotograf Vlado Yurkovic.

28.11.2008 -
JAROMÍR NOHAVICA V TELEVIZI
Nepředpokládám, že by někdo ze čtenářů webu ještě neviděl film Petra Zelenky Rok ďábla, přesto připomínám, že ČT film odvysílá ve čtvrtek 4.12 od 20 hodin na programu ČT1. Na stejném programu, ve stejný den bude Jarek Nohavica v magazínu věnovanému folku a country Aport z roku 1996 - začátek je v 11.30 hodin dopoledne. Ještě před tím - v sobotu 29.11. po půlnoci od 1.50 hod na ČT2 bude Jarek Nohavica v pořadu Sešli se... z roku 1997. Ostrý obraz a dobrý zvuk :-).

 

23.11.2008 - ARCHIV POD LUPOU POKRAČUJE
Pokračujeme v seriálu Archiv pod lupou. Novinkou pro tento týden je povídání o soukromé písňové zoologické zahradě Jarka Nohavici. Jedno ze zmíněných zvířat se objevuje v aktuálně zveřejněné písní - Myš na konci léta.
 

9.11.2008 - ROZHOVORY A ČLÁNKY Z ON THE ROAD 2008
Děláme pomyslnou tečku za říjnovým zahraničním turné Jaromíra Nohavici v Anglii, Irsku, Kanadě a Spojených státech. Můžete si přečíst recenzi londýnského, torontského a new yorského koncertu a dva rozhovory, které Jarek Nohavica poskytl před prvním koncertem v Londýně a před posledním koncertem v New Yorku. Chcete-li se vrátit k zahraničnímu turné ještě jednou v podrobném audiovizuálním zpravodajství den po dni, podrobný deník k listování najdete zde.

 

8.11.2008 - TERMÍNY PROSINCOVÝCH KONCERTŮ
Na čtyřech prosincových koncertech zavítá Jaromír Nohavica opět do Čech. V sekci Koncerty najdete konkrétní termíny a podrobnosti o zahájení předprodejů.
 

3.11.2008 - SVĚT PODLE NOHAVICI
Svět podle Nohavici (správně Świat wg Nohavicy) je název připravovaného 2CD písní Jarka Nohavici, které nazpívali polští interpreti Skladby zazní mj. v podání Elżbietę Wojnowską, Edytę Geppert, Stasia Soykę, Zbyszka Zamachowskiego či Tadeusza Woźniaka. Projekt se rodil více než dva roky a v těchto dnech dostal definitivní podobu 31 písní. Počínaje dnešním dnem budou každý večer postupně zveřejňovány na polských strankách ukázky všech písní. Později bude možné si 2CD koupit na koncertech nebo objednat prostřednictvím webu.
 

21.10.2008 - VŠECHNY LISTOPADOVÉ KONCERTY VYPRODÁNY
Nejbližší domácí koncerty Jaromíra Nohavici plánované na listopad jsou již beznadějně vyprodané. Vstupenky v Bohumíně byly vyprodány za 34 minut, oba frýdecko-místecké koncerty cca za 2 hodiny. V Havířově byla kapacity rozšířena o další přídavky, které jsou již také prodané.
 

9.10.2008 - Rozhovor: Poláci, kde máte ty dobré fotbalisty?
Ještě v Ostravě poskytl Jaromír Nohavica rozhovor pro polské noviny
Gazeta Wyborcza Katowice o fotbale, ale nejen o něm. Můžete si ho přečíst v originále v polské části webu.
 

7.10.2008 - TERMÍNY LISTOPADOVÝCH KONCERTŮ
Na listopad plánuje Jaromír Nohavica tři koncerty na severní Moravě: v Bohumíně, Havířově a Frýdku-Místku. V sekci Koncerty najdete konkrétní termíny a podrobnosti o zahájení předprodejů.
 

30. 9.2008 - ZAHRANIČNÍ TURNÉ ON THE ROAD 2008 ZAČÍNÁ
Zítra - 1. října začíná takřka měsíční zahraniční turné Jarka Nohavici do Velké Británie, Irska, Kanady a USA. Pokud nám to umožní technika - zejména možnost připojení k internetu, chceme Vám zprostředkovat celé turné on-line zpravodajstvím. Těšíme se nejen na všechny, kteří se chystáte na jeden z deseti koncertů, ale samozřejmě i na ostatní, kteří tu příležitost nemají a budou s námi aspoň prostřednictvím webu.
 

29. 9.2008 - LONDÝN HLÁSÍ VYPRODÁNO
První koncert turné On the road 2008, který se koná v pátek 3.října v Londýně je vyprodán. Máte-li ale možnost a chuť, neváhejte - vstupenky na koncert v irském Dublinu a Corku ještě jsou.

Ještě před odjezdem vám z archivních materiálů nabízíme rozhovor, který vyšel v březnu 2002 časopise Cinema pod názvem Ten, který skládá a zpívá písně. Jistě tušíte, že je řeč o filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Naopak relativně čerstvá je asi zatím poslední recenze alba Ikarus od Milana Tesaře, která vyšla ve Folk & Country.
 

21. 9.2008 - ROZHOVOR A RECENZE ZE ŠUPLÍKU
Prohledáváme nejen zvukový a obrazový archiv. Za více než 25 let, co Jarek Nohavica veřejně vystupuje vznikla celá řada recenzí, článků a rozhovorů. Nevím, zda se nám je podaří všechny zmapovat, ale zatím se nám to docela daří. Dnes se vrátíme do poloviny devadesátých let, kdy v rozmezí let 1995-96 vznikl rozhovor Píseň není útočným šklebem a recenze právě vydávaného alba Divné století - Století v sedmnácti obrazech, aneb svět podle Nohavici. Oba články jsou z pera Jiřího moravského Brabce.
Ptáte se, jestli bude Archiv pod lupou pokračovat. Samozřejmě, ale práce na Figarovi a přípravy na říjnové On the road 2008 nám ho trochu odsunuly. Budeme se vám to snažit vynahradit každodenním (!) zpravodajstvím ze zahraničního turné po celý říjen. A od listopadu zase začneme.
 

18. 9.2008 - RECENZE LETNÍCH KONCERTŮ
Ke dvěma letním koncertům - v Brně a na Červenom Kameni se vracíme třemi recenzemi.
 

14. 9.2008 - LIPNICE 1987
Před 21 lety - 12. září 1987 se konal další ročník folkového festivalu v Lipnici, na kterém vystoupil i Jaromír Nohavica. Díky Vláďovi Mikulcovi a jeho archivu vám dnes můžeme nabídnout autentický videozáznam jedné z písní, která tam tehdy z pódia zazněla - To nechte být. Někteří věděli, mnozí tušili, že píseň byla věnovaná Václavu Havlovi. Nikoho by ale tehdy nenapadlo, že za rok se Václav Havel na pódiu lipnického festivalu objeví a už vůbec ne, co bude následovat v listopadu za dva roky. Nutno podotknout, že takovéto festivaly a takovéto písničky tomu určitě napomohly.
(Píseň To nechte být nikdy oficiálně nevyšla, ale najdete ji na internetovém mp3 albu Pražská pálená)
 

7. 9.2008 - JAK BYLO VE ZNOJMĚ
Ve speciální fotogalerii Rafala Nowakowského si můžete připomenout srpnový koncert na znojemském hradě. Jarek Nohavica pozval na pódium ruského písničkáře Maxima Krivošejeva s přáteli, kteří společně s ním zahráli několik Jarkových písní. Píseň Pane prezidente, o které by se mohlo zdát, že je mimo hranice nepřenositelná má tedy již druhou zahraniční verzi: po polské se svébytným aktuálním textem vznikla i verze v ruštině, kde na pozadí Jarkova zpěvu překládá Maxim Krivošejev text do ruštiny. Poslechněte si nahrávku z prvního setkání v olomouckém U-klubu 5. srpna 2008.

 

31.8.2008 - ROZHOVOR NEMYSLI NA NIC ZLÉHO
Před dvaceti lety na podzim 1988 vydal Jaromír Nohavica své první album Darmoděj. Před jeho uvedením do obchodů otiskl Mladý svět rozhovor Petra Veselého s Jarkem Nohavicou pod názvem Nemysli na nic zlého. Máte ho k dispozici v archivní části rozhovorů.
 

3.8.2008 - JAROMÍR NOHAVICA - ON THE ROAD 2008
Přesně dva měsíce před prvním koncertem letošního zahraničního turné On the Road 2008 v Londýně zveřejňujeme první podrobnosti. Diváci budou moci od 3. do 25. října 2008 navštívit 10 koncertů v Anglii, Irsku, Kanadě a Spojených státech. Bližší údaje o přesných místech konání a předprodejích najdete v sekci Koncerty.
 

10.7.2008 - PŘEDPRODEJ NA SRPNOVÉ KONCERTY
V sekci Koncerty najdete podrobné informace o termínech a podmínkách předprodejů na srpnové koncerty Jarka Nohavici ve Znojmě, Brně a na hradě Červený kameň
 

22.6.2008 - PRÁZDNINY V ARCHIVU
Nevím jak vy, ale prázdniny bychom v archivu asi strávit nechtěli. Ano - občas zajít, udělat nové štítky na krabice a šanony, objevit něco, o čem jsme už mysleli, že je dávno ztracené. Zkrátka pomyslně zamést a těšit se, co budete říkat na nově nalezené zajímavosti. Rozhodli jsme se s Jarkem, že léto věnujeme po roce a půl nepřetržitého archivování trochu odpočinku, Figarově svatbě, dostřihání videodokumentů a koncertů, setřídění dosud zbývajících nezarchivovaných písní, indexaci všech nahrávek, úpravám na webu - všemu, na co nám nezbývá přes rok čas. Archiv pod lupou bude mít tedy dovolenou.
Neznamená to, že se na webu nebude nic dít - pokud bude důvod vás o něčem novém informovat, určitě budete první, kdo o tom bude vědět. Připravují se již níže zmíněné srpnové koncerty, o kterých také budeme přinášet aktuální zprávy.

Užijte si moc pěkné léto a až se bude blížit čas "myší na konci léta", moc rádi se s vámi zase potkáme u novinek v našem společném Archivu pod lupou. A jestli i vy najdete něco zajímavého, neváhejte a napište.

 

16.6.2008 - KOŠILKA V ARCHIVU. 3 SRPNOVÉ KONCERTY
Píseň Košilka dala tentokrát záminku k zamyšlení nad tím, že vše bývá v našem životě poprvé. V přílohách najdete i obě verze - kytarovou i heligónkovou.

V sekci Koncerty najdete předběžně tři termíny zatím jediných letních koncertů Jarka Nohavici pod širým nebem. Podrobnosti o předprodejích budou doplněny tento týden.

 

8.6.2008 - SETKÁNÍ S A.S.PUŠKINEM
 
Setkání s A.S.Puškinem je jednou z písní, kterou Jaromír Nohavica zahrál na svém první oficiálním vystoupení na Folkovém kolotoči na jaře 1982 v Ostravě-Porubě. V té době měl již přeloženy i jiné písně ruského písničkáře Bulata Okudžavy, které se později staly součástí koncertů. Dnešní novinka v Archivu pod lupou se tedy netýká pouze této známé písně s poetickým a ve své době odvážným textem. Předkládáme vám najednou hned všech 16 písní Bulata Okudžavy, která Jarek přebásnil a hrával. A když nakouknete blíže, uvidíte i další rarity přibližující spolupráci na písních se stejným jmenovatelem - Okudžava. Hezký poslech :-).

 

5.6.2008 - HRÁTKY S ČERTEM
Zcela určitě znáte pohádku Jana Drdy Hrátky s čertem, ale už asi nebudete vědět, že její uvedení v Těšínském divadle v květnu 1996 obsahovalo i pět písní, které napsal Jaromír Nohavica na polské texty Renaty Putzlacher. Ve hře Igraszki z diabłem sice neúčinkoval, ale pro herce nahrál pomocné nahrávky všech písní ve studiu Karla Plíhala. Písně nebyly dosud nikde zveřejněny, a tak věříme, že vás potěší.

 

2.6.2008 - SÁZAVSKÝ KONCERT
Západo-jihočeský šňůru zakončil Jarek Nohavica v pátek v zahradě sázavského kláštera na koncertě věnovaném padesátinám Vítka Sázavského. V nádherném letním večeru se na jednou pódiu potkala většina těch, kteří s Vítkem Sázavským za ta léta spolupracovali. I když základem byla samostatná vystoupení, večer přinesl i výjimečné a nečekané okamžiky. Takřka přesně po 10 letech se Jarek Nohavica potkal s Kapelou a po dlouhé době zaznělo několik písní z tehdejšího společného repertoáru. Že jim to spolu stále šlape se můžete přesvědčit ve videu písně Jdou po mě jdou. Největší zajímavostí bylo ale setkání Jarka Nohavici s Marií Rottrovou. Setkání nejen dvou interpretů, ale i setkání dvou dnes již legendárních textů - píseň Lásko voníš deštěm doplnil Jarek Nohavica rapovými vsuvkami textu Mikymauz. Jsem si jistý, že vás jedinečný záznam písně (i přes zvukovou nevyváženost kontaktního zvuku z kamery) určitě potěší.

A protože to byl náročný týden a Archiv pod lupou jsme nestihli, nabízíme do třetice ještě jeden bonus - novinku. Pokud jste jste byli od ledna na některém z Jarkových koncertů, jistě již tušíte, že je řeč o heligónkovém ostravském kupletu Přívozská puť, která vznikla zhudebněním textu Jarkova tatínka. Nemohla samozřejmě chybět ani v pátek na Sázavě. Dobrou zábavu :-).
 

25.5.2008 - PÍSEŇ PRO V.V.
Po povídání o polských vlivech minulý týden se dnes dostáváme k překladům písní, které pravidelně znějí na koncertech Jarka Nohavici od počátku jeho veřejného vystupování. Troufám si napsat, že řekne-li se Vladimír Vysockij, většině posluchačů se vybaví právě překlady a interpretace Jarka Nohavici. Dnešní Archiv pod lupou je tedy věnován překladům písní této legendy ruského (nejen) písničkářství.

 

22.5.2008 - NOVÉ PŘEKLADY F. VIEHWEGA + POLSKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Shodou okolností většina novinek posledních dvou týdnů souvisí se zahraničními "přesahy" Jarka Nohavici. Polské vyprodané turné s kapelou a přáteli jste mohli sledovat v samostatné části webu a dnešním dnem byla tato část doplněna o zbytek materiálů. Nenechte si mj. uniknout zajímavý rozhovor s Jarkem Nohavicou pro wroclavské rádio (v polštině).
V německé části webu přibyly nové (některé velmi aktuální) překlady textů od Franka Viehwega.
A pokud jste zaregistrovali v posledním příspěvku do Archivu pod lupou o polských inspiracích Jarkovu prosbu, zda nenajdete raritní záznam písně Pochyby, můžete si díky rychlé reakci mnoha z vás již píseň poslechnout (ještě v neděli v noci píseň zaslala jako první paní Jiřina Singerová). Děkujeme - inu internet je mocný nástroj.

 

21.5.2008 - NEBE JE TU ! - Tři v jednom aneb "Těšínské niebo".
Po čtyřech letech putování po vlastech českých, polských i slovenských dnes už kultovního představení Těšínského divadla s názvem "Těšínské niebo - Cieszyńskie nebe", si je můžete konečně vychutnat i doma. Autorský tým Nohavica - Putzlacherová - Lipus pro Vás připravil DVD, knihu a mapu, a tento komplet si můžete objednat za pouhých 350 Kč + poštovné a balné již tradičně prostřednictvím tohoto webu.
 

18.5.2008 - STĚHOVÁNÍ

Ne, nelekejte se - web ani Archiv pod lupou se nikam nestěhuje. Stěhování je píseň W. Mlynarskiego, kterou si v roce 1990 Jarek Nohavica přeložil a zhudebnil. Polských vlivů bylo více a právě některých z nich se dnešní příspěvek v Archivu dotýká.

Polské turné sice již skončilo, ale zpravodajství z něj bude postupně dokončeno až budou zpracovány další materiály. Děkujeme za trpělivost.

 

18.5.2008 - TERMÍNY ČERVNOVÝCH KONCERTŮ

V sekci koncerty byly zveřejněny termíny pěti červnových moravských koncertů Jarka Nohavici. Bližší podrobnosti o předprodejích budou doplněny na konci týdne kolem 23.5.2008.

 

12.5.2008 - JAREK NOHAVICA V POLSKU

V neděli 10. května zahájil Jarek Nohavica další polské turné. Dramaturgie čtyř polských koncertů je tentokrát rozšířena o hostující polské přátele, kteří s kapelou zahrají polské verze jeho písní. Není vyloučené, že si s kapelou zazpívá i Jarek Nohavica. Poslední pátý koncert se uskuteční v domovském Parníku v Ostravě.

A protože nám polské turné zasáhlo do nedělní přípravy Archivu pod lupou, omlouváme se, že tento týden nový příspěvek nebude. Místo něj vám však nabídneme každodenní česko-polské zpravodajství z polského turné. Materiály z předchozího dne budou po zpracování k dispozici na webu nejpozději následující večer.

 

4.5.2008 - TĚŠÍNSKÉ NIEBO OSLAVUJE

V sobotu 10.května 2008 v 17.30 hodin oslaví v Těšínském divadle 4. narozeniny představení „Těšínské niebo“ a u té příležitosti bude pokřtěno stejnojmenné DVD, kniha a mapa s názvem „Těšínské niebo – Cieszyńskie nebe“. Pokud vám bude přát štěstí, můžete zkusit sehnat vstupenky na sobotní slavnostní představení v RIC Český Těšín, Hlavní třída 15 (tel.: 558 711 866). Za čtyři roky má Těšínské niebo za sebou již 116 představení!

 

4.5.2008 - MOZARTOVSKÁ RECENZE JIŘÍHO ČERNÉHO
V únorovém čísle časopisu Svět a divadlo vyšla recenze Jiřího Černého obou mozartovských oper s přebásněnými librety Jaromíra Nohavici. Pokud vám recenze Nohavicův mozartovský double unikla, můžete si ji přečíst v sekci článků.
 

4.5.2008 - V ARCHIVU PÍSEŇ NATAŠO LÁSKO MÁ
Tipněte si, kolik dívčích jmen se objevilo v písních Jarka Nohavici. Odpověď najdete v dnešní novince Archivu pod lupou - jedno z nic nese i málo známá a nikdy nevydaná píseň Natašo lásko má z roku 1980.
Vracíme se dnes i k minulému týdnu - píseň Mávátka jsme doplnili o dvě ukázky z filmu Fera Feniče Zvláštní bytosti, natočeném v létě 1989. Právě v tomto filmu, kde si Jarek Nohavica zahrál sám sebe, Mávátka zazněla. Není bez zajímavosti, že Zvláštní bytosti vycházejí právě v těchto dnech poprvé na DVD.

 

24.4.2008 - TERMÍNY KVĚTNOVÝCH KONCERTŮ
V sekci Koncerty najdete nové termíny květnových koncertů a mezi rozhovory byl přidán rozhovor Jinak jsem skončit nemohl zveřejněný v časopise Týden v roce 1994.
Pro lepší orientaci v přehledu písní dosud zveřejněných v Archivu pod lupou, najdete vedle názvu písně i krátké "aneb" - usnadňující upřesnění vztahující se k vlastnímu komentáři.

 

21.4.2008 - STUDENTI PÍŠÍ NOVINY
V těchto dnech a týdnech jsou na stránkách Mladé fronty Dnes tištěny v rámci projektu „Studenti píší noviny“ desítky příspěvků středoškoláků z celé země, kteří se zamýšlejí nad mou minulostí, nad mým životem, nad mou tvorbou. Jsem velmi rád, že vzbuzuji takový spontánní zájem. Vám všem, milí studenti, bych proto chtěl nabídnout svou pomoc. Abyste své slohové práce nemuseli příště opírat pouze o zjednodušující titulky českých novin, o televizní šoty, o anonymní diskuse na internetu, případně o hesla vašich profesorů, dávám vám plně k dispozici své webové stránky www.nohavica.cz, zejména pak svůj Archiv pod lupou. Pročítejte jej, citujte podle libosti, kárejte mne nebo chvalte. Jen bych byl nerad, abyste jednou nemuseli říkat: My jsme nevěděli.
    Zdravím vás a držím vám palce.
    Váš Jarek Nohavica


20.4.2008 -
POCHOD ESKYMÁKŮ
Myslíte si, že by se lépe pochodovalo při kytaře nebo při heligonce? Ať už máte jasno, nebo ne, přečtěte si dnešní povídání o dvou pochodech napsaných pro eskymáky a slony, ale zejména o rodinné heligonkové tradici rodiny Nohaviců.


14.4.2008 -
DÁL SE HÁŽE KAMENÍM
Téma a název dnešní písně v Archivu je nadčasový - a i když vás její text provede staletími, pokračování bohužel můžeme a budeme nacházet v různých podobách kolem sebe dál. Barevná nit asociací nás ale dnes zavede nejen ke Krysařovi, ale i nechá nás nakouknout jak Archiv pod lupou každý týden vzniká.
 

11.4.2008 - ČLÁNEK DVA ŽIVOTY JAROMÍRA NOHAVICI
Pravděpodobně prvním, nebo alespoň jedním z prvních článků o Jaromíru Nohavicovi je z pera Františka Horáčka v časopise Melodie z října 1983. Je zajímavé si přečíst názor kritiky teprve rok po Jarkově prvním veřejném vystoupení.
 

7.4.2008 - LAUDÁCIO EVY KANTŮRKOVÉ
Při pátečním udělení literární ceny Boženy Němcové Jaromíru Nohavicovi přednesla Eva Kantůrková v Zrcadlové síni pražského Klementina laudácio - zdůvodnění rozhodnutí Akademie literatury české s názvem Jizva na rtu. Máte možnost si přečíst jeho plné znění. Český rozhlas odvysílal na stanici Vltava rozhovor s Evou Kantůrkovou o cenách Akademie literatury české - dostupný je přímo na webu ČRo.
 

6.4.2008 - NATÁH JSEM SADU NOVÝCH STRUN
O muzikantech na cestách je dnešní novinka v Archivu pod lupou - Natáh jsem sadu nových strun je nejen o cestování, ale zejména o hotelovém přebývání mezi koncerty - zkrátka on the road.
 

5.4.2008 - JAROMÍR NOHAVICA DOSTAL CENU BOŽENY NĚMCOVÉ
Akademie literatury české předala včera své ceny. Jaromír Nohavica obdržel Cenu Boženy Němcové za vysokou básnickou úroveň alb Pražská pálená a Ikarus. Akademie přihlížela i k překladům mozartových operních libret . "Zdálo se nám, že akademie může sáhnout i jinam než do prózy a poezie, že může ocenit i texty písní. Nohavica originálním způsobem mísí způsob hudebního podání s básnickou tvorbou," řekla za akademii Eva Kantůrková.
V minulých dvou ročnících je získali Alexandr Kliment, Jiří Žáček, Milan Kundera a Daniela Fischerová. Podívejte se na krátké video z předání v pražském Klementinu.
Finanční částku 50 tisíc Kč, která je spojena s cenou věnoval Jaromír Nohavica na podporu projektu Celé Česko čte dětem.


2.4.2008 -
JÁ CHCU DOMŮ!
V září 2003 vyšel v časopise Xantypa zajímavý rozhovor s Jarkem Nohavicou pod názvem Já chcu domů! Najdete ho jako novinku mezi postupně zveřejňovanými rozhovory. Průběžně jsou doplňovány i recenze na album Ikarus i dobové články.

 

1.4.2008 - JAREK NOHAVICA VYSTOUPÍ NA SPECIÁLNÍM SÁZAVSKÉM KONCERTĚ
Vít Sázavský pořádá při oslavě svých padesátin v pátek 30.5.2008 od 19 hodin
v severní zahradě Sázavského kláštera výjimečný koncert, na kterém vystoupí skupina Neřež, Marie Rottrová a Jaromír Nohavica. Podrobnosti o organizaci a předprodeji najdete v sekci Koncerty.

 

1.4.2008 - JAREK I POLSKA
Nejen doma, ale i za hranicemi má Jarek Nohavica početnou skupinu fanoušků. Největší je v Polsku, kde Jarek i pravidelně koncertuje. Zkoušeli jste někdy zavítat na polskou část tohoto webu? Není úplně totožná s tou českou a můžete tam najít zajímavé věci. Pomineme-li velmi rozsáhlou galerii přeložených textů od několika polských překladatelů, sekci Jarek i Polska, kde se začínají objevovat materiály s přímým vztahem Jarka k Polsku a polským fanouškům, můžete zde najít úplně čerstvé rarity - videa z koncertu v Zelené Hoře z 15. března. Frank Viehweg zde zpívá píseň Dokud se zpívá (německy), Tolek Muracki Mojí malou válku (polsky). Nejen polští fanoušci přivítají video s Jarkem Nohavicou s písní Ty ptáš se mě (česky), opatřené polskými titulky . Polské stránky najdete pod polskou vlaječkou na titulní straně a pak už jen listujte (malá nápověda: videa najdete v sekci O nim :-)

 

30.3.2008 - NA DVOŘE DIVADLA
Minule jsme v archivu pod lupou zavzpomínali Folkový kolotoč v roce 1982, na kterém Jaromír Nohavica poprvé vystoupil na pódiu jako písničkář. A právě jednou  písní, které před 26 lety zazněla byla píseň Na dvoře divadla. Jarkovi dnes posloužila ke vzpomínání na jeho zkušenosti s prkny, která znamenají svět - jako autora, ale i jako herce.

(Mimochodem - asi hodinu po zveřejnění této novinky v Archivu došel od Daniely mail s překladem této písně do němčiny. Svět je díky internetu stále menší a menší...
Druhý den ráno přichází reakce na příspěvek v Archivu i od paní režisérky Jitky Němcové - můžete si ho přečíst za komentářem Jarka Nohavici.)


24.3.2008 -
DARMODĚJ
Dnes se v Archivu pod lupou dotýkáme jedné z nejlegendárnějších písní Jarka Nohavici - Darmoděj. Statisticky vyjádřeno asi jedna z nejhranějších písní na koncertech, ale pro mnohé posluchače tak trochu synonymum ke jménu Jaromír Nohavica. Darmoděj patří také k legendárnímu ostravskému Folkovému kolotoči, ale kam až sahají jeho kořeny? Nakoukněte do dnešního Archivu.

 

20.3.2008 - IKARUS JE NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Podle statistik české pobočky IFPI se stal Ikarus hned první týden po uvedení na trh nejprodávanější deskou v ČR a odsunul tak na druhé místo i soundtrack z filmu Once.
 

20.3.2008 - JAROMÍR NOHAVICA VE VYSÍLÁNÍ ČT
Kolem velikonočních svátků vysílá Česká televize několik pořadů s Jaromírem Nohavicou:
v pátek 21.3. (21.25 hod na ČT2) v rámci cyklu ČT Live můžete vidět sestřih z koncertu z ostravské haly Karolina, který vyšel na DVD Jarek Nohavica Doma;
v neděli 23.3. (03.00 hod po půlnoci z neděle na pondělí na ČT1) záznam koncertního recitálu Jaromír Nohavica v Ostravě z roku 1990 (!);
v úterý 1. 4. (15.05 hod na ČT2) Poprvé aneb střípky ze života Jaromíra Nohavici; ve středu 2.4. (03.55 hod po půlnoci ze středy na čtvrtek) v pořadu Sešli se bude Jarek Nohavica v ostravském klubu Parník společně s Hradišťanem.


16.3.2008 - DUBNOVÉ KONCERTY
Zveřejňujeme slovensko-české dubnové koncerty Jarka Nohavici. Místa, termíny koncertů a podrobnosti o předprodejích najdete v sekci Koncerty.
Tentokráte má Jarek Nohavica v neděli večer mimořádně na programu něco jiného než pravidelný Archiv pod lupou - právě probíhá koncert v polské Poznani. A tak vám mimořádně místo další písničky nabízíme jeden z nově přidaných článků a abychom zůstali styloví - nabízíme první zahraniční - polskou recenzi CD Ikarus  kterou napsal Jacek Borowski.
 

14.3.2008 - DVOUMILIONTÝ NÁVŠTĚVNÍK WEBU!
Zdá se to až neuvěřitelné, ale ve středu jsme na tomto webu přivítali dvoumiliontého návštěvníka. Stal se jím Pavel Klamka, původem i zaměstnáním ostravák žijící nyní v Olomouci. Pan Pavel je dlouholetým fandou Jarkových písniček a pravidelným návštěvníkem jeho koncertů, nyní pracuje jako speditér. I když nebyla tentokrát vypsaná žádná soutěž, Pavel si cenu určitě zaslouží. Podívejte se, jak viděl Pavel Klamka náš web ve středu. Moc gratulujeme! Poděkování samozřejmě patří i Vám všem, kteří web rádi navštěvujete - je moc fajn dělat něco, které přinášejí ostatním radost.
 

10.3.2008 - FOTBAL
Fotbal - věčné téma chlapských diskusí, ale také téma nejslavnější sportovní písně Jarka Nohavici. Velmi aktuální příspěvek v Archivu pod lupou obsahuje nejen Jarkovo osobní vyznání tomuto fenoménu, ale i celou řadu unikátních verzí této písně. Sportu zdar a fotbalu zvláště!


7
.3.2008 - FRANK VIEHWEG PŘEKLÁDÁ JARKA NOHAVICU
Jedním ze zahraničních překladatelů, kteří překládají texty písní Jarka Nohavici je německý písničkář Frank Viehweg. Zajímavé je, že přeložené písně i sám na koncertech interpretuje a mnohé z nich vyšly i na jeho albech.
Malým medailonkem Franka Viehwega začínáme podrobněji představovat jednotlivé Jarkovy překladatele - najdete ho samozřejmě nejen v české, ale i v německé verzi webu.


3.3.2008 -
KOSATÁ A ZUBATÁ
Dnešní příspěvek v Archivu pod lupou je věnován Vladimíru Mertovi. Určitě vás napadne, jak souvisí píseň Kosatá a Zubatá, kterou Jarek Nohavica napsal v roce 1985 právě s ním? Zvuková ukázka a zejména Jarkův komentář vám přiblíží nejen tuto souvislost.


1.3.2008 -
RECENZE IKARA
Postupně začínáme zveřejňovat dostupné recenze nového CD Ikarus tak jak se objevují v médiích a na internetu.


24.2.2008 -
JACEK
V dubnu 1989 píše Jarek Nohavica píseň Jacek, píseň o uměle rozděleném a přesto tak stejném světě na obou březích řeky Olše. Byla to jedna z pěti písní, kterou pak na začátku listopadu téhož roku zazpíval na Festivalu nezávislé československé kultury v polské Wroclawi. O Jackovi, absurdních okolnostech kolem cesty do Wroclawi i o polských přátelích je tentokrát Archiv pod lupou.
 

21.2.2008 - PRVNÍ RECENZE IKARA
I když se Ikarus ještě nedostal na pulty prodejen, v médiích se objevily již první recenze. Zařadili jsme je do celkového přehledu recenzí Jarkových alb, odkaz můžete najít i ze samostatné stránky alba.
 

20.2.2008 - KONCERTY V BŘEZNU
V sekci Koncerty najdete přehled koncertů Jaromíra Nohavica v měsíci březnu.
 

17.2.2008 - KANTOR HALFAR
I tento týden pokračujeme v Archivu pod lupou zhudebněnou básní - tentokrát je jejím autorem Ondřej Boleslav Petr. Že jste se o něm ve škole neučili? Přečtěte si otevřený dopis, který mu dnes napsal Jaromír Nohavica.
 

11.2.2008 - CD IKARUS PRÁVĚ VYŠLO
Deska je na světě. Děkuji všem, kteří jste mi pomáhali.

Přesně podle plánu byly dnes dopoledne dodány z výroby první kusy nového alba Jaromíra Nohavici Ikarus. Současně začala jeho distribuce všem, kteří si ho dosud objednali prostřednictvím internetu, speciální nabídka na jeho objednání přímo z tohoto webu samozřejmě nadále trvá. Na pultech běžných obchodů se album objeví až počátkem března.
Album vzniklo na osmi ostravských koncertech v druhé polovině ledna. Pokud máte chuť si přečíst o jeho natáčení více, podívat se na videoukázky jednotlivých písní a nahlédnout do kuchyně, jak vlastně vzniká živá deska den po dni, navštivte část webu s názvem Ikarus On line. První podrobnosti o albu včetně playlistu najdete samostatné stránce.
 

10.2.2008 - Z POÉMY DVANÁCT
Dnes se poprvé dostáváme v Archivu pod lupou mimo vyloženě autorskou tvorbu Jarka Nohavici a dotýkáme se oblasti zhudebněné poezie. Jedná se o čtyři zpěvy z poémy Alexandra Bloka Dvanáct a jsou to jediné zhudebněné verše tohoto autora. Ti z vás, kteří čekali spíše Okudžavu nebo Vysockého jsou možná překvapeni, ale nebojte se - dojde na ně taky. Přečtěte si zajímavé povídání o některých literárních vlivech a poslechněte si možná úplně první nahrávku zhudebněné části Blokovy poémy z podzimu 1983.


7.2.2008 -
ČLÁNEK ANI HRDINA ANI DEZERTÉR
Jiří Černý napsal na konci roku 1993 pro Mladý svět rozhovor v jehož názvu parafrázoval jeden z textů Jaromíra Nohavici - Ani hrdina ani dezertér. Zajímavé povídání najdete tradičně mezi postupně zveřejňovanými archivními rozhovory.
 

4.2.2008 - TĚŠÍNSKÁ JABLÍČKA
V Archivu pod lupou se vracíme
zase k normálu - i když tentokrát trochu netradičně. Skladba Těšínská jablíčka je totiž instrumentální a poskytla Jarkovi možnost zavzpomínat na své kytary - na které hrál nebo hraje. Mnohé z nich můžete vidět na fotografiích. A protože by se nám všechny obtížně vešly na stránku, máte z nich připravenou k prohlížení fotomontáž.
 

1.2.2008 - VÝROBA CD ZAČALA
Po dokončení masteringu začala dnes odpoledne výroba nového CD Ikarus. Mezitím je již vyráběn obal, který bude obsahovat texty všech písní. První hotová CD budou na světě 11. února a budou bezprostředně rozesílána všem, kteří si ho objednali prostřednictvím internetu. Na pultech bude CD k dispozici počátkem března.
 

31.1.2008 - ROZHOVOR TOUHA A ÚZKOST
Pravděpodobně jeden z prvních oficiálních rozhovorů Jaromíra Nohavici pro byl otištěn na jaře 1984 v Mladém světě. Najdete ho v sekci Rozhovory.


28.1.2008 -
ÚNOROVÉ KONCERTY
V sekci Koncerty najdete termíny koncertů Jarka Nohavici v měsíci únoru - tentokrát opět v Čechách.
 

27.1.2008 - IKARUS JE NATOČENÝ
Posledním čtvrtečním koncertem v ostravském klubu Parník skončilo natáčení nového alba Ikarus. Podrobnosti o jednotlivých koncertech včetně videoukázek najdete ve zpravodajství na webu. Ještě během dneška Jakub Lis a Dalibor Cidlinský jr. dokončovali míchání alba a během následujícího týdne začne jeho výroba včetně obalu, jehož autorem je Aleš Najbrt. Nové CD by se mělo být připravené k distribuci všem, kteří si jej objednali prostřednictvím internetu nejpozději do 10. února.
Nutno přiznat, že celý tým
je ještě myšlenkami na ostravských koncertech a tak určitě pochopíte, že nestihneme vydat novinku do Archivu pod lupou. Určitě Vám ale ve čtvrtek nabídneme jeden z historických rozhovorů a v pondělí zase navážeme na Ikarem přerušenou archivní niť.
 

18.1.2008 - IKARUS ON LINE
Včera začalo koncertem v ostravském KD Akord turné Jarka Nohavici, na kterém vznikne nové albu Ikarus. Jak jsme slíbili, zahajujeme dnes internetové zpravodajství o natáčení desky. Páteří jednotlivých dnů budou komentáře Dalibora Záruby doplněné o fotografie a videa nejen ze zákulisí, ale i z pódia. Struktura webu se bude určitě ještě měnit podle aktuálního dění na koncertech a podle technických možností zpracovat materiály. Pravidelné novinky budou nejen po celou dobu natáčení - konání koncertů, ale budou pak průběžně pokračovat i při finalizaci desky až do doby distribuce. Podle včerejšího přijetí diváky bude album zajímavé.
 

13.1.2008 - ARCHIV DÁ PŘEDNOST IKAROVI
Ve čtvrtek začíná v Ostravě série osmi koncertů, na kterých vznikne nové album Ikarus. Vrcholí nejen organizační a technické přípravy, ale začali jsme již s přípravou speciální části webu, který bude po celou dobu ostravského maratonu vycházet. Můžete se tedy těšit na jakýsi deník vzniku desky, kde nebude chybět pravidelné zpravodajství, fotografie a videa. Pokud to bude již technicky možné, rádi bychom nabídli i ukázku z natáčeného alba. Webového zpravodajství pracovně nazvané Ikarus on-line nahradí tedy na dva týdny Archiv pod lupou. Poprvé se z Ostravy přihlásíme v pátek 18.1.2008.


10.1.2008 -
ČLÁNEK POKORA NEPOKOŘENÉHO
V září 1986 napsal Jiří Černý článek o Jaromíru Nohavicovi, který pak vyšel i v Portýru v červenci 1989 - novinách, které byly vydávány po dobu finále Porty v Plzni.


7.1.2008 -
MOŽNOST OBJEDNÁNÍ NOVÉHO ALBA IKARUS
V polovině ledna na ostravských koncertech natáčí Jaromír Nohavica CD svých nových písní. Album s názvem Ikarus si můžete již nyní objednat prostřednictvím tohoto webu. Získáte tak nejen výhodu přednostního doručení bezprostředně po vydání v polovině února, ale také výhodnou sníženou cenu 199 Kč + poštovné.
 

6.1.2008 - ZA 730
Nevím, jestli výraz "za 730" něco řekne dnešním devátenáctiletým klukům. Každopádně před 20 lety, kdy vznikla píseň stejného názvu to byl výraz všeobecně známý a navíc s pachutí dvou ztracených let. Další Jarkova "vojenská" píseň byla odpovědí na tehdejší článek v denníku Obrana lidu. S odstupem doby je také tak trochu hořkosmutný.
 

3.1.2008 - ČLÁNEK DARMODĚJ NENÍ NA PRODEJ
V letošním roce uplyne 20 let od vydání první alba Jaromíra Nohavici Darmoděj. Bezprostředně po jeho vydání na začátku ledna 1989 zpovídal Jarka Nohavicu redaktor časopisu Melodie František Horáček. Zajímavý, na svou dobu otevřený rozhovor, je o Darmodějovi - nejen o tom vinylovém.

 

31.12.2007 - O POVÍDÁNÍ NA KONCERTECH
Dnešní příspěvek do Archivu je (přiznáme se dobrovolně) ovlivněn datem vydání - Silvestrem. Téma je tedy nevázané a po vzoru rozhlasových Silvestrů si můžete poslechnout ukázky z povídání mezi písněmi na koncertech mnohdy starých i více než 20 let. Stejně rozverná je i dnešní historická píseň Maruška. PF 2008!


27.12.2007 - TVAR A POVAHA KRYSTALU
Bezprostředně po vydání alba Divné století poskytl Jaromír Nohavica na počátku ledna 1997 rozhovor Vojtěchu Lindaurovi pro časopis Rock&Pop. Obsáhlý rozhovor najdete v dnešních čtvrtečních novinkách historických článků a rozhovorů.

24.12.2007 -
KOMETA
Jaká jiná píseň Jarka Nohavici by se hodila více k Vánocům než Kometa? Berte ji jako vánoční přání Vám všem, kteří s námi listujete naším společným Archivem.
 

20.12.2007 - ČLÁNEK PODIVNÉ STOLETÍ JAROMÍRA NOHAVICI
V předvánočním čase vám nabízíme tentokrát místo čtvrtečního archivního rozhovoru článek  - zamyšlení
faráře českobratrské církve evangelické Pavla Klineckého, který vyšel bezmála před deseti lety v Listech pod názvem Podivné století očima Jaromíra Nohavici. Zamyšlení o "světle pronikajícím stíny i tmou, světlo nepřímočaré, lomené mnohou zkušeností podivného století".
 

18.12.2007 - OSTRAVSKÉ LEDNOVÉ KONCERTY VYPRODÁNY
Během včerejšího dne byly všechny lednové koncerty Jarka Nohavici vyprodány. Doba vyprodání byla většinou závislá na rychlosti tisku vstupenek v pokladnách a celkové kapacitě sálu. Pohybovala se od 1,5 do 3 hodin. Rekord však drží předprodej ve Vratimově, kde vstupenky zmizely za 34 minut! V DK Akord čekali zájemci o vstupenky na začátek předprodeje ve 14 hodin již od deváté hodiny ranní.
Všem opravdu moc děkujeme, že to vydrželi a už se moc těšíme na lednové koncerty. (Podívejte se, jak to vypadalo při předprodeji na koncert do Divadla A. Dvořáka)


16.12.2007 -
V ARCHIVU POD LUPOU JSOU DÁRKY
Adventní čas přímo nabízí zpracovat téma a píseň, které by se hodily svou předvánoční atmosférou. Píseň Dárky z alba Tři čuníci je jednou z nich, ale rozhodně není sama - ukázek s vánoční tématikou dnes najdete v Archivu pod lupou více. Nečekejte však sentimentální povídání o Vánocích. Svět kolem nás se mění a Vánoce s ním. Vždycky ale budou takové, jaké je budeme chtít mít.


13.12.2007 -
Archivní rozhovory
Začali jsme zveřejňovat každý čtvrtek archivní rozhovory Jarka Nohavici. Po zajímavém rozhovoru Kejklíř pro Reflex z roku 1993 jsme dnes sáhli hodně hluboko. Rozhovor Kličkovat ne, který vyšel v Mladém světě na Vánoce roku 1986 je pravděpodobně prvním Jarkovým rozhovorem pro celostátní periodika.
 

12.12.2007 - TERMÍNY LEDNOVÝCH OSTRAVSKÝCH KONCERTŮ
V sekci Koncerty najdete detailní informace o osmi lednových koncertech Jarka Nohavici v Ostravě. Informace o konkrétních předprodejích najdete na webech jednotlivých zařízení.
 

9.12.2007 - NEAUTORIZOVANÁ KNIHA O JAROMÍRU NOHAVICOVI
V těchto dnech se objevila na pultech kniha Josefa Rauvolfa HLEDÁNÍ JAROMÍRA NOHAVICI. Kniha se opírá zejména o obsáhlé citace z těchto webových stránek, hlavně z Archivu pod lupou a z novinových a časopiseckých rozhovorů Jaromíra Nohavici. Nutno podotknout, že kniha je sice vydána bez souhlasu a autorizace Jaromíra Nohavici. je ale sestavena korektně a solidně.
Vydání své vlastní autorské knížky s kompletním Archivem pod lupou, jakož i s přiloženými audio a videoukázkami, plánuje Jaromír Nohavica na rok 2009, až ji dopíše celou. Zatím (jak můžete průběžně sledovat na těchto stránkách) je zhruba v polovině.

Ve zmíněném Archivu najdete tento týden neformální povídání o Jarkových kolezích -písničkářích, kteří přímo či nepřímo ovlivňovali jeho písničkářství. A že nová píseň nikdy nevzniká ve vzduchoprázdnu a ne vždy je to jednoduché, popisuje Jarek Nohavica v nikdy nevydané písni Tvůrčí muka.


3.12.2007 -
LADOVSKÁ ZIMA
Kladný vztah Jarka Nohavici k internetu je všeobecně známý (ostatně Archiv pod lupou je nejlepším důkazem). Pojďme se dnes podívat prizmatem dnes již legendární Ladovské zimy na toto téma podrobněji. Palte, palte, ale živý koncert stejně nevypálíte...:-)
 

28.11.2007 - CO CHYSTÁ JAREK NOHAVICA V ROCE 2008
V mnoha dotazech se ptáte, co nového Jarek Nohavica chystá v příštím roce. Na druhou polovinu ledna je připravena série ostravských koncertů, na kterých bude natáčena deska nových Jarkových písní. CD by se mělo objevit na pultech prodejen a v internetových obchodech, pokud vše dobře dopadne, přibližně začátkem února 2008. I když je už nyní znám jeho název a připravují se další bonusy, nechte se zatím překvapit. Určitě bude přípravě a natáčení věnována samostatná sekce na tomto webu, a vy budete mít možnost být u toho.
Po delší přestávce věnované překladu Mozartova Dona Giovanniho budou moci vidět v roce 2008 Jarka Nohavicu diváci opět v mnoha českých, moravských, slovenských a polských městech. Na podzim se pak připravuje velké zahraniční On the road 2008.
Znalci Mozartovy operní tvorby jistě tuší, že k dosavadním dvěma překladům libret chybí ještě to třetí slavné - Figarova svatba. Přebásnění tohoto libreta se potáhne jako červená nit celým příštím rokem.

 

25.11.2007 - MOJE MALÁ VÁLKA
Co dává vzniknout písním a co rozhodne o tom, který verš z mnoha nakonec v písni zůstane? Co rozhodne o tom, že píseň je hrána na koncertech i více než po dvaceti letech? Píseň Moje malá válka je jednou z nich. Vedle Jarkova zamyšlení na toto téma najdete tentokrát v Archivu i příspěvek, který tam patří i nepatří: jeden z dvorních překladatelů textů Jarka Nohavici do polštiny - Tolek Muracki zpívá Mojí malou válku v polštině. Ale vůbec nejde o archivní záležitost. Píseň je z chystaného alba „Nohavica po polsku“, na němž různí polští interpreti a skupiny zpívají polské verze Nohavicových písní. Deska se má objevit na polském trhu na jaře 2008.
 

18.11.2007 - BUĎ VÍTÁN
Písničku Buď vítán napsal Jaromír Nohavica na sklonku roku 1989 bezprostředně po návratu Karla Kryla z emigrace na jeho počest. V textu se odrážejí pocity po jejich společném hraní na koncertě pro krajany v červenci 1989 ve Vídni.
 

14.11.2007
Chtěl bych vám všem poděkovat za obrovskou podporu, které se mi od vás v poslední době dostává ve stovkách mejlů a smsek. Vážím si jí. Pomáhá mi. Libreto Mozartova Dona Giovanniho, které dnes zveřejňuji, bych bez této podpory nedopsal.

A v pondělí jako obvykle další díl Archivu pod lupou. Tentokrát více o písni Buď vítán.


11.11.2007 -
STARÁ PÍSEŇ
Od svých prvních veřejných vystoupení hrál a zpíval Jarek Nohavica s mnoha kolegy a kolegyněmi. Existuje o tom mnoho záznamů a vzpomínek. Jedna píseň však zazněla veřejně pouze dvakrát: před deseti lety v Telči a v Praze Lucerna Music baru. Starou píseň tehdy zpíval Jaromír Nohavica s paní Hanou Hegerovou. Píseň nebyla dosud nahraná a od té doby veřejně nezazněla. Věříme, že vám udělá radost stejně jako Jarkovou poetické povídání o vinylových deskách a vztahu k písním této jedinečné šansoniérky. 
 

5.11.2007 - BLÁZNIvÁ MARKÉTA
Jednou z legendárních postav Jarkových písní je Bláznivá Markéta. Provází ho na jeho koncertech 25 let a v životě možná ještě déle. Kdo z vás však může říci, že ji zná a že ji viděl. Možná jen ve své fantazii, když se zaposloucháme do písničky. A chceme ji vůbec znát? Nevím jak vy, ale já knihy nečtu od konce a film dokoukám až po závěrečné titulky. Pojďte si přečíst, co si o tom myslí Jarek a jak to všechno souvisí s obalem slavného alba Mikymauzoleum.
 

28.10.2007 - DEZERTÉR
V Archivu pod lupou pokračujeme tento týden v duchu vojenských let. Možná čekáte Jarkovu slavnější vojenskou píseň, přesto myslím nebudete zklamáni. Méně známá, ale neméně krásná je zhudebněná báseň Jiřího Šotoly Dezertér. Vedle již tradičního pohledu na píseň z nejrůznějších zvukových, obrazových a časových úhlů nabízíme tentokrát i bonbónek - mptrojkového průvodce zhudebňováním básně.
 

26.10.2007 - PREMIÉRA DONA GIOVANNIHO V PŘEKLADU JARoMÍRA NOHAVICI
Na den přesně před 220 lety v pondělí 29. října 1787 se v Praze uskutečnila premiéra jedné z nejhranějších Mozartových oper - Dona Giovanniho. A právě v pondělí 29. října 2007 zazní v ostravském Divadle Antonína Dvořáka poprvé nové nastudování v již šestém českém překladu - tentokráte z pera Jaromír Nohavici pod původním názvem Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni. Zveme vás tedy do divadla a jako pozvánku zatím nabízíme rozhovor s Jarkem Nohavicou a originální plakát Marka Pražáka. Samozřejmě připravujeme výhledově samostatnou část webu věnovanou libretu a novému nastudování.
 

21.10.2007 - PŘELEZL JSEM PLOT
Celý říjen býval vždycky pro kluky, kteří narukovali na podzim na vojnu obdobím přijímače. Smutné období, kdy se najednou ocitnete uprostřed světa, který je úplně ve všem jiný než jste dosud znali. Daleko od svých milých, ostříhaní se dostanete ven na první vycházku až po měsíci po vojenské přísaze - a dva roky jsou před vámi.
Jedna z Jarkových písní, které jsou reflexí na vojenské roky je Přelezl jsem plot. I když je na repertoáru více než 25 let, můžete si v dnešním příspěvku poslechnout nejen dobové nahrávky, ale i tu poslední ze srpnové Dolní Lomné.
 

17.10.2007 - JAREK NOHAVICA NA SLOVENSKU
V druhé polovině listopadu zavítá Jarek Nohavica na Slovensko. V termínu od 19.11. se uskuteční 5 koncertů, místy jejich konání budou postupně města Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov, Košice a Žilina. Podrobnosti o předprodejích najdete v sekci Koncerty.
 

15.10.2007 - TŘI ČUNÍCI
Na sklonku října před 13 lety natočil Jarek Nohavica v olomouckém U klubu živou "dětskou" desku Tři čuníci. Nutno podotknout, že některé z těchto písní právě mezi dětmi již zlidověly a jsou v repertoáru mnoha pedagogů hudební výchovy různých stupňů. Zejména titulní Tři čuníci můžete slyšet v nejrůznějších úpravách. Pojďte si dnes přečíst, jak se rodí hit.
 

7.10.2007 - MLADIČKÁ BÁSNÍŘKA
Píseň Mladičká básnířka budete pravděpodobně znát ve verzi z filmu Rok ďábla. Jen pamětníci koncertů na začátku 80. let vám však mohou potvrdit, že melodie použitá ve filmu je trochu jiná... Nu - zkuste si poslechnout verzi z roku 1985 a porovnat ji s tou filmovou - ostatně Jarek Nohavica ve svém vyprávění uvádí vše na pravou míru, včetně inspirativních zdrojů jejího vzniku. A abychom měli mozaiku úplnou, v dnešním příspěvku najdete i nejčerstvější nahrávku ze srpnového koncertu na Hukvaldech - ovšem jako video.
Mimochodem - zkoušeli jste spočítat kolik písní již je v Archivu pod lupou? S tou dnešní již 63!
 

4.10.2007 - ZVUKOVÁ ZKOUŠKA
Nakonec jsme se rozhodli, že vás nebudeme mýlit mimořádným čtvrtečním termínem Archivu pod lupou a vydržíme už do pravidelného pondělka. Rádi bychom však alespoň částečně splnili slib těm, kteří dnes webem brouzdáte. Předpokládáme, že málokdo z vás byl na zvukové zkoušce před Jarkovým koncertem. Pojďte se tedy podívat, jak to vypadalo na jevišti v Dolní Lomné v pátek 10. srpna: Jarek již zkouší zvuk, akustiku, ale i náladu celého prostoru, Pavel hýbe světly, Ondra balí nadbytečné kabely, Kuba pokud nestojí za mixem, běhá od něj na pódium a zpět. A tak je to vždy pořád dokola dokud vše není ke spokojenosti všech. Je jedno, jestli v Dolní Lomné nebo v Lucerně.
 

23.9.2007 - STUDENTSKÁ LÉTA
Dnes pokračujeme a současně uzavíráme mapování žákovského a studentského období prvních písní Jarka Nohavici. Studentská léta na porubském gymnáziu přinesla nejen nové písničky, další zkušenosti v kapele, ale i rozhodnutí zodpovídat sám za sebe. Období let 1968-71 opět Jarek Nohavica rekonstruoval ze zachovalých zpěvníků, a tak máte možnost si poslechnout od té doby nikdy dosud nepublikované ukázky jeho tehdejší tvorby.
Omlouváme se všem příznivcům Archivu - příští příspěvek nebude z technických důvodů v pondělí, ale až ve čtvrtek 4.10.2007. Jak vidíte, příspěvky opravdu vznikají každý týden průběžně, a tak pokud jsme zaneprázdněni jinými povinnostmi, může dojít i k posunutí termínu. Moc děkujeme za pochopení a zachovejte dál webu přízeň :-).
 

16.9.2007 - ŽÁKOVSKÁ LÉTA
Tentokrát jsme se dostali v Archivu pod lupou opravdu do nejspodnějších vrstev, známých dnes snad jen Jarkovi Nohavicovi. V druhé polovině šedesátých let se mohl magnetofonem pochlubit opravdu jen málokdo, a tak nahrávky prvních Jarkových písní ze školních let samozřejmě neexistují. Bylo by škoda mít mozaiku neúplnou, a tak Jarek Nohavica rekonstruoval podle notových záznamů a své paměti některé z nich. Vraťme se tedy společně více než čtyřicet let zpět, kdy vznikla první píseň Proklínám nudu a v Porubě poprvé veřejně vystoupila skupina Nautilus...
 

10.9.2007 - TĚŠÍNSKÉ NIEBO v TELEVIZI
V červnu letošního roku vznikl záznam představení Těšínské niebo - úspěšný projekt české a polské scény Těšínského divadla. Sentimentální tramvajovou rallye Těšínským Slezskem, jeho historií i mytologií, s písněmi Jaromíra Nohavici uvede v premiéře Česká televize v sobotu 15.9.2007 od 20 hodin na programu ČT2 (repríza je v noci ze čtvrtka na pátek 21.9.2007 ve 2.15 hod)
 

10.9.2007 - LEGENDA O SV.VÁCLAVOVI
Jedním z témat, ke kterým se Jarek Nohavica ve své tvorbě od počátku 80. let vrací je téma české historie, které s úsměvem na koncertech nazýval Obrázky z dějin národa českého. Patří mezi ně i jedna z jeho nejdelších písní Legenda o sv. Václavovi. Na koncertech zaznívala sporadicky - zejména vzhledem ke své délce, ale přesto jsme v archivu našli několik verzí. Bohužel ta první z prosince 1982 není celá - tehdy pravděpodobně došel pásek a tak chybějí poslední dvě sloky. Vybrali jsme tedy záznam z klubu Na Petynce z ledna 1984. Pamětníci budou možná překvapeni ukázkou z koncertu ve Valašském Meziříčí - z něj se zachovala nahrávka obsahující takřka nehranou poslední sloku. Pokud si vzpomenete, kdy tento "koncert před sochou" byl, budu rád, když nám napíšete a pomůžete doplnit bílé místo.
 

2.9.2007 - PĚTĚRBURG
Dnes je tomu přesně 11 let, co začal Jarek Nohavica natáčet legendární album Divné století a to je příležitost zařadit do Archivu jednu ze skladeb na zmíněném CD. Samotný obsah jsme dnes pojali velmi multimediálně - vedle tradičních zvukové verze písně zde najdete hned několik videoukázek mapujících Pětěrburg v čase, obsazení a aranžmá (raritou je zkouška ve studiu Karla Plíhala 1,5 roku (!) před vlastním natáčením). Páteří dnešní novinky jsou však Jarkovy pohlednice z natáčení, které každý den posílal z Jablonce domů. A při prohlížení nezapomeňte, že každá pohlednice má svůj rub i líc...
 

30.8.2007 - ZAMÁVÁM
Atmosféra v Hukvaldech byla opravdu jedinečná a tak nám to nedá se k tomuto koncertu ještě jednou vrátit. Připravili jsme pro vás videomontáž z fotografií Martina Homoly doplněnou písní Zamávám. Tato píseň sice na Hukvaldech nezazněla, nikdy nevyšla, ale svým obsahem velmi koresponduje s náladou, která v hukvaldské oboře panovala.


26.8.2007 -
ZA HOTELOVOU ZDÍ

Píseň s otevřeným koncem - Za hotelovou zdí nehraje Jarek Nohavica na svých koncertech často. Pokud jste ji však slyšeli, určitě jste zaznamenali Jarkovu výzvu divákům o pomoc při dokončení textu. V loňském roce po turné Pod širým nebem 2006 se objevila v Písničkovém blogu a do dnešního dne došlo Jarkovi 195 návrhů, jak píseň dokončit. Usoudil, že nazrál čas a výsledkem několikahodinové práce je zábavná koláž z příspěvků posluchačů. Ale nehledejte ten nejlepší nebo jediný správný - ostatně - musí mít každá píseň konec?
 

24.8.2007 - OZVĚNY LETNÍCH KONCERTŮ
Jak jsme slibovali, vracíme se ještě ke dvěma velkým letním koncertům. Můžete si přečíst několik recenzí, které se objevily v médiích, ale hlavně se můžete podívat na fotogalerie Martina Homoly z obou koncertů (Dolní Lomná a Hukvaldy). Jako tradičně - i na těchto koncertech vznikalo dokumentární video a záznam koncertu, se kterými se určitě na webu v nějaké formě ještě setkáte.
Ohlasy na živé internetové vysílání z Hukvald byly více než pozitivní. Signál byl z mixu, kde k němu byly přidávány ruchy z hlediště posílán anténou ze střechy jeviště na vrcholek hukvaldského hradu, odtud vzduchem do Kopřivnice a potom dále do světa. Ještě během koncertu přicházely ohlasy z celého světa včetně Indie, Číny, Ameriky. Maximálně v jednu chvíli poslouchalo přenos 4,6 tisíc posluchačů, celkem jich bylo přes 23 tisíc. O bezchybný přenos se postarali technici ze společnosti Ha-vel.
 

19.8.2007 - TO NECHTE BÝT
To nechte být je jedna ze skladeb, které zazněly v neděli na hukvaldském koncertě - a právě obrazovým záznamem  této písně se v Archivu pod lupou vracíme do hukvaldské obory. Ve svém vzpomínání se však Jarek Nohavica vrací o 20 let zpět, kdy tato píseň vznikla a byla věnována Václavu Havlovi. O jejich setkávání - nesetkávání je dnešní povídání.
I když oba koncerty jsou za námi, nebojte - v nejbližší době se k nim ještě vrátíme slovem i obrazem.


9.8.2007 -
VIDEO PROJEKCE PŘED KONCERTEM V HUKVALDECH

Pro návštěvníky hukvaldského koncertu jsme přichystali ještě jedno překvapení - přibližně od půl sedmé večer začne projekce krátkých i delších dokumentů, které vznikly za poslední dva roky na akcích spjatých s Jarkem Nohavicou. Zkrácené verze některých z nich byly zveřejněny již na webu, ale většina z nich bude mít premiéru. Mezi promítanými dokumenty uvidíte video z On the road 2005, loňského turné Pod širým nebem, nekrácený dokument z natáčení DVD Doma, natáčení klipu První noc v novém bytě a další. Nezapomeňte tedy přijít do hukvalského amfiteátru včas.

Archiv pod lupou tentokrát v pondělí 13.8 nebude - doufáme, že Vám ho vynahradí nedělní přímý přenos koncertu.
 

8.8.2007 - DŮLEŽITÁ INFORMACE K PARKOVÁNÍ V HUKVALDECH
Pokud plánujete přijet na hukvaldský koncert autem, nezapomeňte si přečíst důležité informace k organizaci parkování v Hukvaldech a okolí. Vzhledem k očekávanému počtu diváků prosíme o maximální vzájemnou ohleduplnost a dodržování pravidel. Děkujeme za pochopení.

V sekci koncerty najdete i informace o případném prodeji zbylých vstupenek.
 

5.8.2007 - KONCERT Z HUKVALD BUDE LIVE NA WEBU!
Pro všechny, kteří se příští neděli nedostanou na koncert Jarka Nohavici v amfiteátru obory pod hukvaldským hradem, (ale nejen pro ně) jsme připravili překvapení. Tento koncert si budete moci poslechnout v přímém přenosu na tomto webu! Přenos začne 12.8.2007 ve 21 hodin a odkaz na připojení najdete na speciální stránce, kde si můžete již nyní vyzkoušet, jaká kvalita internetového přenosu vám bude nejvíce vyhovovat. V čase koncertu bude toto testovací audio nahrazeno přímým vstupem z hukvaldské obory. Věříme, že i vzhledem k jedinečnosti projektu a jeho technologickému zabezpečení proběhne vše k vaší spokojenosti.

V Archivu pod lupou je jako novinka zařazena píseň Ondřej muzikant. Krajina Jarkova prázdninového dětství se objevuje nejen v této písni, ale stala se inspirací pro celou řadu dalších.
 

1.8.2007 - PODROBNÉ INFORMACE KE KONCERTŮM
V sekci Koncerty byly doplněny podrobné informace a organizační pokyny ke konání koncertů v Dolní Lomné a v Hukvaldech. Pokud máte na koncerty namířeno, nezapomeňte si tyto informace přečíst - určitě tak společně předejdeme možným nedorozuměním. Děkujeme a těšíme se na Vás příští týden.
 

30.7.2007 - KYTKY V KVĚTINÁČI
Byli jste už na svatbě za svědka? Jarek Nohavica dokonce čtyřikrát. Pojd'me se podívat, kdy a komu to bylo...
 

27.7.2007 - ARCHIV MIMOŘÁdnĚ v ÚterÝ
Omlouváme se Vám, ale další příspěvek do Archivu tentokrát nenajdete v pondělí, ale až v úterý. I přes různé letní aktivity nechceme přerušit pravidelnost, kterou jsme si dali jako novoroční předsevzetí v lednu. Navíc Vaše přízeň nás moc těší - a o tom, že čtete opravdu pozorně svědčí poslední povídání o lidových písních, kde jsme dodatečně vyměnili píseň Povijan, kterou nám zaslal Dušan Svoboda. Zkrátka našel doma zajímavější verzi a nám se líbila víc než ta z našeho archivu.
Připravovat Archiv pod lupou je zkrátka někdy (jako každé hledačství) dobrodružství. A tak neváhejte napsat, jestli také na něco zajímavého narazíte.


23.7.2007 - POVIJAN
Píseň, která začne žít svým vlastním životem nezávislým na autorovi nebo interpretovi má dobrý předpoklad zlidovět. Nemusíme chodit daleko - je celá řada písní Jarka Nohavici, které již takřka lidovými jsou. Naopak píseň Povijan nese všechny znaky lidové písně - přesto patří do Archivu pod lupou. Její zveřejnění je příležitostí přečíst si zamyšlení nad lidovými písněmi.
 

16.7.2007 - ODYSSEA
Tentokrát se nejedná o Homérovu Odysseu, ale o Jarkovu nikdy nevydanou píseň. V Archivu pod lupou najdete nejen text a historické audio, ale i seznam míst ve 13 zemích, kde Jarek Nohavica dosud hrál.
 

11.7.2007 - ROZHOVOR PRO MORAVSKOSLEZSKÝ DENÍK
V pondělí vyšel v Moravskoslezském deníku rozhovor s Jarkem Nohavicou, ve kterém nejenom bilancuje svou dosavadní mozartovskou překladatelskou činnost, ale kde se můžete dočíst i o jeho nejbližších plánech.
 

9.7.2007 - KNIHOVNÍK
V době internetu si možná někteří mladší ani neumí představit, co zaměstnání knihovník obnáší a hlavně obnášelo. Přečtěte si Jarkovo vzpomínání na jeho devítileté působení v knihovně. A protože se jedná o nový příspěvek v Archivu pod lupu, najdete v něm i dosud nevydanou píseň Knihovník.


2. 7.2007 - MUZEUM V KAROLINĚ
To není (zatím) titulek k novinovému článku - pojmenovali jsme tak jednu z fotografií pořízenou při natáčení DVD Doma, na které Jarek Nohavica zpívá za za netradičního doprovodu píseň Muzeum. Sólo pro zpěv a přibližně deset tisíc dlaní. Pokud jste v Karolině byli, víte, o čem píši - pokud ne, podívejte se na dosud nezveřejněné video v Archivu pod lupou.
A Slezské muzeu jste už navštívili? Zajít můžete teď - ať vidíte, jaké je to všechno pomíjivé živobytí... Všechno bývá jednou poprvé a naposledy.
 

27. 6.2007 - KAROLINA PŘED ROKEM
Zdá se to takřka neuvěřitelné, ale jak se říká: čas a příliv na nikoho nečeká - zítra tomu bude už rok, kdy v ostravské hale Karolina proběhla generálka na natáčení prvního DVD Jarka Nohavici - Doma. A protože je pořád na co vzpomínat a oba koncerty byly jedinečné, připravili jsme pro vás malou vzpomínkovou montáž z fotografií Martina Homoly podkreslenou autentickou nahrávkou z Karoliny 28.6.2006 - nevydanou písní Co bylo, to bylo. K natáčení DVD se určitě ještě vrátíme.
 

24. 6.2007 - PÍSEŇ O ŽENÁCH
Jedna z písní, která dosud oficiálně nevyšla, přesto je hrána na koncertech již 24 let je Píseň o ženách. A protože to byla jedna z prvních písní, se kterou se Jarek Nohavica objevil v televizi, je to příležitost vzpomenout si na pocity s tím spojené a poprvé se zmínit o spolupráci s Marií Rottrovou.
 

21. 6.2007 - PAŠERÁK
Před 14 lety po rozdělení Československa napsal Jarek Nohavica jako svůj příspěvek k několika společným vystoupením s Milanem Markovičem a Ladislavem Chudíkem úsměvnou báseň Pašerák. Je zařazena jako další příspěvek do sekce Básně.

Dnes začíná na mnoha místech předprodej vstupenek na dva velké letní srpnové koncerty v Dolní Lomné a v Hukvaldech. Informace na webu byla doplněna o přesné adresy všech předprodejních míst, plakát Pod širým nebem 2007.
Pokud zvažujete, jak se co nejlépe dostat na hukvaldský koncert, nezapomeňte se
podívat na anketu zájmu o zvláštní autobusovou dopravu Ostrava - Hukvaldy přímo na tento koncert (na webu Ostravského informačního servisu).
 

17. 6.2007 - JUGOŠKA
Jugoška, neboli bývalá Jugoslávie byl vrchol dovolené před 20 lety. Ne všichni, kteří chtěli, mohli do ní vycestovat - o ryze západních zemích ani nemluvě. Pro ty, kteří to nezažili, to zní možná trochu neuvěřitelně - stejně tak jako pojmy celní a devizové prohlášení, cestovní doložky. Teď - v čase blížících se dovolených - je příspěvek v Archivu pod lupou věnován nejen cestování, ale i emigraci, která se pro některé tehdy stala vyústěním jejich cest.


13. 6.2007 - NOVÁ RUBRIKA PRÓZA
V polovině horkého letního týdne otvíráme další zásuvku archivu - jsou v ní povídky, fejetony, zamyšlení - zkrátka Próza. Vytahujeme povídku Pistáciové oříšky tohoto léta, kterou Jarek Nohavica napsal právě před patnácti lety. Co na tom, že už kdysi vyšla v časopise Folk&Country - je asi málo z vás, kteří by zažloutlé číslo doma našli a hodně těch, kteří ji neznají. Do webové mozaiky zkrátka patří. A aby byla rubrika kompletní, přidáváme dosud jinde na stránkách zveřejněné další fejetony.

Pravděpodobně jste již v sekci Koncerty zaregistrovali upřesněná předprodejní místa na dva velké letní koncerty - Pod širým nebem 2007. Předprodej vstupenek začíná jednotně ve čtvrtek 21. června 2007. Tak pokud se vypravíte pro lístky - dobré pořízení.

10. 6.2007 - TŘIATŘICET
Nikdy nevstoupíme do stejných vod - praví přísloví, ale jsou věci v našich životech, které se s pravidelností opakují - čísla na konci našich let. Jakoby nám dávala možnost ohlédnout se, jak to vlastně bylo když ta nula, pětka nebo trojka byla na konci výročí našeho narození naposledy. A tak bilancujeme, vzpomínáme, nebo přemýšlíme, jaké to bude příště. Jedním z pomyslných milníků je věk 33 - Kristova léta. Pojďme si poslechnout, jak se s ním přesně před 21 lety vypořádal po svém Jarek Nohavica v písni Třiatřicet a co znamenaly trojky v jeho životě. Všechno nejlepší!

3. 6.2007 - VERY FINE HOUSE
Pokud jste viděli video z výstavy zpěvníků, určitě si vzpomenete na vyprávění, jak Jarka Nohavicu ovlivnily na začátku 90.let americké tradicionály a staly se inspirací pro mnohé písně na albu Tři čuníci. Nejinak tomu bylo i u písně Very fine house, která je přetextovaným tradicionálem. Před 17 lety se mnohé věci zdály nové -  i desítky let staré tradicionály. Mnohé však bylo poprvé - na návštěvu přijel 17.11.1990 poprvé americký prezident - tehdy ještě George Bush -otec. A tak si můžete právě se sedmnáctiletým odstupem přečíst jako bonus Jarkův fejeton o tom, jak byl na Václavském náměstí předskokanem dvěma prezidentům.

31. 5.2007 - LETNÍ KONCERTY
Zatím jediné samostatné koncerty v tomto roce se uskuteční v pátek 10.8. v letním amfiteátru ve Skanzenu v Dolní Lomné a v neděli 12.8. v Amfiteátru na hradě Hukvaldy. Podrobnější informace o těchto koncertech a předprodejích zveřejníme na webu 12.6.2007.

30. 5.2007- KOŠILATÉ KALENDÁRIUM
Pomalu nám končí květen - měsíc lásky, a tak Jarek Nohavica sáhl tentokrát do pomyslného šuplíku poezie a nabízí vám k pobavení drobná dvou až čtyřverší, která velmi netradičním způsobem mapují ženská jména v kalendáři. Již sám název Košilaté kalendárium dává tušit mnohé...

27. 5.2007- PREMIÉRA DVD STRÁŽCE PLAMENE
Tento týden vám nabízíme výjimečně místo novinky do Archivu pod lupou aktualitu, která dostala přednost. Ve čtvrtek 24.května se v pražském kostele sv. Anny uskutečnila premiéra DVD P.Hapky a M.Horáčka Strážce plamene. Jarek Nohavica (jak již jistě víte nejen z tohoto webu) hraje nejen ve dvou klipech, ale v podobě loutky ho můžete na DVD vidět i jako jednu z animovaných postav ve spojovacích sekvencích mezi jednotlivými klipy.
Na samostatné stránce věnované účasti Jarka Nohavici na tomto projektu najdete nejen doplněný text, fotografie ze slavnostního večera, ale i krátké 4 minutové video.
Příští týden bude Archiv pod lupou samozřejmě dále pokračovat.

25. 5.2007- KOMETA V KATOVICÍCH
Katovické divadlo Korez uvádí ve své repertoáru představení tvořené koláží písní Jaromíra Nohavici v polských verzích různých překladatelů. Premiéra představení  Kometa, aneb to kruté 20. století podle Nohavici se uskutečnila 31. března a sami tvůrci o něm píší: "Mohli bychom parafrázovat známou průpovídku a prohlásit, že kdyby někdo takový jako je Jaromír Nohavica neexistoval, bylo by třeba si ho vymyslet. V éře, kdy slovo "bard" už pozbylo svého významu – a v Polsku po smrti Jacka Kaczmarského byste představitele tohoto vyhynulého druhu mohli hledat jako jehlu v kupce sena – je v Čechách Jaromír Nohavica absolutně unikátním jevem.... Kometa s jeho písničkami doletěla do divadla Korez a společně s ní – opět – dějiny 20. století." A tak pokud budete mít cestu do Katovic, neváhejte - recenze na představení jsou velmi dobré.
V Katovicích můžete rovněž vidět až do 17. června výstavu Jarkových zpěvníků, která se přestěhovala z Ostravy a od 22. června až do konce prázdnin bude instalována v Raciborzu.

24. 5.2007- KONCERT PRO PEPU
Jaromír Nohavica vystoupí 9. června 2007 v letním kině v Hulíně na Koncertě pro Pepu. Koncert je pořádán na památku tragicky zemřelého Pepy Kenši, výborného kamaráda a obětavého pořadatele kulturních akcí v regionu.
Podrobnosti o koncertu najdete v sekci Koncerty.

20. 5.2007- HOSPODA U MÁMY
Hospoda U mámy není známá pouze těm, kteří studovali VŠB v Ostravě nebo žili blízko ostravské části Pustkovec, ale i těm, kteří v Ostravě nikdy nebyli a znají tvorbu Jarka Nohavici.Hospoda dala jméno i písni napsané v polovině osmdesátých let. Dnešní vyprávění není však o tomto restauračním zařízení, ale zejména o alkoholu v nejrůznějších podobách.

17. 5.2007- ŠUMNÁ PROCHÁZKA TĚŠÍNEM
O projektu Těšínské niebo toho bylo už napsán o hodně a není bez zajímavosti, že se představení dočká jako dárek ke třetím narozeninám v nejbližších dnech i záznamu České televize. Co tu však ještě nebylo, je spojení fragmentů představení s procházkou po významných těšínských stavbách. „Sentimentální plenérová rallye“ (jak ji nazvali tvůrci) se uskutečnila první květnovou neděli v ulicích Těšína. Podrobnosti včetně fotografií najdete ve článku převzatém z Těšínských listů.

14. 5.2007- BÁSNÍCI CHLÍPNÍCI
Nastává čas maturit, a tak dnešní píseň v Archivu pod lupou berte jako Jarkův pozdrav zejména letošním maturantům. Ostatně podtitul písně Básníci chlípníci nese výmluvný název Maturitní otázka: Česká poezie 19. a 20.století. Přemýšleli jste, jaké knihy byste si vzali s sebou na pustý ostrov? Jarek Nohavica má jasno - v osobním komentáři k písni můžete nahlédnout do jeho knihovny a seznámit se s jeho deseti nejoblíbenějšími českými básníky.
Tak ať vám vaše maturity dobře dopadnou!

9. 5.2007- ZASÍLÁNÍ AKTUALIT MAILEM
O významných novinkách na webu jsou čtenáři webu, kteří se přihlásili pravidelně informování mailem. Vzhledem k tomu, že některé registrované mailové adresy přestaly být funkční a způsobovaly při odesílání novinek problémy, byla provedena jejich revize. Pokud se stalo, že vám přestaly být novinky doručovány a přesto máte o ně nadále zájem, prosím zaregistrujte se znovu. Samozřejmě to platí i pro nové zájemce :-). Děkujeme za pochopení.

9. 5.2007- NOTY KE KLAVÍRNÍMU DOPROVODU
V poslední době došlo mnoho žádostí o noty klavírního doprovodu písně Dlouhá tenká struna z alba Babylon. Připravili jsme vám k vytištění notový záznam, doufáme, že všem zájemcům udělá radost.

7. 5.2007- UTÍKAL MALÝ CHLAPEC
V Archivu pod lupou jsme stále v 80. letech - Jiří Černý píše v červnu 1986 Jarku Nohavicovi dopis. Přibližně ve stejné době vzniká i píseň Utíkal malý chlapec...
Při zveřejnění několika písní pod souhrnným názvem Žij a nezapomínej je v komentáři zmínka o připravované stejnojmenné divadelní hře, kterou chtěl nastudovat režisér Viktor Polesný. Dnes Jarek v archivu objevil korespondenci s V.Polesným na toto téma - samozřejmě jsme ho rádi přidali.

30. 4.2007- POKÁNÍ
Píseň Pokání nás tento týden vrací opět do podivného podzimu 1988 na pražský koncert Osobnosti folku, o kterém byla již v Archivu pod lupou zmínka. Otevřete s Jarkem jeho diář a nahlédněte do dvou říjnových týdnů.

26. 4.2007- SKRÝVAČKY - VYLUŠTĚNO!
Ještě včera večer ve 23.20 hod dorazila úplně první řešení říkanky a bylo správné. Lucy našla všech 11 jmen. Zajímavé je, že někteří našli jmen více, než Jarek vůbec zamýšlel. Popravdě řečeno - k vlastnostem folkového publika vždy patřilo najít v textu i další skryté významy - někdy dokonce i ty, které tam nebyly :-).
Z došlých zajímavých odpovědí zpracujeme ještě krátký materiál.
A kdo byl ten jedenáctý? Přece Nedvědi - jsou dva... Rozluštění najdete na originálním Jarkově rukopisu z roku 1989.
Nesmutněte, že jste to nestihli a zkuste luštit aspoň pro radost.

25. 4.2007- SKRÝVAČKY
Jestliže si rádi hrajete, máme pro vás v polovině týdne hru.
Jarek Nohavica napsal na Portě 1989 přímo na plzeňském Lochotíně říkanku, která obsahuje 10 skrývaček jmen jeho folkových přátel. Vaším úkolem je všech 10 jmen spojených s Portou najít a poslat nám je. Pokud se však podaří někomu z Vás najít Jarkových kolegů 11, bude absolutním vítězem on...

23. 4.2007- PAVILON Č.5
Píseň Pavilon č.5 má někdy alternativní název Cha cha cha. Pokud ji neznáte z koncertů po roce 1985, určitě jste ji zaregistrovali na internetovém albu Pražská pálená. A tak v Archivu nemůže chybět nejen video právě z natáčení této písně na Pražskou pálenou, ale zejména klip 17 letého Jana Klementa. Pokud čekáte tentokrát komentář Jarka Nohavici o Pavilonu č.5, zmýlili jste se.

18. 4.2007- ZUBŘI
Zubři je krátká divadelní hříčka z roku 1992. Zasazení děje do motoráku projíždějící Zubří na trase Valašské Meziříčí - Rožnov by mohl vysvětlovat fakt, že maminka Jarka Nohavici pochází z Velkých Karlovic a rod Nohaviců ze Zašové, což je ze Zubří, co bys kamenem dohodil. Ale dost možná, že je to úplně jinak. :-)

15. 4.2007- PÁNOVÉ NAHOŘE
O písni Pánové nahoře byla již v Archivu zmínka v souvislosti s prvním vystoupení Jarka Nohavici na Portě v roce 1983. Už v té době Jarek na koncertech uváděl, že se jedná o píseň, kterou složil v padesátých letech Boris Vian. Málokdo však ví, kdo je autorem českého překladu, nevěděl to ani Jarek Nohavica. Před několika týdny se podařilo takřka detektivní příběh kolem českého překladu vyřešit.

13. 4.2007- JAREK NOHAVICA PRŮVODCEM NA VÝSTAVĚ SVÝCH ZPĚVNÍKŮ
V Ostravském muzeu skončila tento týden výstava zpěvníků Jarka Nohavici. Pokud jste výstavu nestihli, nebo to máte do Ostravy daleko, můžete se podívat na video, které bylo natočeno speciálně pro web, ve kterém vás Jarek provede celou výstavou. Video je dlouhé 9 minut, bohužel jeho velikost je 26 MB.

10. 4.2007- PŘED DVEŘMI
Před dveřmi mého bytu byla dlouhá léta jedna z básní reagujících na pocity sklonku 80. let. Zazněla i nedlouho po svém vzniku v říjnu 1988 v tehdejším pražském Paláci kultury. Teprve za 8 let dostává melodii z jiné Jarkovy písně a doplňuje mozaiku alba Divné století. Archiv pod lupou je tento týden o malém prostoru před dveřmi našich bytů, velkém Paláci kultury a tom, jak se z básně stává píseň.

7. 4.2007- DON GIOVANNI HOTOV
Na Velký pátek dokončil Jarek Nohavica překlad libreta Dona Giovanniho. Premiéra je ohlášena na konec října 2007 v ND moravskoslezském v Ostravě.

5. 4.2007- JAK HONZA NA BUBEN PŘIŠEL
Zatím v pořadí třetí na webu zveřejněná divadelní hra Jarka Nohavici je z uvedených nejstarší. Hra Jak Honza na buben přišel vznikla v říjnu 1989 a sám Jarek uvádí, chystá se na ní již delší dobu pracovat a předělat ji. Protože se však v archivu objevila zajímavá kritika Lumíra Tučka z roku 1990, která se k tomuto znění úzce váže, zveřejňujeme hru v (zatím) původním znění.
Trilogie her byla doplněna o Jarkovy poznámky, ale tím jejich zveřejňování nekončí. V archivu jsou ještě další, kterými vám budeme příležitostně krátit čekání na další pravidelný pondělní přírůstek do Archivu pod lupou.

2. 4.2007- PSOHLAVCI
Jedna z písní cyklu Obrázky z dějin národa českého nese název Psohlavci. A jak už to v historii bývá, určité věci se opakují. Právě Jarkovy historické texty byly paralelou mezi historií a současností - nejen tehdejší, ale v mnohém i dnešní. Několik týdnů po napsání této písně odjíždí Jarek Nohavica na začátku července 1983 poprvé na Portu. O tom je dnešní Archiv pod lupou.

29. 3.2007- DRUHÁ TRÁVA
Ve stejném roce (1992) jako hra Kobova garáž vznikla i krátká hra Druhá tráva dedikovaná (jak podle názvu možná tušíte) Robertu Křesťanovi. Bavit se budou zejména znalci české literatury, protože nejrůznějšími, ať již přímými či skrytými odkazy se hra jen hemží. Kompletní text doplněný o zvukovou ukázku autorského čtení najdete v sekci Divadelní hry.

25. 3.2007- ŽIJ A NEZAPOMÍNEJ
Asi marně přemýšlíte, jestli novou písničku Žij a nezapomínej neznáte. Ano i ne. Žij a nezapomínej je především kniha Rasputina, ze které měla v osmdesátých letech vzniknout divadelní hra a Jarek Nohavica k ní postupně napsal devět písní. Nejslavnější z nich s původním názvem Žij a nezapomínej později takřka zlidověla, ale již pod názvem Zítra ráno v pět. Druhou oficiálně vydanou písní z této kolekce je Hrdina nebo dezertér. Ostatní písně byly hrány sporadicky.
Protože písně společně tvoří jeden celek, bylo nám líto je od sebe oddělovat. Přinášíme vám tedy tento týden v Archivu pod lupou najednou devět písní a doporučujeme si je poslechnout najednou.

22. 3.2007- ROZHOVOR J.NOHAVICI A P.DOBEŠE Z ROKU 1992
V komentáři k písni
Až to se mnu sekne popisuje Jarek Nohavica společné psaní nových písní s Pavlem Dobešem na začátku února 1992 v Jeseníkách. V horském hotelu vznikl jejich dvojrozhovor pro slovenskou Smenu na neděĺu. Jeho plné znění můžete najít v sekci rozhovory.

20. 3.2007- AKTUALIZACE ARCHIVU POD LUPOU
Opět se nám stalo, že jsme narazili při přípravě nové písně do Archivu na materiály, které se týkají již zveřejněných příspěvků. Je škoda si je nechat pro sebe, a tak jsme doplnili Viléma Fuska o rukopis, který nám potvrdil přesné datum jeho vzniku. K písni Českým Budějovicím přibyl krátký popěvek Masné krámy, který dokonce Jarkovi zaslal jeden ze čtenářů webu. Jsme rádi, že vám Archiv líbí, ale ještě více nás těší, že o něm přemýšlíte a inspiruje vás to k hledání nejen v archivu vašich vzpomínek, ale i ve starých nahrávkách, novinách, fotkách. Jestli najdete něco, čím by bylo dobré Archiv pod lupou doplnit a pošlete nám to, budeme moc rádi. Potěšíte nejen nás, ale hlavně ostatní čtenáře.
V sekci Libreta si můžete přečíst Jarkovu zdravici poslanou u příležitosti premiéry Malované na skle v Divadle Na Fidlovačce.

18. 3.2007- AŽ TO SE MNU SEKNE
Píseň Až to se mnu sekne určitě znáte - ostatně vyšla na dvou CD. Méně jsou již známé okolnosti jejího vzniku a zcela určitě nebudete znát původní melodii. To vše najdete tento týden v Archivu pod lupou. Doufám, že jste nepřekročili svůj limit na stahování dat - tentokrát je totiž příspěvek doslova nabitý video soubory a dalšími ukázkami :-).

17. 3.2007- JAREK NOHAVICA HUDEBNÍ OSOBNOST ROKU 2006
Dnes večer v rámci vyhlašování českých hudebních cen Anděl za rok 2006 byla předána i cena v kategorii Hudební osobnost roku, jejíž výsledek neurčovala Akademie populární hudby, nýbrž diváci televizního přenosu. Hudební osobností se za loňský rok stal Jaromír Nohavica. Předání ceny si můžete přehrát na webu ČT.

12. 3.2007- ČESKÝM BUDĚJOVICÍM
Jednou z písní, kterou napsal Jarek Nohavica společně s Karlem Plíhalem a která sporadicky zaznívala i na koncertech je píseň Českým Budějovicím napsaná na českobudějovickém hotelu Gomel. I její vznik provází příběh, o kterém se můžete dočíst v Jarkově komentáři. Asi nejzajímavějším dokumentem tohoto týdne v Archivu pod lupou je však pravděpodobně asi jediný dopis, který Karel Plíhal kdy Jarkovi Nohavicovi napsal.

7. 3.2007- KOBOVA GARÁŽ
Možná někteří z vás znají knihu Zdeňka Zapletala Kobova Garáž. U příležitosti křtu této knihy v roce 1992 napsal Jarek Nohavica stejnojmenné monodrama, které bylo dokonce uvedeno na jevišti právě při tomto křtu a pak i na některých Jarkových koncertech. S nadsázkou napsaný text náladou možná trochu připomínající Bulgakova pobaví i po patnácti letech. Otvíráme tak další část webu s názvem Divadelní hry.
Mimochodem Zdeněk Zapletal je autorem knihy rozhovorů s Jaromírem Nohavicou, která vyšla pod názvem Poslední mejdan.

4. 3.2007- BALADA ČESKÁ
V Archivu pod lupou najdete pro následující týden velmi málo známou píseň Balada česká. Vznikla v roce 1988, ale svým textem a melodikou evokuje přelom padesátých a šedesátých let - nejen hudebně, ale i vizuálně. A tak jako obrazový doprovod najdete dobové fotografie Ostravy-Poruby. A samozřejmě nejen to.

4. 3.2007- JAREK NOHAVICA ZPĚVÁK A OSOBNOST ROKU
Časopis Rock&Pop vyhlašuje tradičně anketu Volba ro(c)ku. Jako nejlepšího zpěváka čtenáři určili Jaromíra Nohavicu a DVD Doma ohodnotili jako 3. nejlepší vydané hudební DVD. Hudební publicisté rozhodli, že se Jarek Nohavica stal i osobností roku 2006. Vyhlášení výsledků ankety odvysílala ČT dnes v noci v pořadu Noc s Andělem. Podívejte se na fotografie (1, 2) z předání ceny v ostravském klubu Parník.

28. 2.2007- KLIP NEODOLATELNÁ Z ALBA STRÁŽCE PLAMENE
V prosinci loňského roku jste si mohli prohlédnout fotografie z natáčení hrané části klipu Neodolatelná z alba Strážce plamene. Mezi tím dokončil tým pod vedením režiséra Cyrila Podolského ve zlínských ateliérech jeho animovanou část a klip dostal finální podobu. Právě nezvyklé propojení hraných a animovaných sekvencí mu dodává nezaměnitelnou poetickou náladu. Není bez zajímavosti, že nejen svým zpracováním na Neodolatelnou naváže klip Na hotelu v Olomouci.
A právě při natáčení klipu Na hotelu v Olomouci se minulý týden setkali ve Zlíně P.Hapka, M.Horáček, S.Tóbias a J.Nohavica.
Prohledněte si speciální stránku o projektu Strážce plamene, která byla doplněna o nové zajímavosti, celou řadu fotografií, ale i exkluzivně premiéru ukázky z klipu Neodolatelná.


26. 2.2007
-
PLIVNI SI DO RUKÁVU
Tentokrát se v Archivu pod lupou vracíme o 25 let zpět. V devatenácti letech napsal Jarek Nohavica píseň o pověře plivnout si do rukávu, když potkáte někoho s rezavými vlasy. Píseň Plivni si do rukávu, která je možná více známá pod názvem Mý vlasy, je zajímavá tím, že má vlastně tři různé verze, které vznikaly v průběhu let. Více se ale dozvíte z Jarkova komentáře a zvukových ukázek.
Kauza Proč nezpívá J.N., na kterou jsme narazili při zveřejnění písně Jdou po mně jdou byla doplněna o další materiály a vzhledem k rozsahu materiálů přesunuta jako samostatná příloha této písně v Archivu.
 

18. 2.2007- KÝVACÍ PLYŠOVÝ PES
Znáte Kývacího plyšového psa? Nemyslím teď onu podivnou hračku za zadními skly aut v 70. a 80. letech, ale píseň Jarka Nohavici z té doby, která jako obvykle je o tématu a vlastně není... Podrobnosti najdete v Archivu pod lupou. Jarek vzpomíná na kamarády z Rakovníka - zejména na Houlu - Standu Zárybnického. A právě při vzpomínání na něj jsme narazili v závěru jeho - dnes již legendárního sborníku písní Jarka Nohavici - na přepsanou korespondenci Vladimíra Hanzela se šéfredaktorem Ostravského večerníku - reakci na článek Proč nezpívá J.Nohavica, o kterém jste si mohli přečíst minulý týden. Dnes tedy doplňujeme další informace včetně dopisu Jaromíra Nohavici. Jak vidno, Archiv pod lupou je běh na dlouhou trať...

15. 2.2007- PÍSEŇ RAKETY DOPLNĚNA O RARITNÍ NAHRÁVKU
Jak jsme předpokládali, jednotlivé písně v Archivu pod lupou nemusí mít konečnou podobu. Píseň Rakety je toho prvním dokladem - po zveřejnění se ozval Křemílek (mimochodem autor výborného faktografického webu o Jarkovi Nohavicovi) s poznámkou, že píseň Rakety byla premiérově uvedena pravděpodobně již druhý den po napsání - 26.11.1983 na koncertě v Brně. Jarek píseň zahrál ještě s pomocí papíru a doprovodil ho houslista Jan Hrubý. Křemílek nám tuto historickou nahrávku poskytl k doplnění a zveřejnění - děkujeme.
Možná, že i vás napadne při čtení Archivu pod lupou možnost doplnit již zveřejněné o svoje nahrávky, fotky, videa nebo historické dokumenty. Budeme rádi, když nám o nich napíšete a podělíte se o ně s ostatními.

13. února 2007, 21:35
Posíláte mi stovky krásných mailů a já nestačím na všechny odpovědět. Chtěl bych vám za ně aspoň takto poděkovat. Dodáváte mi sílu.

12. 2.2007- NOVINKA V ARCHIVU POD LUPOU.   LIBRETO MALOVANÉ NA SKLE
Další pravidelná novinka na příští týden je parafráze na kovbojské písničky Jdou po mně, jdou. Samozřejmě kromě dobové nahrávky najdete i další zajímavé dokumenty, audio komentáře i videa.

U příležitosti premiéry zpěvohry Malované na skle minulý týden ve Východočeském divadle v Pardubicích jsme pro vás připravili na webu libreto, které Jarek Nohavica před 7 lety přebásnil do češtiny. Kromě textů všech písní si můžete prohlédnout faksimile rukopisů, partitur, ale i fotografie ze všech tří českých nastudování.
Mimochodem příští týden 16.až 18.února se budou konat v ostravském Národním divadle moravskoslezském Evropské dny opery. Patronem bude právě Jaromír Nohavica. Evropské dny opery pořádá mezinárodní organizace Opera Europa, která sdružuje téměř stovku operních domů.

10. února 2007, 20:57 - ÚDIV

Takže jsem zase nepřítel státu. Po 18 letech, kdy jsem na Koncertě pro Arménii podepsal petici za propuštění Václava Havla, to mám opět na talíři. Náhle, jen co jsem vyhlášen nejprodávanějším zpěvákem roku, se objeví listina nějakého kapitána státní bezpečnosti, který si mne tehdy v únoru 1989 , po měsíci (!) od onoho podpisu pod petici pozval a vyptával se, co že jsem to podepsal. Všechna jména už znali, tedy i to moje. Co všechno a proč si ten člověk do svého hlášení napsal, nevím. To se fakt musí pan novinář Robert Malecký zeptat jeho. Snad mu řekne i to, proč si přiúčtovaval k svému platu fiktivní útraty za Nohavicu. Myšlenka, že bych si nechal od estebáka platit kafe, je pro mne, přiznávám se, těžkým soustem.

P.S. To, že ČT 1 ve svých Událostech vysílá zprávu o mně a nepožádá mne o vyjádření , považuji za absolutní profesionální selhání. Ještěže jejich prsty nesahají až sem na mé www.nohavica.cz.
P.P.S. A jdu zase do práce. Pokračovat v překládání Dona Giovanniho a prohrabávat se svým archivem, jak jsem Vám slíbil v létě minulého roku. Každé pondělí v Archivu pod lupou další píseň a další zajímavosti, dokumenty, fotografie z mých 80. let.

6.2. 2007 - JAREK NOHAVICA JE NEJPRODÁVANĚJŠÍ ZPĚVÁK ROKU 2006
Nejprodávanější deskou roku 2006 v kategorii zpěvák je DVD+CD Doma Jarka Nohavici. Rozhodly o tom výsledky prodejnosti a poslouchanosti rádií sestavované českou sekcí Mezinárodní federace fonografického průmyslu. Cenu převzal Jarek Nohavica v přímém televizním přenosu, který vysílala televize Prima.

Atmosféru večera vám přiblíží videa: Jarkova děkovná řeč, jak zazněla v přímém přenosu a širší verze předání ceny natočená pro web.

5.2. 2007 - VLAKY, KTERÉ JEDOU DO NEBE
Píseň "pro tento týden" v Archivu od lupou je málo hraná imprese Vlaky, které jedou do nebe. Vedle samotné písně můžete na samostatné straně najít opravdu raritní materiály a zejména krásné Jarkovou povídání o tatínkovi.

4.2. 2007 - JARKOVY ZPĚVNÍKY NA VÝSTAVĚ.   MALOVANÉ NA SKLE
Málokdo ví, že Jarek Nohavica sbírá zpěvníky z celého světa.
Až do 10. dubna si můžete sbírku několika stovek zpěvníků prohlédnout v Ostravském muzeu. Na výstavě sice nenajdete zpěvníky české a slovenské (ty se možná v budoucnu dočkají samostatné výstavy), ale zastoupeny jsou všechny kontinenty. Více najdete v samostatném článku.
Tři dny po vernisáži výstavy zpěvníků - 3. a 4.února se uskutečnila další premiéra spojená s Jarkem Nohavicou. Východočeské divadlo v Pardubicích uvádí v premiéře zbojnickou komedii se zpěvy Malované na skle s libretem přebásněným Jarkem Nohavicou. S použitím stejného libreta hraje tuto hru již několik let úspěšně i pražské Divadlo Na Fidlovačce. Podrobnosti o pardubické premiéře najdete také v samostatném článku.

1.2. 2007 - FRANK VIEHWEG ZPÍVÁ JARKA NOHAVICU
Německý písničkář Frank Viehweg přebásnil do němčiny již několik písní Jarka Nohavici. Poprvé jste se s ním mohli setkat v diskografii v přehledu Jiní zpívají písně, kde jsme zveřejnili ukázku písně Vlaštovko leť, kterou Frank Viehweg nahrál v roce 2001 na své studiové album Mein Grund. Dnes vám ji nabízíme v nekrácené podobě. O čtyři roky později - 1.10.2005 vzniklo živé album Live – Mitschnitt, kde zazněly již tři překlady: Solange man singt (Dokud se zpívá), Alter Mann (Starý muž) a Sarajevo. K Frankovi Viehwegovi se určitě ještě podrobněji vrátíme. Zatím doporučujeme k návštěvě jeho web.
Mimochodem - postupně přibývají nejrůznější příspěvky, pro které byla inspirací právě tvorba Jarka Nohavici. Pravděpodobně dají vzniknou nové části webu s názvem Inspirující.
Připomínáme, že tento týden přibyla v Archivu pod lupou před více než 23 lety napsaná píseň Rakety, která se později zazněla ve filmu Rok ďábla.

21.1. 2007 - RAGBY
V Archivu pod lupou byla zařazena píseň z počátku 80. let - Ragby. Jak tomu bývalo i ve sportovních písních Vladimíra Vysockého, tak i tato píseň Jarka Nohavici je o ragby a není... Kromě již známé verze z Pražské pálené (mimochodem, je tomu právě rok, co byla natočena) najdete historický záznam písně s rozšířeným textem, video, ale zejména Jarkovo povídání a fotky z archivu.

17.1. 2007 - ŠTEMPLÍKY
Jednou z oblastí tvorby Jarka Nohavici, které jsme se ještě nedotkli jsou básně. Dnes tak činíme poprvé zveřejněním krátkých básniček, pro které byla inspirací dětská pohádková razítka. Sedmnáct let starý soubor krátkých čtyřverší nese název Štemplíky a určitě by byl ve své době "lahůdkou" pro textové komise a jejich štemplíky :-). Ale ani dnes neztratila některá témata na aktuálnosti. Dobrou zábavu.

15.1. 2007 - SERIÁL ARCHIV POD LUPOU SE ROZJÍŽDÍ
Bohatá koncertní činnost, natáčení DVD a další nové aktivity loňského roku trochu odsunuly započatý projekt Archiv pod lupou. Se začínajícím rokem, který bude koncertně klidnější než ten minulý, plníme slib a navazujeme na započatou práci.
Každé pondělí budete mít k dispozici jednu píseň se vším, co k ní objevíme: od textu, zvukové nahrávky až po dobové materiály, fotografie a souvislosti, které její vznik provázely. Seriál nebude časově chronologický - výběr konkrétní zveřejněné písně bude záviset na aktuálních "novinkách" objevených v archivu. Dnes jsme vybrali jednu z nejstarších písní z počátku sedmdesátých let - jmenuje se Křivá zrcadla.

Vedle samotného Archivu, který nejdříve naplní původní Jarkova tvorba budou nepravidelně doplňovány i ostatní rubriky věnované např. překladům, poezii, próze, libretům.

12.1. 2007 - KONCERT PRO VŠECHNY SLUŠNÝ LIDI v TV
Záznam části legendárního koncertu z 3.12.1989 odvysílá ČT v pátek 12.1.2007 od 19.05 hod na programu ČT2. Jedním z účinkujících, kteří se v tomto více než 17 let starém záznamu objeví, je i Jarek Nohavica.

Klid kolem webu je jen zdánlivý - souběžně probíhá třídění digitálního audio a video archivu, ale i fyzického archivu v Jarkově sklepě :-). Začínáme pracovat na pokračování Archivu pod lupou, který se začne rozrůstat nejen o další přírůstky, ale pravděpodobně i o další rubriky.

12.12. 2006 - JAREK NOHAVICA V TELEVIZI A ROZHLASE
Rád bych vás upozornil na dva zajímavé pořady, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Ten první je rozhlasový - v cyklu Hudební kořeny uvádí každou sobotu od 16.05 hod Tomáš Kočko pořad věnovaný různým hudebním žánrům. Tentokrát je zaměřený na zhudebněnou poezii. Mimo jiné zazní i básně Petra Bezruče zhudebněné Jarkem Nohavicou. Připravené nahrávky pocházejí z archivu Jarka Nohavici a budou odvysílány poprvé. Jedná se o část záznamu tematického pořadu Maryčka a spol. ze září 1983 z Vysokoškolského V-klubu na kolejích VŠB v Ostravě. Pokud nejste z okolí Ostravy, můžete poslouchat prostřednictvím internetu.
Druhá pozvánka je na podvečer druhého svátku vánočního. 26. prosince odvysílá Česká televize od 18.10 hod na tomto webu již dříve avizovaný pořad Jarek a Amadeus, aneb mí Slezané mi rozumějí. Dokument je o osmi měsících trápení i radostí Jaromíra Nohavici nad přebásněním libreta Mozartovy opery Cosi fan tutte.
Ostrý obraz a dobrý zvuk... :-)

12.12. 2006 - OD JARKA POD STROMEČEK
Vypalte si Jarka pod stromeček! Tak by se dal nazvat podtitul nového internetového CD Jarka Nohavici. Pod názvem OD JARKA POD STROMEČEK se skrývá svou délkou kratší, ale o to více pestrý obsah složený ze skladeb věnovaných jednotlivým členům rodiny. Děti mají dokonce první příležitost se seznámit s Jarkem jako autorem a interpretem pohádek - jedna z nic je také součástí CD.
Můžete si tedy těchto šest mp3 stáhnout a vypálit na CD a vytisknout obal. Je to Jarkův dárek k letošním Vánocům, který můžete poslat zabalený dál a udělat tak někomu dalšímu pod stromečkem radost... :-)

8.12. 2006 - NATÁČENÍ KLIPU NEODOLATELNÁ
Včera proběhlo v Uherském Hradišti natáčení krátké hrané části klipu Neodolatelná z alba Hapka-Horáček: Strážce plamene.
V jediných dvou hraných záběrech, jinak animovaného filmu, projde Jarek Nohavica dveřmi a v dalším záběru ho vystřídá loutka. Režisérem klipu je Cyril Podolský.

7.12. 2006 - FOTO Z BRUSELU + VÁNOČNÍ DÁREK...
Prohlédněte si další materiály z Bruselu a informace o připravovaném vánočním dárku k vypálení - CD Od Jarka pod stromeček.

4.12. 2006 - JAREK NOHAVICA V BRUSELU
Bezprostředně po dvou čtvrtečních varšavských koncertech přistával Jarek Nohavica v pátek brzo ráno na bruselském letišti. Na pozvání velvyslance Jana Kohouta se v sobotu uskutečnil v prestižním bruselském sále Flagey Jarkův koncert pro publikum tvořeném většinou Čechy, Slováky a Poláky žijícími a pracujícími nejen v Bruselu.  Zatím si můžete přečíst článek, který zveřejnila ČTK.
Důležitě však také je, že v sále Flagey na zkoušce a během koncertu vznikly nahrávky, které budou dohromady tvořit CD, které Jarek Nohavica zveřejní ke stažení na webu jako vánoční dárek. Obsah CD bude netradiční tím, že každá jeho část bude určena jednotlivým členům rodiny (od dědečka až po děti) jako dárek pod stromeček. CD bude před Vánocemi k dispozici ke stažení včetně obalu na tomto webu. Podrobnosti včas zveřejníme.

21.11. 2006 - BOUREÉ - VIDEO Z LIBERCE
V Archivu pod lupou byl u písně Boureé... doplněn videozáznam skladby natočený 6.11.2006 v Liberci.

19.11. 2006 - POSLEDNÍ KONCERTY V TOMTO ROCE
I po dlouhé řadě koncertů Jarka Nohavici v tomto roce nepolevuje zájem o vstupenky ani na poslední prosincové koncerty. Předprodej koncertu v Českém Těšíně byl ve čtvrtek velmi rychlý
- vstupenky zmizely za 54 minut. Nejinak tomu pravděpodobně bude i v pondělí (20.11.) při zahájení předprodejů v ostatních městech.Zítra rovněž začíná distribuce předem objednaných vstupenek na koncert, organizovaný 2.12.2006 v Bruselu Ministerstvem zahraničí ČR. Na tento koncert již zbývá posledních několik vstupenek a velký zájem o vstupenky je i z okolních zemí - Lucemburska a Francie.
Mezitím Jarek zahraje na několika koncertech v Polsku. První z nich se koná dnes v Krakově.

13.11. 2006 - JAREK NOHAVICA BYL 13.11.2006 OPĚT ON-LINE!
Kompletní záznam on-line chatu s Jarkem Nohavicou najdete na samostatné straně. Malá statistika na závěr: Jarek odpověděl přibližně na 150 vašich dotazů, web včera navštívili čtenáři z 20 zemí...

12.11. 2006 - ROZHOVOR S MILIONTOU NÁVŠTĚVNICÍ  WEBU
Miliontá návštěvnice webu paní Jana Skácelová z Ostravy již obdržela cenu - speciální mikinu s logem letního turné. Můžete se přesvědčit, že paní Janě opravdu sluší. Využili jsme příležitost a položili jí pár otázek.

9.11. 2006 - UKÁZKA Z VIDEOKLIPU
Jako první dnes v 19 hodin odvysílala videoklip První noc v novém bytě hudební TV Óčko. Můžete se podívat na krátkou ukázku z videoklipu.
Tento týden se Jarek Nohavica objeví v televizním vysílání ještě jednou: v sobotu 11.11. od 11 hodin zařazuje ČT2 do vysílání první samostatný dokument o Jarkovi Nohavicovi z roku 1991 s názvem Darmoděj (repríza bude 25.11. ve 4 hodiny ráno na ČT1)
A pokud je řeč o televizi: Slovenská televízia uvádí ve svém vysílání talk show Anjeli strážni, ve kterém si povídá moderátorka Alena Heribanová s hostem pořadu. Jedním z nich byl i Jarek Nohavica. Na webu STV si můžete přehrát celý takřka 40 minutový pořad, který byl vysílán na Slovensku 3.6.2006.
Přemýšlím, jak asi vznikl název pořadu... :-)

6.11. 2006 - VIDEOKLIP PRVNÍ NOC V NOVÉM BYTĚ JE NATOČENÝ
Tento týden byl dotočen videoklip Jarka Nohavici s Janou Kirschner První noc v novém bytě na nové album Petra Hapka a Michala Horáčka Strážce plamene. Album vyjde 20.listopadu, ale už nyní se můžete podívat nejen na fotografie a video z natáčení klipů, ale můžete si premiérově poslechnout i ukázku z druhé Jarkovy písně na albu - Neodolatelná. Jarkově spoluúčasti na tomto projektu je věnovaná speciální strana v Diskografii.
Pozorní čtenáři webu určitě zaregistrovali, že se tato část webu rozrostla také o projekt, který tu má své nezastupitelné místo - Těšínské niebo.

JAREK OPĚT ON-LINE
V pondělí 13. listopadu od 13 hodin bude Jarek Nohavica na webu opět odpovídat na Vaše dotazy. Možnost poslat otázku předem budete moci od rána od 8 hodin, kdy bude zde zveřejněn odkaz pro jejich zasílání.

29.10. 2006 - TANEČNÍ ZPRACOVÁNÍ DVOU PÍSNÍ
Není to poprvé, co se staly písničky Jarka Nohavici inspirací pro další ztvárnění. Tentokrát je to ale poprvé, co se můžeme podívat na taneční zpracování. Ve velmi půvabné choreografii paní Jany Neubergerové vznikla jevištní podoba Cukrářské bossanovy a V jednym dumku na zarubku. Tančí Helena Greplová, David Batelka a žáci tanečního oboru II.stupně ZUŠ Františka Jílka v Brně. Záznam byl pořízen v Janáčkové divadle v Brně 2.11.2003.

19.10. 2006 - VŠE O COSI FAN TUTTE + MOZARTOVSKÁ NOVINKA V ARCHIVU
Prvním přebásněným libretem, které se objevuje na webu je Mozartova opera Cosi fan tutte. Takřka celý text libreta doplněný o videoukázky z premiéry v ND moravskoslezském v Ostravě, kopie originálního Jarkova libreta a fotografie z představení i předání ceny za rok 2006 v oboru hudební divadlo najdete v samostatné sekci věnované této opeře.
Záznam udílení cen odvysílala minulý týden Česk
á televize a pokud jste ho neviděli, můžete si ho přehrát z internetového archivu ČT (cca 1:40 hod od začátku záznamu).
O tom, že to není první setkání Jarka Nohavici s Mozartem, vás přesvědčí novinka v Archivu pod lupou - otextované Boureé tentokrát Leopolda Mozarta, které si možná někteří z vás pamatují z koncertů v 80. letech.

11. 10. 2006 - KOMUNISTÉ ZNEUŽILI V KAMPANI NOHAVICU
Pod tímto názvem zveřejnil internetový server iDNES článek popisující situaci, kdy KSČM ve své předvolební kampani použila na CD nosiči, který dostali do svých schránek voliči obvodu Ostrava-Jih, kompletní album Jarka Nohavici Pražská pálená.
Jaromír Nohavica vydal k tomuto zneužití své tvorby oficiální prohlášení:

Komunisté vždy rádi zabírali pro sebe to, co jim nepatřilo. Dělají to, jak vidno, dodnes. Spojovat mé jméno s KSČM je absurdní. A použít dnes v předvolební kampani písně, za které jsem byl jimi samými před lety zakazován?
Dál se mi o tom ani nechce mluvit.


11. 10. 2006
-
NATÁČENÍ VIDEOKLIPU. PŘÍRŮSTEK V ARCHIVU POD LUPOU
Dnes začaly práce na natáčení videoklipu s Janou Kirschner První noc v novém bytě. Ukázky z videoklipu vám samozřejmě zatím pustit nemůžeme, ale podívejte se na krátké video z pracovního setkání Jany Kirschner, Michala Horáčka a Jarka Nohavici dnes odpoledne.
V Archivu pod lupou byla přidána první písnička z osmdesátých let - méně známé Blues o malých bytech.

2. 10. 2006 - DOTAZY K OBJEDNÁVKÁM DVD
Prosíme všechny, kteří se chtějí něco zeptat k distribuci DVD+CD nebo k již odeslané objednávce, obracejte se prosím přímo na agenturu Petarda, která zabezpečuje rozesílání kompletu. Děkujeme :-)

1.10. 2006 - DIVADELNÍ CENA ZA COSI FAN TUTTE.   DUET S J.KIRSCHNER.
                      NOVÉ VIDEO

Včera več
er byly v Dejvickém divadle uděleny divadelní ceny Sazky a Divadelních novin za sezonu 2005/2006 nazvané Událost sezony - sázka na kvalitu. Porota složená z 27 divadelních kritiků udělila v oboru hudební divadlo cenu Jaromíru Nohavicovi za jeho přebásnění da Ponteho libreta Mozartovy opery Cosi fan tutte v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.
I když jste možná někteří toto nastudování již od červnové premiéry měli možnost shlédnout, určitě jste neslyšeli, jak jednu z nejznámějších árií této opery zpívá autor českého překladu :-). Exkluzivně na tomto webu máte možnost slyšet árii Done mie, la fate a tanti s českým názvem Vzácné dámy. Jarka Nohavicu na klavír doprovází paní Jana Hájková. Nahrávka byla pořízena v září ve zvukovém studiu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě za režie zvukového mistra pana Wojnara.
Rozhovor s Jarkem Nohavicou na Mozartovské téma jsme již zveřejnili dříve a tak berte tuto nahrávku jako ochutnávku k samostatné sekci věnované přebásněným libretům, kterou v brzké budoucnosti připravujeme.
Hodinový záznam z předání divadelních cen odvysílá Česká televize v pátek 13. října od 21.50 hod na programu ČT2.

Jarek Nohavica nazpíval dvě písně na připravované autorské album Petra Hapky a Michala Horáčka, které vyjde v listopadu letošního roku pod názvem Strážce plamene. Jednou z nich je duet První noc v novém bytě, kterou Jarek nazpíval s Janou Kirschner. Audioukázku z tohoto pilotního singlu můžete najít na iDNES, další ukázku pak opět exkluzivně na tomto webu. Příští týden bude Jarek Nohavica k této písně s Janou Kirschner natáčet videoklip.

Na letním Jarkově turné Pod širým nebem zaznělo několik písní věnovaných naší historii. Jedna z nich má vztah k významnému dni a události, kterou jsme si mohli připomenout tento týden - 28. září, den výročí zavraždění Svatého Václava. A tak využíváme příležitost a přinášíme vám videozáznam písně Legenda o Svatém Václavu a jeho krutém bratru Boleslavovi pořízená 21.srpna 2006 na zámku v Jindřichově Hradci. 

29. 9. 2006 - MILIONTÝ NÁVŠTĚVNÍK!
Miliontým návštěvníkem tohoto webu je paní Jana Skácelová z Ostravy. Hranice byla překročena ještě včera večer. Paní Jana vyhrává unikátní mikinu s logem turné Pod širým nebem 2006, která byla vyrobena pouze pro členy koncertního týmu Jarka Nohavici (mikinu můžete vidět na společné fotografii z turné). Těšíme se, že až cena dorazí do Ostravy, zveřejníme i fotografii paní Jany. Jako miliontá návštěvnice webu už zkrátka k těmto stránkám patří. :-) Gratulujeme !

29. 9. 2006 - CD+DVD DOMA NA 1.MÍSTĚ V PRODEJI!
Podle IFPI ČR - Mezinárodní federace hudebního průmyslu je CD+DVD Jarka Nohavici Doma tento - 39. týden jako úplná novinka na 1. místě v prodeji!

28. 9. 2006 - POČÍTADLO WEBU. MILIONTÝ NÁVŠTĚVNÍK?
Oficiální stránky Jarka Nohavici byly spuštěny bez třech dnů přesně před 8 měsíci - 31. ledna 2006. I když to není dlouhá doba, v návštěvnosti jsme se již přiblížili magickému číslu 1 milion unikátních čtenářů webu. To je důvod proč jsme dnes na této straně (v levém sloupci) zveřejnili počítadlo návštěvnosti.
Předpokládáme, že miliontý návštěvník vstoupí na tyto stránky pravděpodobně zítra.
Pokud budete mít štěstí a budete to zrovna vy - sejměte obrazovku s počítadlem a pošlete nám ji společně s údajem o datu a hodině "prolomení" milionové hranice. Opravdu zajímavá odměna vás nemine.

28. 9. 2006 - REPORTÁŽ ČT ZE KŘTU DVD
Česká televize odvysílala včera večer v rámci nového hudebního pořadu Musicblok obsáhlou reportáž ze křtu DVD Jarka Nohavici ve Stodolní

Pokud jste včerejší premiéru nestihli, máte možnost se podívat na reprízu v pátek 29.9. od 18 hodin na ČT2.

21. 9. 2006 - FOTOSTORY  A VIDEO ZE KŘTU DVD, RECENZE
Vedle fotoreportáže Martina Homoly si můžete prohlédnout i fotostory Filipa a Dalibora Záruby a krátkou videoukázku z materiálu, který Dalibor ve Stodolní natočil.
V médiích se začínají objevovat první recenze DVD a jednou recenzí se vracíme i k letnímu turné Pod širým nebem 2006.

17. 9. 2006 - DVD JE POKŘTĚNO. ŘÍJNOVÉ KONCERTY V BRNĚ
Ve čtvrtek 14.9.2006 pokřtil Jarek Nohavica DVD+CD během 4 hodinového turné po 17 klubech v ostravské Stodolní ulici. Bližší podrobnosti včetně fotogalerie a dosud vyšlých článků najdete ve speciální sekci webu věnované natáčení a vydání DVD.
Po krátkém zastavení ve Vídni na začátku října jsou připraveny od 15.10. čtyři brněnské koncerty. Místa konání a předprodeje najdete v aktuálním přehledu koncertů.

8. 9. 2006 - DVD JSOU VYLISOVANÁ
Před ostravskou agenturou Petarda, která produkčně zajišťovala natáčení DVD Jarka Nohavici a má na starosti i jeho distribuci, jsou právě vykládána vylisovaná DVD a CD. Zatím nemají obal, ale během příštího týdne bude vše zkompletováno, aby mohla být objednaná DVD postupně rozesílána a hlavně být k dispozici na čtvrteční křest ve Stodolní.

5. 9. 2006 - PRVNÍ VIDEOUKÁZKY Z DVD!
Máte možnost se exkluzivně na webu 10 dnů před vydáním DVD podívat na pět videoukazek.

3. 9. 2006 - NOVINKA V PÍSNIČKOVÉM BLOGU
V rámci letního turné nahrál Jarek Nohavica na koncertě v Jindřichově Hradci nedokončenou písničku Za hotelovou zdí. Vyzval diváky na zámeckém nádvoří a prostřednictvím webu i ostatní čtenáře těchto stránek ke spolupráci. Písnička je zařazena jako novinka v Písničkovém blogu. Pokud budete mít dobrý nápad na její zakončení, napište Jarkovi na mail jarek@nohavica.cz.

3. 9. 2006 - UKÁZKY CD JAREK NOHAVICA: DOMA
U jednotlivých skladeb na očekávaném CD (které je součástí stejnojmenného vydávaného DVD) Jarek Nohavica: Doma najdete zvukové ukázky.

31. 8. 2006 - OBSAH DVD + CD
Do Diskografie bylo přidáno DVD a CD Jarek Nohavica: Doma. Můžete se tedy poprvé seznámit s dramaturgií prvního koncertního DVD a audio CD, které tvoří jeden komplet. Dramaturgie jednotlivých nosičů je rozdílná - některé skladby jsou jen na DVD, jiné najdete pouze na audio CD. Postupně budou v Diskografii u jednotlivých písní doplňovány audio a videoukázky. Pokud si chcete oživit atmosféru natáčení tohoto DVD, navštivte speciální web věnovaný natáčení.
Oficiální termín vydání je 14.9.2006, ale již teď můžete si můžete komplet objednat.
Pokud jste z Ostravy a okolí, určitě si nenechte ujít ve čtvrtek 14. září 2006 od 20 hodin křest DVD nazvaný Jarek Nohavica Stodolní Tour 2006, aneb 17 zastavení Jarka. Jarek Nohavica postupně v 15 minutových intervalech navštíví 17 vybraných klubů v ostravské Stodolní ulici, v každém zahraje a v každém si budete moci DVD+CD koupit.

20. 8. 2006 - NOVÉ DVĚ PÍSNĚ
V části webu věnované letnímu turné Pod širým nebem najdete kromě jiných zajímavostí i videozáznamy dvou novinek, která Jarek Nohavica dokončil na počátku turné a těsně před ním: písničky Břeclavské labutě a Prošel jsem hlubokým lesem.

16. 8. 2006 - SAMOSTATNÝ WEB - POD ŠIRÝM NEBEM
Letní turné POD ŠIRÝM NEBEM má svou samostatnou sekci na tomto webu. Bude Vám přinášet průběžně zajímavosti z podhradí a podzámčí v podobě krátkých aktuálních textů, fotografií, básniček, historických písní ve zvukové a možná i obrazové podobě.

S blížícím se zářijovým termínem vydání Jarkova DVD znovu začínají žít stránky věnované natáčení a vydání DVD. Nezapomeňte tedy navštívit i tato webová zákoutí. Dnes je to o natáčení zvukového komentáře na DVD.

9. 8. 2006 - SOUTĚŽ AŤ ŽIJE HISTORIE!
Blížící se turné Pod širým nebem je úzce spjato se zajímavými a významnými historickými prostory hradů a zámků. Jak už se stalo tradicí, i k tomuto turné je připravován speciální web. Nejsilnější stránkou internetu je komunikace a tak ani v tomto případě (ať již na některý z koncertů zavítáte nebo ne) nemůžete zůstat stranou.
V připravovaném webu bude sekce s názvem AŽ ŽIJE HISTORIE! Na každém z osmi koncertů zahraje Jarek Nohavica jednu z písní, které mají vztah k historii a které ve většině velmi dlouho nehrál a nebyly dosud ani nahrány. Písně budou opět průběžně zveřejňovány na webu ke stažení. Některé z nich budou vedle audio verze mít i video verzi.
To ale není vše. Pod stejným názvem je právě v tuto chvíli vypisována básnická soutěž o nejlepší čtyřverší, které musí obsahovat název místa konání koncertu (Rabí, Okoř, Jinřichův Hradec apod.). Své básnické příspěvky k tématice historických míst můžete zasílat na adresu webmastera vždy nejpozději do 12 hodin dopoledne dne konání koncertu, ke kterému čtyřverší zasíláte (např. pokud posíláte básničku s tématem Telče, musíte ji zaslat nejpozději do 12 hodin v neděli 20.8.2006).
Jarek vybere nejlepší příspěvek, který zhudební a ten pak zazní i na večerním koncertu. Samozřejmě text básničky i zvukový záznam z koncertu najdete také na webu. Že už vás něco napadlo a dokonce na více historických míst? Těšíme se na vaše soutěžní čtyřverší :-)

9. 8. 2006 - DOKONČOVÁNÍ DVD
Dnes jste mohli zastihnout Jarka Nohavicu ve studiu na Barrandově v Praze, kde probíhají dokončovací práce na DVD Jarek Nohavica Doma. DVD je již obrazově hotovo, před dokončením je finální míchání zvuku a čeká se na dokončovací práce dalších bonusových materiálů. O další podrobnosti se s vámi rozdělíme v dalších dnech, jakmile budou upřesněny. Je asi zbytečné připomínat, že DVD+CD si již teď můžete objednat přímo na tomto webu.

19. 7. 2006 - JAZYKOVÉ VERZE WEBU
Web se rozrostl o regulerní jazykové verze v polštině, němčině, angličtině a italštině. Struktura jazykových mutací kopíruje strukturu české části, ale ne všechny rubriky jsou zachovány. Naopak - pokud se bude zásadní informace týkat pouze zemí hovořících příslušným jazykem, objeví se pouze tam.
Logicky asi nejrozsáhlejší je v současné chvíli polská část webu.
Překlady (netýká se překladů textů písní) zajišťuje jazykové a překladové centrum Pygmalion z Českého Těšína.
 

16. 7. 2006 - JAREK NOHAVICA POD ŠIRÝM NEBEM
V sekci Koncerty byly zveřejněny datumy a místa konání srpnového letního turné Jarka Nohavici - POD ŠIRÝM NEBEM. Přečtete si podrobnosti a stáhněte si plakát turné.


11. 7. 2006
-
GRÓNSKÁ PÍSNIČKA V PÍSNIČKOVÉM AUTOMATU
Prázdniny jsou jen zdánlivě okurkovou sezónou - pod povrchem totiž bublá dokončování DVD ve střižně (poslední novinky najdete na speciálním webu), tento týden budou zveřejněny termíny letních koncertů  JAREK NOHAVICA - POD ŠIRÝM NEBEM, připravují se další díly do Archivu pod lupou.
Jarek Nohavica inspiruje svými písničkami i jiné umělce - dnes Vám nabízíme záznam představení písničkového automatu loutkoherečky Hany Voříškové, která velmi nápaditým a osobitým způsobem zpracovala Grónskou písničku. Záznam byl pořízen na 1228. repríze, trvá více než 5 minut, má 8MB a stojí rozhodně za zhlédnutí. Děkujeme Hana Voříškové za poskytnutí souhlasu ke zveřejnění a vám přejeme dobrou zábavu :-).

Jarek Nohavica se objeví ve vysílání ČT2 v repríze zdařilého koncertu s Kapelou z Lucerna music baru z roku 1997 v neděli 23.7.2006 ve 3.15 po půlnoci.  Dále bude jedním z účinkujících v hudebním pořadu Doteky z roku 1994 (pondělí 24.7. v 16.20 hod a čtvrtek 27.7. v 5.30 hod také na ČT2).


23. 6. 2006
- SPECIÁLNÍ WEB: ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z NATÁČENÍ DVD
Jak je tomu již zvykem na tomto webu - mimořádné koncertní turné nebo události mají své speciální rubriky. Natáčení DVD v ostravské hale Karolina, přípravy na něj, ale zejména on-line zpravodajství z obou koncertních dnů přímo z Ostravy bude mapovat nový web JAREK NOHAVICA-DOMA 2006-DVD. Všechny novinky spojené s touto událostí hledejte tedy již přímo tam. Koncertem samozřejmě zpravodajství neskončí - budete zde nacházet novinky spojené s výrobou DVD až do jeho vydání.

18. 6. 2006 - ARCHIV POD LUPOU

Již počátkem roku jsme avizovali mapování dosud nevydaných skladeb Jarka Nohavici v širších souvislostech z jeho osobního archivu. Již několik let se hovoří o zveřejňování archivních audio nahrávek. To vše se stává dnešním dnem skutečností- zahajujeme dlouhodobý seriál Archiv pod lupou, kde se všechny tyto záměry protnuly. Přečtěte si podrobnosti a hlavně - seznamte se s prvními třemi skladbami v archivu z jednotlivých dekád Jarkovy tvorby: Velký umění, Buď vítán a Vilém Fusek.


7. 6. 2006 - V OSTRAVĚ PŘIDÁN KONCERT -  VEŘEJNÁ GENERÁLKA

Ostravský koncert 29.6.2006 byl dnes vyprodán během 20 minut. Pro všechny, na které se dnes nedostalo máme dobrou zprávu: byl přidán další koncert v hale Karolina o den dříve - 28.6.2006. Jedná se o veřejnou generálku a předprodej vstupenek v ceně 200 Kč na tento koncert bude zahájen ve stejných předprodejích 14.6.2006 v 10 hodin.
Dnešek byl rovněž prvním dnem, kdy si bylo možné objednat plánované DVD Jarka Nohavici a do 20 hodin si DVD+CD objednalo více než 170 zájemců.
 

 

6. 6. 2006 - ZAHÁJENÍ PŘEDPRODEJE KONCERTU V OSTRAVĚ. OBJEDNÁVKA DVD

Ve středu 7. června 2006 v 10 hodin bude zahájen předprodej vstupenek na speciální koncert Jarka Nohavici, na kterém bude natáčeno DVD JAREK NOHAVICA DOMA. Koncert se uskuteční 29. června ve dvojhalí Karolina v Ostravě.
Vstupenky v ceně 250 Kč bude možné zakoupit v předprodejích v Ostravě, Havířově, Třinci, Českém Těšíně a Frýdku-Místku. Podrobnosti najdete na webu pořádající  agentury Petarda.
Současně je na tomto webu zveřejněn formulář pomocí kterého si můžete již teď avizované DVD + CD objednat. Předpokládaný termín vydání je plánovaný na září tohoto roku.
 

 

30. 5. 2006 - REAKCE NA ČLÁNKY V MÉDIÍCH

Média dnes komentují článek týdeníku Respekt, který zveřejnil rozhovor Jaromíra Nohavici o STB. Jaromír Nohavica vydal k těmto článkům následující prohlášení:

 

Vynucené schůzky s STB pod pohrůžkou šikanování mé rodiny a výslechů nemocné
matky, nepovažuji za spolupráci. V celém mém životě i tvorbě je na nejpřednějším místě snaha lidem pomáhat a nikoliv jim ubližovat. Mohu se každému podívat do očí. Je zvláštní, že se míchají špinavé karty právě dnes - pár dnů před volbami. Cítím závan starých časů. Ještěže mne lidé znají.

Jaromír Nohavica

 

Již od změny struktury tohoto webu se chystáme postupně mapovat osmdesátá
a devadesátá léta Jarka Nohavici. Ostatně právě Pražská pálená svým obsahem zaměřeným na tvorbu z této doby je toho důkazem. Začali jsme již před časem pracovat na přípravě seriálu, který bude na tomto webu archivními zvukovými záznamy, rozhovory, fotografiemi, články a dalšími reáliemi toto období mapovat. Určitě bude dost materiálu a příležitosti, aby si udělal obrázek každý sám.

 

 

29. 5. 2006 - JAREK NOHAVICA A MOZART

V sobotu se v ostravském Divadle Antonína Dvořáka uskutečnila premiéra opery W.A. Mozarta Cosi fan tutte, jejíž libreto Jaromír Nohavica přebásnil do češtiny. Podrobnosti objasňuje Jarek ve dvou rozhovorech zveřejněných v posledních dnech.
Část webu věnovaná televizním pořadům byla doplněna o další pořady, které přibližují samostatné videoukázky.
Fenomém Ladovské zimy přežívá i do jarních dnů a začíná ovlivňovat nejen novinové rozhovory, ale další umělecké směry- na koncertě v Litomyšli dostal Jarek Nohavica obraz, který na motivy Ladovské zimy namalovala Zdenka Olivová.


Některé články na internetu uvádějí mylnou informaci ohledně možnosti objednání plánovaného DVD na tomto webu již v těchto dnech. Formulář na objednání DVD bude zde zveřejněný 7. června 2006 - ve stejné datum, kdy bude zahájen i předprodej na tento koncert.
Další podrobnosti o připravovaném natáčení prvního DVD se můžete dočíst v článku reagujícím na tiskovou konferenci, které prostřednictvím telemostu proběhla minulý týden mezi Prahou a Ostravou právě na téma DVD.

 

 

26. 5. 2006 - PRVNÍ LETOŠNÍ KONCERT POD ŠIRÝM NEBEM

Jaromír Nohavica včera poprvé zamířil v letošním roce ze sálů pod širé nebe. I když přípravy na včerejší koncert byly díky počasí napnuté až do konce, koncert v zámecké zahradě kladenského zámku se velmi vydařil. Pršet nakonec začalo až když se diváci rozešli domů. Věřme, že počasí dalších open-air koncertů, plánovaných na léto, bude už jej a jen lepší. Podrobnosti k nim budou zveřejněny ke konci června.
Z kladenského koncertu nabízíme krátkou 4 minutovou video ochutnávku (5,9MB).

 

17. 5. 2006 - JAREK NOHAVICA NA RADIU PROGLAS.  NOVINKY NA WEBU

Do dalšího vydání týdeníku Slyšte, lidé! na Proglasu připravil Milan Tesař profil  Jaromíra Nohavici. Zaměří se mimo jiné na fenomén Nohavica a internet, tedy na „album“ Pražská pálená, které si zdarma z webu stáhlo už téměř 57 000 fanoušků. V pořadu zazní také reakce na rozsáhlý materiál, který o Nohavicovi nedávno vyšel v Katolickém týdeníku, a dotkne se také duchovních prvků v Nohavicových písních. Pořad vysílá Proglas v sobotu 20. května od 19.15 a v repríze v úterý 23. května od 16.55.

Na web byly přidány další skvělé anglické překlady Romana Kostovského a Marka Landryho. Nové překlady najdete i v italské části a novinkou jsou překlady do maďarštiny. Pro srovnání, jak zní Jarkův text v maďarštině si můžete poslechnout audioukázku V tom roce pitomém, kterou společně s maďarskými překlady poslal Tömösközi Csaba.

2. 5. 2006 - VIDEO NA WEBU.
Na webu byla zprovozněna první část videoukázek. Jedná se o zásadní televizní pořady, které byly věnovány Jarku Nohavicovi, nebo na kterých se významnou měrou podílel jako účinkující nebo moderátor. Rubrika bude také průběžně doplňována a rozšiřována i o méně známé příspěvky.
V nejbližší době se Jaromír Nohavica objeví na televizní obrazovce tento týden ve druhé části záznamu koncertu věnovaném Bulatu Okudžavovi Básníci Live II, který byl natočen začátkem listopadu loňského roku v Brně (Čt 4.5.-23.10 hod, ČT1; Pá 5.5. - 2.40 hod, ČT1; Ne 7.5. - 7.10 hod, ČT2).

28. 4. 2006 - NOVÉ KONCERTY V KVĚTNU. NATÁČENÍ DVD.
Letošní série koncertů Jaromíra Nohavici pokračuje i na konci května dalšími zastávkami - tentokrát v českých městech.
Již na začátku roku avizované natáčení koncertního DVD má zřetelnější podobu. Speciální koncert se uskuteční ve čtvrtek 29.6.2006 od 20 hodin v ostravské hale KAROLINA. Předprodej vstupenek bude zahájen 7.6. Podrobnosti budou zveřejněny do konce května. S případnými dotazy se obracejte přímo na produkci koncertu, kterou zajišťuje ostravská agentura Petarda

Na stránkách webu byl v sekci Další tvorba doplněn o seznam vlastních textů Jarka Nohavici. Aktualizována byla i strana věnovaná spoluúčastem na jiných nahrávkách a  projektech - zejména o chybějící audioukázky a obaly. Rozrostly se i italské a anglické překlady.

 

19. 4. 2006 - NOVÉ ANGLICKÉ PŘEKLADY, JINÍ ZPÍVAJÍ PÍSNĚ JARKA NOHAVICI
Vydavatelství Montanex překládá ve spolupráci s rodilým Kanaďanem, pedagogem Markem Landrym texty písní Jaromíra Nohavici do angličtiny. Ukázku z tohoto výjimečného projektu doplněnou o demosnímky nazpívané Markem Landrym za doprovodu kytaristy Jana Crona najdete společně s dalšími informacemi na celkovém přehledu anglických překladů.
Doplněny byly i další anglické překlady - tentokrát od Ivany Noble.
V Diskografii byla zveřejněna první část rubriky věnované písním nebo textům Jaromíra Nohavici v podání jiných interpretů. Samozřejmě bude nadále doplňována.

13. 4. 2006 - JAK TO BYLO V PROSTĚJOVĚ?
Níže popsanou situaci kolem předprodeje vstupenek v Prostějově - příběh s dobrým koncem a poučením zdokumentoval ve své fotoreportážní prezentaci Václav Rozkošný.

6. 4. 2006 - V Prostějově ještě jeden Nohavicův koncert
Pod palbou kritiky se ocitli pořadatelé prostějovského koncertu písničkáře Jaromíra Nohavici  poté, co se v pondělí  během hodiny a čtvrt rozprodaly vstupenky na jeho vystoupení naplánované v Městském divadle na 20. dubna od 19.30 hodin. Mnozí zájemci, kteří vystáli několikahodinovou frontu, odešli zklamaní. Kritizovali zejména okolnost, že do prodeje šel menší počet vstupenek než činí kapacita sálu.

„Chybu vidím v tom, že jsme před zahájením prodeje neoznámili, že budeme prodávat přibližně jen 320 míst. Zbytek si přednostně koupili zaměstnanci a zřizovatelé divadla. Velmi se lidem omlouváme, kvůli koncertu pana Nohavici jsme však už několik týdnů vystaveni obrovskému tlaku, tak vysilující napětí zatím neprovázelo žádnou pořádanou akci,“  prohlásila ředitelka divadla Alena Spurná..

Mimořádné okolnosti se donesly až k Jaromíru Nohavicovi, který se rozhodl výjimečně pro své fanoušky uskutečnit ještě jeden koncert, a to téhož dne 20.dubna od 17.00 hod. Předprodej lístků bude zahájen v pondělí 10. dubna 2006 od 15.30 hodin v pokladně divadla a do prodeje tentokrát půjde opravdu celá kapacita divadla, tedy zhruba 500 vstupenek.

Alena Spurná, ředitelka divadla

4. 4. 2006 - ZMĚNA STRUKTURY A ROZŠÍŘENÍ WEBU
Web změnil strukturu svého menu a tak některé rubriky se přesunuly v zájmu větší přehlednosti do jiných katagorií. Největší změny doznala kategorie O něm (dříve Bio)kam se přesunuly všechny rubriky týkající se Jarka Nohavici jako osoby. Dále se rozrostly kategorie Diskografie a Další tvorba, které budou postupně ještě více vzájemně prorůstat.
Ne všechny rubriky menu jsou aktivní, ale již dávají tušit čím budou naplněny... jen prosíme o trpělivost.
Nenechte si ujít v Diskografii části věnované spoluúčastem Jarka jako interpreta na jiných projektech a části věnované libretům.
Pozorným čtenářům webu neuniklo, že zatím se pohybujeme ve vodách oficiálně vydaných nosičů a textů, ale už teď vám můžeme s radostí oznámit, že v dálce se rýsuje zamžený horizont archivu. Uvidíme, co nás tam čeká...:-)

1. 4. 2006 - ANGLICKÉ A ITALSKÉ PŘEKLADY
Na web byly přidány první překlady textů Jarka Nohavici do angličtiny a italštiny. Zajímavé je, že kromě starších velmi známých textů se mezi italskými překlady objevila také Ladovská zima. Všechny jazykové mutace jsou provázány mezi sebou a samozřejmě i s dosud zveřejněnými českými texty.
Diskografie byla doplněna o část Soundtrack - jak jinak než o hudbu z filmu Rok ďábla.

21. 3. 2006 - JAROMÍR NOHAVICA NA PŘEDÁVÁNÍ CEN AUREL 2005
Jarek Nohavica bude ve středu 22.3.2006 jedním z účinkujících slavnostního večera Aurel 2006 - obdoby českého Anděla. Bude nejen zpívat, ale i moderovat výsledky jedné z oceněných kategorií. Přímý přenos ze slavnostního večera vysílají od 20 hodin společně Slovenská televize a Slovenský rozhlas.
Ti z vás, kteří jste se do vyprodané žilinské sportovní haly již nedostali, nebo nemáte možnost sledovat slovenská média, máte možnost si sestřih večera poslechnout ze záznamu na rozhlasové stanici ČRo Radiožurnál v úterý 28.3.2006 od 22.00 hod v pořadu Naživo. Jarek Nohavica zazpívá Zatímco se koupeš.

20. 3. 2006 - DALŠÍ DUBNOVÉ KONCERTY
Moravská série koncertů pokračuje i v druhé polovině dubna - dnes byly zveřejněny nové termíny. Dalšími zastávkami budou Hodonín, Břeclav, Prostějov a Kroměříž.

19. 3. 2006 - HOOLLYWOOD V PÍSNIČKOVÉM BLOGU
Všechny zveřejněné koncerty jsou již vyprodané... Jako malou náplast na zklamání těm, kteří již lístky nesehnali, posílá Jarek Nohavica skladbu Hollywood, která určitě na koncertech nezazní. Je k neuvěření, že od natáčení filmu Rok ďábla, který byl inspirací pro tuto skladbu už uplyne pět let.

16. 3. 2006 - NĚMECKÝ PŘEKLAD LADOVSKÉ ZIMY
Zima trápí nejen nás, ale většinu Evropy. V Německu dokonce začaly některé noviny odpočítávat dny do jara, aby příroda taky věděla, že existují i jiná roční období...
Existuje dokonce už i německý překlad Ladovské zimy, kterou přeložil Petr Štaff.

7. 3. 2006 - NOVÉ TERMÍNY KONCERTY V DUBNU. RECENZE.
Na web byly přidány nové dubnové termíny koncertů, 35 recenzí vydaných alb a 52 recenzí koncertů od roku 1997 do současnosti.

27. 2. 2006 - ALTERNATIVNÍ SERVER PRO STAHOVÁNÍ . DISKOGRAFIE.
Zájem o stahování Pražské pálené stále překračuje kapacitu serveru, kde jsou skladby umístěny. Zřídili jsme tedy alternativní zdroj, ze kterého můžete také stahovat.
Byla zprovozněna první část Diskografie, kde zatím můžete najít všechna řadová alba (včetně textů, krátkých audioukázek a odkazů do polských překladů).

Zajímavé jsou inspirace texty Jaromíra Nohavici - jednou z nich je parodie na text Milionáře pod názvem Elektrikář Song - text, který vznikl jako studentská recese jednoho z maturantů oboru elektro.

21. 2. 2006 - NÁVŠTĚVNOST LEDNOVÉHO ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ
On-line zpravodajství z pražských lednových koncertů navštívilo během měsíčního trvání stránek více než 110 tisíc unikátních návštěvníků a stažení Pražské pálené zatím potvrdilo 25 600 čtenářů webu...

19. 2. 2006 - JAROMÍR NOHAVICA NA PŘEDÁVÁNÍ CEN AUREL 2005
22.března se Jaromír Nohavica zúčastní v Žilině předávání cen slovenské obdoby českého Anděla - AUREL 2005. Tuto akci organizuje Agentura Petarda production a na jejích stránkách se můžete dozvědět víc.

14. 2. 2006 - PÍSNIČKOVÝ BLOG
Na webu byla otevřena první rubrika v sekci multimedia. Má  název Písničkový blog, kde Jarek Nohavica reaguje na pocity a nálady kolem sebe. Můžete si poslechnout skladbu Ladovská zima, která zazněla premiérově 12.2.2006 na koncertě
v Hranicích.

13. 2. 2006 - VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍ OBAL CD PRAŽSKÁ PÁLENÁ
V neděli večer 12.2.2006 skončila soutěž o nejlepší (=nejoblíbenější) zaslaný návrh obalu na Pražskou pálenou. Seznamte se s prvními deseti návrhy, které získaly nejvíce vašich bodů a vytiskněte si ten Váš nejoblíbenější ze 113 zveřejněných :-).

Internetový server iDnes přinesl čerstvou recenzi Pražské pálené

7. 2. 2006 - PRAŽSKÁ PÁLENÁ MÁ FINÁLNÍ ZVUK
Po skončení pražského turné jsme slíbili, že všechny skladby Pražské pálené budou zvukově vyčištěny a vyrovnány. Na stejném místě na webu, kde se vždy po koncertě objevovaly nově nahrané skladby, můžete tedy nyní najít finální zvukovou verzi 22 skladeb ve dvou formátech: mp3 a wma.
Jako bonus se rozhodl Jarek Nohavica přidat orchestrální skladbu pro heligonku nazvanou Honzíkova cesta, kterou nahrál na zvukové zkoušce v Lucerně.
Jak je uvedeno v popisu skladeb, dvě z nich (To co nemám nemůžu ti dát a Cyklistika) byly přetáčeny na zvukové zkoušce následující den. V zájmu zachování nálady ostatních skladeb jsou zakončeny originálním potleskem z původních nahrávek.
O Pražské pálené vyšla včera na www.musicserver.cz recenze.

Zasílání návrhů obalu na Pražskou pálenou bylo již uzavřeno. Do neděle 12.2.2006 do 22 hodin můžete v anketě hlasovat o nejoblíbenější obal.

6. 2. 2006 - KONCERT JAROMÍRA NOHAVICI VE ZLÍNĚ
Přehled únorových koncertů byl rozšířen o zlínský koncert 28.2.2006 od 20 hodin ve Velryba Music Baru.

1. 2. 2006, 9.10 - ZÁZNAM DISKUZE JAREK ON-LINE
Původně dvouhodinový chat s Jarkem Nohavicou se "trochu" protáhl a odpovídání na vaše otázky skončilo dnes ráno po půl druhé... Jarkovou podkrovní pracovnou vás prošlo za včerejší den 246, což je počet dotazů, na které odpověděl. Celý záznam si můžete v klidu přečíst na webu.

31. 1. 2006, 18.25 - PRAŽSKÁ PÁLENÁ
Dnes dopoledne byly předány do studia k "vyčištění" skladby alba Pražská pálená. Po zpracování budou opět k dispozici ve finální verzi na tomto webu.
Pokud jste si stáhli Pražskou pálenou, nezapomeňte se na titulní stránce zpravodajství z Prahy kliknutím započítat mezi registrovaná stažení. Děkujeme.

31. 1. 2006, 18.25 - KONCERTY NA KONCI ÚNORA A ZAČÁTKU BŘEZNA
V sekci Koncerty aktuální byly přidány další termíny koncertů na přelomu února a března. Další termíny budou aktualizovány průběžně ještě v polovině února.

31. 1. 2006, 18.20 - JAREK ON-LINE
V 17 hodin, jak bylo plánováno byla uzavřena diskuze on-line. Jarek Nohavica odpoví nezodpovězené otázky pravděpodobně ještě dnes večer, nebo zítra. Znamená to, že na stránkách diskuze budou dále přibývat nové otázky a odpovědi. Jakmile budou všechny zveřejněny, upozorníme vás :-).

30. 1. 2006 - JAREK ON-LINE
V úterý 31. ledna 2006 bude od 15 do 17 hodin Jaromír Nohavica odpovídat on-line na vaše dotazy. Své otázky můžete psát od úterního rána na této adrese.

30. 1. 2006 - WEB JAROMÍRA NOHAVICI OFICIÁLNÍ !
Web http://web.archive.org/web/20071207025354/http://www.nohavica.cz/ se stal oficiálním. Dochází ke změnu struktury webu a tak jednotlivé části budou aktivovány postupně. Zpočátku budou k dispozici zejména novinky a koncerty. Rádi bychom v budoucnu přizpůsobili filozofii webu vám již známým aktuálním on-line zpravodajstvím (On The Road 2005, Praha leden 2006), a tak věříme, že budete mít s postupnými úpravami trpělivost. Ostatně internet je živý organizmus, který se stále vyvíjí a stejné to bude i na těchto stránkách :-)
Velký dík patří Ondřejovi Fialovi, který před několika lety zpočátku soukromý a dosud neoficiální web zakládal: Díky, Ondro!
Novým administrátorem webu je Tomáš Linhart, který připravoval již zmiňovaná on-line zpravodajství.

21. 1. 2006 - Jarek Nohavica 2006 - únor
Po sérii 11 pražských koncertů v lednu vyráží Jaromír Nohavica v únoru na Moravu.

28. 12. 2005 - Dva televizní pořady
Opakování dvou pořadů s J. Nohavicou zařadila Česká televize na svém druhém programu. Ve čtvrtek 5. 1. od 1:50 je to písňový dokument
J. Nohavica: Divné století (1996), v pátek 6. 1. od 0:25 potom televizní portrét Jarek Nohavica (1994).

7. 12. 2005 - PRAHA LEDEN 2006
Přinášíme přehled
pražských koncertů Jaromíra Nohavici v lednu 2006. Můžete se také podívat na speciální plakát.

2. 12. 2005 - Opět pár repríz na ČT
Telegraficky:
Ahoj, Ostravo (2003) - na ČT2 4. 12. ve 21:30 v rámci komponovaného večera "Padesát let s Ostravským studiem aneb Teleautomat", Folkomotivy (2002) - na ČT2 12. 12. v 17:55 a na ČT1 16. 12. ve 4:10, Bulat Okudžava - Věčná píseň (2004) - na ČT1 15. 12. ve 3:40.

13. 11. 2005 - Prosincová vystoupení v Čechách
Už je to tady, termíny
prosincové šňůry Jaromíra Nohavici po českých městech. Další koncerty, lednovou Prahu, uveřejníme na webu v prosinci


aktuální

archiv

domů
mapa webu