„Cohen-Nohavica“ - hudební představení s písněmi zpívajících básníků

     „Cohen-Nohavica“ je název hudebního představení, jež režíroval divadelní a filmový herec Marian Opania. Představení tvoří skladby dvou zpívajících básníků - Leonarda Cohena a Jaromíra Nohavici. Premiéra se bude konat 28. listopadu v Divadle Buffo ve Varšavě.

     Představení oslaví jubileum divadelního debutu Mariana Opanii. V červenci letošního roku uplynulo 50 let od okamžiku, kdy herec poprvé stanul na prknech divadla, aby zahrál roli Eduarda III. ve hře Christophera Marlowa, jež režíroval Stanisław Bugajski.

     Sám přiznává, že o přípravě hry s Nohavicovými písněmi uvažoval celých sedm let. „Před sedmi lety, v době, kdy jsem pracoval v Komorowě na televizní inscenaci ‚Dobře‘ Tomasze Manna, za mnou přišel vousatý chlap a zeptal se: ‚Znáte Nohavicu?‘ Odpověděl jsem: ‚Kdo je to?‘ Nevěděl jsem. Pustil mi písničku ‚Petěrburg‘ a ‚Fotbal‘. Pomyslel jsem si: ‚Pane Bože, to je génius, jenž inspiraci čerpá z tvorby Brela, Cohena, Vysockého, Młynarského a Grechuty.‘ (...) Po dobu sedmi let jsem snil o tom, že jednou napíši hru s jeho písničkami,“ řekl v úterý Opania.

     „Před dvěma lety jsem viděl v televizi koncert Cohenových písní ze Sydney z roku 2005. Uvědomil jsem si tehdy, jak lze nazpívat Cohena. (...) Jeho písně tehdy vykonávali ti nejlepší na světě: Rufus Wainright, jeho sestra, Bono, Nick Cave. (...) Pomyslel jsem si: ‚Ježíši, co tak udělat něco z Cohena?‘ Tehdy mi někdo řekl: ‚Proč nemůžeš napsat hru s písněmi obou? Oni přece jsou stejní,‘“ zavzpomínal.

     „Ano, oni jsou stejní - jsou ‚nevyžehlení‘. Mám rád takové skladatele, jsou mi blízcí, protože jsem jim podobný. (...) Provedl jsem menší ‚inventuru‘ a zjistil jsem, že zpívám pouze písně těch ‚nevyžehlených‘: Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého, Paula Conta, Bulata Okudžavu, Wojciecha Młynarského nebo Jana Wołka. Takoví lidi jsou mi blízcí,“ řekl Opania. „Mým mottem k tomuto představení je Goyovo dílo ‚Spánek rozumu budí nestvůry‘. Tyto nestvůry existují, i když je nevidíme, víme totiž, jak spletitý je Cohenův a Nohavicův život, jenž je zatížen závislostmi a nešťastnými láskami,“ dodává.

     V první části hry diváci uslyší mimo jiné nejznámější písně Leonarda Cohena, tj. „Chelsea Hotel“, „If It Be Your Will“, „Hallelujah“ a „I'm Your Girl/I'm Your Man“. Mezi skladbami zazní také „Bird on the Wire“ v překladu samotného Mariana Opanii. Ve druhé části zazní písně Jaromíra Nohavici, mj. „Lásko, voníš deštěm“ a „Fotbal“.

     Na jevišti vystoupí vedle Mariana Opanii také Agnieszka Matysiak, Iwona Loranc, Natalia Kujawa, Monika Węgiel, Piotr Machalica, Dariusz Siastacz, Jacek Koman, Arek Kłosowski, Marcin Januszkiewicz, Bartek Nowosielski a Krzysztof Dracz. Hudební produkci představení zajišťuje Janusz Stokłosa, za scénický pohyb je zodpovědný Janusz Józefowicz.

    

 

 

Marian Opania (nar. 1. února 1943 v Puławach) v roce 1964 absolvoval varšavskou Vysokou divadelní školu. O dva roky dřív debutoval v novele Andrzeje Wajdy „Varšava“ ve filmu „Láska ve dvaceti letech“ (L'Amour a vingt ans). Účinkoval v téměř 80 celovečerních filmech (mj. „Boží prst“, „Člověk ze železa”, „Fotbalový poker“, „Řízené konverzace“) a 30 seriálech.

    Po prvních 13 let scénické praxe byl Opania spjat s Klasickým divadlem ve Varšavě. Nyní již přes 20 let je Marian Opania spjat s varšavským Divadlem Ateneum, kde kromě dramatických rolí účinkoval také v hudebních představeních „Vysocký“, „Brel“, „Hemar“, „Let Moskva - Odessa“, „Bonbóny pro slečnu mám“ nebo „Amsterdam“. Je otcem Bartosze Opanii.

ZPĚT NA NOVINKY WEBU