ON LINE ZPRAVODAJSTVÍ

následující den

 

pátek - 30. 10. 2011

 

DARUVAR

   

30. 9. 2011

23°C

Daruvar na

 

Tomáš, Robert, Jana, Pavel, Jarek a Jakub - ve 14 hodin odpoledne  v Brně jsme kompletní.
A vyrážíme - na Daruvar!
 

celkem najeto 840 km

Praha - Brno - Budapest - Daruvar

Koncert 1.10.011 - 20 hod
Daruvar - kino dvorana
Předprodej zde

V bydlíku na jih

     Podzimní zahraniční koncerty Jarka Nohavici se stávají takřka tradicí. Tentokrát se nejedná o dlouhé turné. Jarek jede zahrát krajanům v chorvatském Daruvaru - tedy žádné měsíční On the Road. Jedeme na prodloužený víkend - na výlet. Na Daruvar!

     Naše putování začalo už ráno v Praze a postupně nasedáme Janě do auta, které je  následně vyměněno za obytného "bydlíka", se kterým máme zkušenost před dvěma lety ze západní Evropy. V  Brně jsme konečně kompletní. Přisedá k nám Jarek a Robert, kteří mezi tím dojeli z Ostravy.

Před nasednutím si na úvod cesty sborově zapějeme naši týmovou hymnu a všichni pozitivně naladěni vyrážíme. Tušíme, že v pátek by mohla být cesta přes Vídeň problematická a tak se rozhodujeme pro trasu přes Bratislavu a Budapešť.

Kdyby mi zavázali oči a po několika hodinách mi je rozvázali, asi bych nepoznal jen podle pohledu z okna, kde zrovna jsem. Dálnice jsou všude stejné. Určitě to ale poznáte podle toho, v jakém stavu je povrch pod koly. Naše D1 už má opravdu na opravu nejvyšší čas.

     Robert s námi před třemi lety do Amsterodamu ještě necestoval a v obytném autě jede poprvé.

Pochvaluje si to, že je to takřka jako ve vlaku. I ten stoleček u okna je podobný. Máme s sebou - jako už tradičně - různé hry, ale inovovali jsme. Tradiční hrací ohrádku s kostkami nahradily elektronické na iPadu. Podle halasných projevů by se mohlo zdát, že se hraje o mnoho. O to více bizardní je pohled na čtyři hráče skloněné nad svítící placičkou, do které ťukají prsty.

     Jarek tentokrát s sebou neveze jen kytaru a heligonku, ale i mandolínu. Je tedy dost možné, že v sobotu na koncertě zazní i jižní lidové melodie. Necháme se překvapit. Každopádně ještě cestou jen nám pro radost hrají ukázky. Mandolína s Robertovým akordeonem zní opravdu jižně.

     Jak se postupně blížíme Maďarskem dolů k chorvatské hranici, za okny se stmívá.

     Je zajímavé, jak na některé méně příjemné věci rychle zapomínáme. Jednou z nich jsou hranice a zejména hraniční a celní kontroly. Přiznám se, že na okamžik zaváhám, proč po mě kluci chtějí pas.

Vždyť už jsme projeli dvoje hranice a nikdo ho nechtěl. Rychle si uvědomuji, že vlastně Chorvatsko ještě v Evropské unii není a že po několika letech bude potřeba na hranicích zastavit

Stojíme těsně před hraničním přechodem. Před námi nechávají vyložit rakouské auto vezoucí

prapodivný náklad včetně pračky. Všechno máme v pořádku a přesto se najednou vrací ten pocit, na který jsme rychle zapomněli. Auto před  námi už nakládá a mně se vybavuje, jak jsme se málem nedostali před třemi lety do Kanady a jak se Jarka ptali, jestli má chipsy (podrobnosti zde :-)). Nevybalujeme celé auto, jako ti před námi - jen Jarek s Robertem musí ukázat všechny hudební nástroje, které vezou. No a jsme v Chorvatsku.

     Do Daruvaru dojíždíme půl hodiny před půlnocí. Čeká nás paní Lenka s manželem. Lenka pochází z Karviné a s manželem se seznámila před dvaceti lety doma. Od té doby ale žije v Daruvaru a pracuje v místním rádiu. Jak si později vyprávíme, poslouchá Jarkovy písničky nejen doma při žehlení, ale často je hraje i posluchačům na přání právě v českém vysílání. Její manžel se v Daruvaru narodil, ale jak sám česky říká, srdcem je Čech. Ostatně česky učí i na místní škole. V destitisícovém Daruvaru totiž žije 2,5 tisíce Čechů. O tom podrobněji zase zítra.

     Jdeme se ještě projít po nočním městě. Přes jednu z hlavních ulic je natažený transparent: Jaromir Nohavica, subota, Koncert u kino dvorani.

Tomáš Linhart