aneb Jak vzniká deska  -  zpravodajství z osmi lednových ostravských koncertů Jarka Nohavici

Aktuální foto

Takto vidí Parník zvukař Kuba Lis. Foto © Tomáš Linhart


V Parníku zazněla poprvé zbrusu nová píseň Mám jizvu na rtu. Na klavír si odběhl doprovodit Jarka Nohavicu z přenosového vozu Dalibor Cidlinský jr.
Foto © Tomáš Linhart
 

Video

Pamatuju
Mám jizvu na rtu

 

Pod perutí Ikara
Zajímá Vás, kdo je kdo kolem Jarka Nohavici, kdo se podílí na vzniku nové desky Ikarus? Postupně si můžete přečíst jejich krátké medailonky.

Dnes:   Dalibor  Z á r u b a
 

Objednat CD

Vítejte na speciální části webu www.nohavica.cz, která je věnovaná natáčení nového alba Jarka Nohavici Ikarus. Ikarus On Line bude průběžně doplňován od prvního ostravského koncertu, přes realizaci natáčení, až po uvedení nového CD do distribuce. Obsah a skladba jednotlivých rubrik se bude přizpůsobovat momentální situaci a šíří nabídky realizovatelné na webu.  Pojďme se tedy podívat na vznik alba z ikarovské perspektivy.

 

Ostravský deník . . .    24. 1. 2008  Klub Parník

Ostrava nemá parníky na řekách a dámy všité do atlasu, zato má parník na břehu,nějakých sto metrů od koryta Ostravice. Klub Parník, dnes už kultovní místo, tavící tyglík ostravské kultury. V objektu bývalé Vědeckotechnické společnosti vznikl elegantní klub s originálním interiérem, kombinujícím režné zdivo s industriálními sloupy, a s obrazy Jiřího Surůvky na stěnách.

Není divu, že Jarek se rozhodl své ostravské turné zakončit právě zde, v nejmenším ze všech sálů na šňůře, kde má ale nejbližší kontakt s publikem, sedícím jen pár metrů od malého pódia. Pavel Giertl, vedoucí klubu, dal do předprodeje pouhých sto lístků. Koncert byl výjimečný i jiným způsobem: výtěžek z koncertu (65 tis. Kč) byl věnován Domovu pro opuštěné a týrané psy paní Daniely Synkové v Ostravě.

V Parníku na stěně vedle baru na jednom z vývěsních štítů, kam se obyčejně píše aktuální nabídka jídel a nápojů, je dosud křídový nápis „Jarek was here“ a datum 16.12.06. Tohle heslo jsme psali v místech koncertů při turné On the Road. Někde křídou a tu už asi smyl déšť, ale jeden nápis se určitě zachoval. Jarek jej vyryl klíčem do omšelého betonu pod niagarským vodopádem.

I koncert v Parníku začíná podle plánu o půl osmé. Je poslední na celém ostravském turné, a na jeho konci se můžeme pustit do malé bilance. Zaznělo při něm 15 zbrusu nových písniček, a čas ukáže, které budou hity a které jen zlidoví.
Osm koncertů vidělo celkem 3318 platících diváků, a když připočteme pár volňásků, můžeme konstatovat, že dohromady vystoupení vidělo na tři a půl tisíce lidí.

A jak se cítí hlavní aktér ?
„Připadám si jako po raftingu. Osm dnů jsem proplouval mezi útesy, vyhýbal se mělčinám, odrážel se od balvanů, bojoval s prudkou vodou. Ani nevím, jak to uteklo. Teď ležím na břehu v písku zmáčený, unavený a spokojený,“ říká Jarek dopoledne 25. ledna 2008.
Jeho Ikarus, na rozdíl od toho bájeslovného, doletěl do svého vytčeného cíle.

/dz/

P. S.

Ostravský deník končí - nekončí však zpravodajství o Ikarovi. Průběžně budeme zařazovat důležité novinky kolem produkce alba, podrobnosti o něm a termínech uvedení na trh.