AMSTERDAM

JAREK NOHAVICA ON THE ROAD 2009

předchozí den

   neděla | 4.října 2009

následující den

Amsterdam Live

4.10.2009
19°C

Sobota - 3.10.2009 Neděle - 4.10.2009 Pondělí - 5.10.2009 Úterý - 6.10.2009 Středa - 7.10.2009 Čtvrtek - 8.10.2009 Pátek - 9.10. 2009 Sobota - 10.10.2009

TELEGRAF ROAD

8.55
Na snídani probíráme dojmy z včerejšího večera.

11.30
Příjemné posezení u řeky, která protéká kolem hotelu.

14.30
Nezbytná porada týmu  před večerním koncertem

16:10
Příjezd do centra Amsterdamu k Melkweg Cultural Centre

17.30
Zvuková zkouška

20.30
Koncert začíná

 

JAREK NOHAVICA v šatně Melkweg Cultural Centre

 

celkem najeto 897 km

Další zastávka: Brusel


NEJBLIŽŠÍ KONCERT

4. 10. 2009 - 20.30 hod

AMSTERDAM - HOLANDSKO
MELKWEG CULTURAL CENTRE
Lijnbaansgracht 234a
1017 PH Amsterdam

Info + vstupenky :
www.melkweg.nl
Tel:

0031 20 53 18181
0031 20 53 18181

Benátky severu 

     Večerní a noční Amsterdam má opravdu svou jedinečnou atmosféru, kterou asi jinde nezažijete. Překvapí vás, že vidíte lidem do bytů, záclony se moc nepoužívají. Snad je to ještě pozůstatek z dob španělské nadvlády, kdy bylo nařízení okna nezakrývat, aby se za nimi nepřipravovala nežádoucí spiknutí. Nezakrytá okna jsou však především typická v uličkách The Red Light Districtu. Naopak - musí být vidět vše, co tu je nabízeno - tradice už od dob rozmachu tohoto námořního města. Procházíte třeba jen metr širokými uličkami lemovanými po obou stranách okny osvětlenými flurescenčními výbojkami. Nájem jednoho takového okna a malé místnosti za ním stojí 100-150 euro na den. Rychle počítám, za kolik minut se daří nájem zaplatit...

Kola nemizí z ulic ani v noci. I po půlnoci potkáváme cyklisty, ale i dlouhovlasé cyklistky, projíždějící po vyznačených stezkách. Kolům je tu podřízeno vše: od stezek, přes půjčovny, parkoviště až po několikapatrové betonové garáže na parkování. Náš průvodce Jarda vypráví, že tam zaparkoval jen jednou a už to raději nikdy neudělá. Najít pak své kolo je jako hledat jehlu v kupce sena.

     Nedělní ráno je doslova vyfoukané a slunečné. S Janou a Michalem se

procházíme kolem řeky, která teče u hotelu.
Řeka Amstad, která vtéká do Amsterdamu se postupně rozmělňuje na velké množství kanálů a nakonec úplně mizí uprostřed města. Ne nadarmo se Amsterodamu říká Benátky severu. Mosty ve městě jsou zvedací, když po kanálech proplouvá větší náklad. Nevím, jestli i v takových případech platí pravidlo pravé ruky, každopádně asi loď má má přednost vždycky.
     Přístav je vždycky strategické místo a ceny pozemků se tomu od nepaměti podřizovaly. Domy v historickém centru platívaly daň ze zastavěné plochy, a tak jsou úzké a vysoké. Do většiny z nich se po schodech dá stěhovat s velkými obtížemi. Když se podíváte nahoru, uvidíte na špičkách štítů podivné háky domácích jeřábů, které umožňují stěhovat přímo oknem.
     Melweg Cultural Centre je v centru Amsterdamu a částečně je postavený také na vodě. Je to historická stylová stavba ovšem s výborným technickým zázemím. To je také důvod, proč dnes Kuba nezvučí na naši aparaturu a využíváme vybavení místní.
     Hodinu před koncertem je sál otevřený pro diváky. Hodně dvojic je
 
 

smíšených a tak není slyšet jen čeština, slovenština a polština, ale samozřejmě i holandština. Podstatná je nálada, melodie - zbytek dopřeloží partner nebo partnerka.

     Setkávám se v předsálí s Dickem Overdevestem a jeho manželkou Olgou. Už vědí, že jsem odpoledne dal na web Dickův překlad písně Zítra ráno v pět do holandštiny. Chvilku si povídáme a já se zase přesvědčuji, že Jarkovy písničky mají něco v sobě, co se překládat nemusí a všichni tomu rozumějí.
     Při koncertě dnes natáčím pro web trochu jinak. Záběry z pódia tady už byly na americkém turné, a tak chodím s kamerou mezi diváky. Na pozadí si k tomu můžete poslechnout jednu z nedávných písničkových glos z Virtuálek - Když jsem tahal kačera.

     Publikum si tentokrát ještě vytleská přídavky a odchází spokojené. Podle jejich slov nepamatují, že by tu byl tak velký koncert pro Čechy. Černovláska mi říká: Můžete prosím vyřídit panu Nohavicovi moje velké poděkování? Jsem z Petěrburgu a písničkou o něm mi udělal velkou radost. Rád vyřizuji.

Tomáš Linhart

Když jsem tahal kačera

Dick Overdevest o svém holandském překladu písně Zítra ráno v pět

KLIKNUTÍM na foto spustíte fotogalerii