Hospoda U mámy (1985)

 

 
Hospoda U mámy
3. 9. 1994 | Helštýn |3:13 min
Text písně najdete v části Zpívám svoje písně.

Píseň, laděná do nálady hrabalovské všeobjímající hospody, nemá s mou slezskou realitou konce 80. let vlastně nic společného. Je to jeden z mála případů, kdy jsem si v písni vymaloval vysněný barvotiskový obrázek, ale realita byla spíše v blátě se válející potrhaný plakát, na němž má hlavní hrdinka černým fixem přimalovaný knír a v ústech cigaretu. Celou faleš písně mi po letech prozrazují použité harmonické postupy, které jsem opsal patrně někde u jazzmanů. Akordy typu Gmaj7 se v pijáckých písních prostě nenosí. Jako bych z celé písně cítil alibi opilce, který doma líčí, že si jen poseděl z kamarády na pivku. Slyším slavné tři opilcovy lži: Zajdem na jedno. Dáme si poslední a jdem. A od zítřka nepiju.

To krutě pravdivější je Teorie alkoholického kopce), ke které jsem po vypitých hektolitrech došel a kterou ze mne vymámil Petr Zelenka při natáčení Roku ďábla. Ony autentické zkušenosti z léčebny byly vůbec tragikomické. Přečtěte si dnes například, jak líčím 15. den pobytu v deníku, který jsem si tehdy příhodně nazval Diagnóza J. N.

Vyprávíme si o oblíbených nápojích. Odstrašující příklady. Čúčo. Jaryna. Jabčák. Čúčo s Alpou. Alpa. Pampeliškové víno. Magické zelené oko. (Ve starých radiopřijímačích zelené světýlko při ladění stanic.) Zde štamprle zelené do půllitru piva. Nikoliv vlít, celou štamprli spustit na dno. Stereo. Malá zelená a malý rum pité dvouručně do pravého a levého koutku úst najednou. Bílý medvěd. Vodka se šampaňským půl napůl, jedna ku jedné. Ráno po probuzení pocit kolem úst, jako když vám zubařka vpíchne umrtvující injekci. Nelze mýt zuby, ani promluvit. Mozek pracuje, ústa mlčí. Zvlášť odstrašující fluorový dezodorant do úst. Bowle. Mama s tatu. (Líh se sirupem. Dodnes – brr.) V Kuvajtu kamarádi montéři nevydrželi tamější krutou prohibici a pálili pomerančovou šťávu. Otrava. Jednomu náhodně odkudsi sehnali whisky, čímž ho zachránili. Druhý oslepl. Třetí zemřel. Na Slovácku ve frontě v palírně chtěli utlouct jednoho, který si přinesl přepálit okurkovicu. Rámusák – svařené víno s rumem. Až se mi zle udělalo, co jsme to všechno do sebe rvali.

a druhý den ráno mé zápisky pokračují…

Ráno při první cigaretě vyzvídám na ostatních další svinské nápoje. Jsem mezi odborníky. Ono Rybí zelené oko se jinde nazývá též Magické oko. Cikán v trávě je fernet a zelená. Semafor jsou v pivu naskládané štamprličky griotky, rumu a zelené na sobě. Griotka ve spojení s rumem vytváří nápoj oblíbený hlavně ženskýma. Přízviska: Šavle – meče, Čert, Čtyřka – pětka. Čúčo s Alpou se pije jako Alpský ryzlink. Vlij do šampaňského gruziňák a piješ Kachničku. Hrůzná už z názvu musí být Mexická bomba – tequila s džinem. (Nezapomeňte, že Vám cituji z deníku psaného počátkem 90.let. Dnešní globalizovaný svět a otevřené hranice sebou přinesly daleko větší rozmanitost a výběr alkoholu. Já osobně jsem rád, že tehdy nebyly tak lehce přístupné drogy. A to jak tvrdé tak ty měkké. Kdyby byly, už bych Vám to dnes tady nepsal.) Zrádný je Bubák. Meloun, který v létě naplníte injekční stříkačkou rumem. Opilé Vánoce nebo Silvestr. Bavorák – fernet s Tonikem. Beton – becherovka s tonikem. A taky Dřevorubec čili Koks (základem je rum, semletá káva, citrón a pepř ). Ten již patří na pomezí nápojových hrůz IV. cenové skupiny a vytříbených koktejlů ze čtyřhvězdičkových podniků, což se nás, lidových notoriků, až tak moc netýkalo.

Dnes po letech bych snad ještě vylovil z paměti Mozek – tedy vaječný koňak s griotkou, neuvěřitelný Dvojboj, který jsem sám nikdy nepil a jsem tomu rád, neboť to bylo na střídačku víno a kola. A na závěr nápoj, o kterém jsem jen slyšel. Rum s červenou limonádou jako Letecká limonáda. Domýšlím účinky a tuším proč ten název.

Až přijde čas, povyprávím vám něco o čajovně, kterou spoluvlastním v Českém Těšíně.

 

NTAK (Nohavicova teorie alkoholického kopce)
Ukázka z filmu Petra Zelenky Rok ďábla 1:15 min
Zdroj: www.negativ.cz, © Negativ, Česká televize, 2002